המבקרים אומרים שזה הסרט הכי חלש של מארוול. הם טועים

"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)
"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)

מה קורה כשקלואה ז'או, במאית ארט-האוס שיצרה את הסרט הכי רגיש ואינטימי של השנה ("ארץ נוודים") מביימת לפתע סרט מארוול עצום מימדים כמו "נצחיים"? רק דברים טובים כמו דמויות עגולות, תסריט עם ניואנסים, תפיסת עולם מרעננת ודרמה מגובשת ומשכנעת

5 בנובמבר 2021

על הנייר החיבור בין היקום של מארוול לבין הבמאית של "ארץ נוודים" נשמע מופרך ולכן גם מסקרן. האם קלואה ז'או, שסרטיה הקודמים נגזרו מהחיים וניחנו בקצב מדוד ובאינטימיות יוצאת דופן, תצליח בכלל להשאיר חותם על מפלצת הבידור הטורפנית? 

למען האמת, במהלך הצפייה כמעט לא חשבתי על השאלה הזו, פשוט כי נהניתי לעקוב אחר הדמויות החדשות ואחר התפתחות היחסים ביניהן. כצפוי היו הרבה קרבות בין הגיבורים האלמותיים לבין מפלצות כעורות, ואלה דמו ללא מעט קרבות עם מפלצות שכבר ראינו בסרטים אחרים, אבל הסצנות שבין הקרבות הן אלה שתפסו אותי. בהדרגה גם סיפור-העל החל לעניין אותי. אם הסרטים האחרונים ביקומים של גיבורי-העל ניסו, בהצלחה חלקית בלבד, לעצב את נבלי-העל כדמויות מורכבות, "נצחיים" בכלל מוותר על דמות הנבל. אין בו אף אחד שמונע על ידי רוע או יצר הרס וכיבוש, והסרט מציע וריאציה שונה מהמקובל על התמה של קץ העולם ואיך, אם בכלל, מונעים אותו.

כסיפור מקור (או שמא סיפור בריאה) של לא פחות מעשרה גיבורי-על, האקספוזיציה שמקפיצה אותנו שוב ושוב בין מאות שנים ויבשות – הם נלחמו במפלצות ביוון, התאהבו במסופוטמיה והתחתנו בהודו, או משהו כזה (אני לא מתחייבת לגיאוגרפיה) – ולכן ההתחלה קצת מקרטעת. אבל בהדרגה הדמויות (לפחות שמונה מהן) קורמות עור וגידים, ולכך תורם גם הליהוק המוצלח. 

דמויות שקורמות עור וגידים? כמה מוזר. "נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)
דמויות שקורמות עור וגידים? כמה מוזר. "נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)

הנצחיים, ששמותיהם וחלק מהמאפיינים שלהם נגזרו מהמיתולוגיה היוונית, נחתו בכדור הארץ לפני אלפי שנים. הם נבראו על ידי מעין אלוהים בשם ארישם ונשלחו אלינו מהכוכב אולימפיה כדי לגונן עלינו מפני מפלצות המכונות "סטיות". מתישהו במאה ה-15 הם חיסלו את הסטייה האחרונה, ולכן מנהיגתם אייג'ק (סלמה האייק) שחררה אותם לחיים עצמאיים, אבל הורתה להם להישאר בפלנטה שלנו. 

אתנחתות קומיות סוחפות. קומייל ננג'יאני ב"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)
אתנחתות קומיות סוחפות. קומייל ננג'יאני ב"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)

חלקם נקלטו היטב – פאסטוס (בריאן טיירי הנרי) חי בשלווה עם בן זוגו ועם בנם הקטן (כן, זה גיבור העל הלהט"בי הראשון ביקום של מארוול והסרט לא עושה מזה עניין), ואילו קינגו (קומייל ננג'יאני מ"עמק הסיליקון") הפך לכוכב בוליוודי, והוא והמנהל האישי הצמוד שלו (האריש פאטל) מספקים כמה אתנחתות קומיות סוחפות. דמויות אחרות מתוסכלות – דרואיג (בארי קיון מ"דנקרק") בעל היכולת לשלוט במוחותיהם של אנשים מתקשה לחיות בשלום עם הנטיות האלימות של המין האנושי, ואילו ספרייט (ליאה מקיו) תקועה לנצח בגוף של בת 12. 

תפקידה הסימפטי ביותר זה שנים. אנג'לינה ג'ולי ב"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)
תפקידה הסימפטי ביותר זה שנים. אנג'לינה ג'ולי ב"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)

בלונדון של היום (כלומר, זמן מה אחרי שאוכלוסיית כדור הארץ התאוששה ממה שתאנוס עשה לה ב"הנוקמים: מלחמת האינסוף" ב-2018) צצה פתאום מפלצת חדשה ותוקפת את ספרייט ואת סרסי (ג'מה צ'אן) באמצע הדייט שלה עם בן אנוש (קיט הרינגטון מ"משחקי הכס"). הופעתה מביאה להתכנסות של הנצחיים, שמגלים עכשיו דברים חדשים על מטרת המשימה שניתנה להם אי אז בהתחלה. 

הלוחם הכי חזק הוא גם הכי פגום. ריצ'ארד מאדן ב"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)
הלוחם הכי חזק הוא גם הכי פגום. ריצ'ארד מאדן ב"נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)

סרסי הופכת למנהיגה החדשה, ואחד הדברים המעניינים בתפיסת העולם של "נצחיים" היא העובדה המודגשת שהיא אינה לוחמת בהווייתה ושכוח העל שלה הוא יכולתה להפוך חומר אחד לאחר, כמו ישו שהפך מים ליין. שני הלוחמים הכי מיומנים שבחבורה – איקריס (ריצ'ארד מאדן מ"משחקי הכס") ות'נה (אנג'לינה ג'ולי בתפקידה הסימפטי ביותר מזה שנים) הם גם הכי פגומים מבחינה אנושית, והם זקוקים לאחרים שיאזנו אותם.

המאצ'ואיזם של DC מוחלף ברכות. "נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)
המאצ'ואיזם של DC מוחלף ברכות. "נצחיים" (צילום: יחסי ציבור)

חלק מהרעיונות ב"נצחיים" דומים לאלה שעוצבו בעולם המקביל של DC קומיקס – כמו ת'נה, גם סופרמן תקף את חבריו בחוסר הכרה עד שלואיס הרגיעה אותו. אבל הליהוק הנכון והניואנסים בתסריט תורמים לכך שהדרמה כאן מגובשת יותר, ולכן הלכתי עם הדמויות לאן שהן לקחו אותי. דרך אגב, הסרט אינו מתחמק מהדמיון המסוים לעולם המקביל, ומעלה רפרנסים לבאטמן ולסופרמן. אבל את המאצ'ואיזם של הסרטים ההם הוא מחליף ברכות.

"נצחיים" זכה בחו"ל לביקורות מעורבות ונראה שבארץ הוא יחטוף עוד יותר. יהיה זה קהל הצופים שיקבע אם מארוול ימשיכו לנסות להתחדש או שיחזרו לקלילות של סרטי "הנוקמים". בכל אופן, התשובה לשאלה שניסחתי בפסקה הפותחת היא: בהחלט כן, ואיזה יופי שכך.

★★★✯ 3.5 כוכבים
Eternals בימוי: קלואה ז'או. עם ג'מה צ'ן, ריצ'ארד מאדן, אנג'לינה ג'ולי. ארה"ב 2021, 157 דק'