הכוכב העולה של האינדי הקווירי בורח מצו הוצאה להורג

נקאנה ידע שיהיה מסוכן להשתתף בסרט העוסק בטאבו הנפיץ של שבט הקוסה. כעת הוא נמצא בלונדון, אלבומו זוכה למהדורה מחודשת ואולי כבר נתקלתם בדואט שלו עם אנוני

נקאנה בקליפ לדואט החדש עם אנוני, "New Brighton"
נקאנה בקליפ לדואט החדש עם אנוני, "New Brighton"
18 במרץ 2019

"הייתי משוכנע שאצטרך לרפא את ההומוסקסואליות שלי. חייתי בפחד תמידי", סיפר נקאנה טוארה (Toure), מוזיקאי אלקטרוני עולה בשמי האינדי הקווירי, בראיון לגרדיאן לכבוד אלבומו האחרון. נקאנה, בן 33 מדרום אפריקה, שיחק שם בסרט מהפכני שזכה להצלחה גדולה בעולם ונאלץ לברוח ללונדון אחרי שיצא נגדו צו הוצאה להורג. שנה לאחר מכן הוא הוציא את "You Will Not Die", אחד האלבומים הטובים של 2018, שזוכה בימים אלו להוצאה מחודשת שנועדה לחשוף אותו לקהלים גדולים יותר.

טוארה ידע שמסוכן להשתתף בסרט העצמאי "The Wound", שחשף את ריטואל המילה שעוברים גברים משבט הקוסה (Xhosa) באפריקה. הטאבו כל כך גדול עד שהעובדה שמישהו העיז בכלל לעשות סרט בנושא הוא בלתי נתפס, ולכך מצטרפת העובדה שכל הגברים בסרט הם הומואים, שבשבט נחשבים לחוטאים.

עוד כתבות מעניינות:
הגיטרה של סטלה דונלי משתקת לרגע את הסקסיזם
מביקיני קיל ועד איימי פולר: האם ריוט גרררל עושה קאמבק?
"נשמע כמו בלרינות שמזדיינות"

הסרט עורר זעזוע וגלי מחאה, והמתנגדים טענו כי הוא חושף חלק גדול מדי מסודות הטקס השבטי. כשהסרט הצליח מעבר למשוער, למרות או בגלל הביקורת – הוא הוקרן בפסטיבל סאנדנס, בפסטיבל ברלין ואף פתח את פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בישראל – נקאנה נאלץ לנוס על נפשו. "ציפיתי לקצת דואר שנאה, ל'פאק יו', אבל לא ל'אנחנו הולכים לשים לולאות מסביב לצוואר שלך ולשרוף אותך", הוא סיפר למגזין GQ. לאחר שזכה בפרס השחקן הטוב ביותר באחד מפסטיבלי הסרטים, הועברו באפריקה תמונות שלו עם הוראה חד משמעית: "ככה הוא נראה, אם אתם רואים אותו, תתקשרו אלינו, בואו נתפוס אותו ביחד".

אוטופיה קווירית

נקאנה הוא חלק מדור חדש של מוזיקאים קווירים שלא מתביישים ב"שונות" שלהם. הם חוגגים אותה ובוחנים אותה, מעלים שאלות על המקום שלהם בעולם לא מתוך עמדת נחיתות, אלא מתוך חוזקה. הוא מצטרף למוזיקאים כמו פרפיום ג'יניוס (מייק הדריאס) מסיאטל ועזרא פורמן משיקגו, שמדברים בפתיחות על הבחירה שלהם לחיות את האמת שלהם בלי פחד.

עטיפת האלבום הקודמת של "You Will not Die" הייתה מאיימת מעט, ובה ראה נקאנה חושף בתי שחי על רקע אדום מדם. כעת מחליף אותו פורטרט פניו העדינות על רקע לבן. האלבום עוסק בהתמודדויות בחברה דתית־קתולית שבה הומוסקסואליות היא חטא שדינו מוות. כבר בשם האלבום יש נקודת מבט אופטימית, גם אם הוא מלא בעצבות וגעגועים. בשיר "Fog" נקאנה נשמע כמתפלל – הוא שר כאילו החיים שלו תלויים בזה, ובמידה רבה זה נכון. בשיר "Clairvoyant" בוחן נקאנה את מגבלות האהבה בפיוטיות מסתורית ואניגמטית שמתכתבת עם תמות תנ"כיות: "האהבה לא הופכת אותי ליודע כל, כל מה שאני יודע זה איך להיות המשרת שלך".

הדואט החדש של נקאנה עם אנוני, "New Brighton", הוא המקפצה האחרונה בקריירה שלו שללא ספק הגישה אותו ליותר אוזניים. אנוני, האמנית הטרנסג'נדרית שהיא דמות מכוננת וחשובה בקהילת המוזיקה הקווירית הקטנה, נתקלה במוזיקה של נקאנה באינסטגרם ומיד הציעה לו שיתוף פעולה. השירה שלה, אמר לא מזמן נקאנה, מעניקה מימד מיתי ואפי לשיר, שהופך לתפילה. השיר מתאר אוטופיה שבה קווירים ו"אחרים" מכל סוג לא יצטרכו לנוס על חייהם בפחד מפני שנאה וגילויי אלימות. "לעולם לא נחיה בפחד שוב, לעולם לא שוב", מרעימה אנוני בקולה העמוק והיפהפה, שיש בו הבטחה שהכל יהיה טוב יותר.

ריוט! מוזיקה מהפכנית, להט"בית, קווירית ואנטי גזענית. משודרת בכל יום שני בין 14:00־15:00 ברדיו הקצה. להאזנה באתר | לתכנית בספוטיפיי | לעמוד הפייסבוק