סאנדנס בוער: הפגנה פרו-פלסטינית הטריפה את הפסטיבל הנחשב

ההפגנה הפרו-פלסטינית בפסטיבל סאנדנס (צילום: אראיה דוהני/גטי אימג'ס)
ההפגנה הפרו-פלסטינית בפסטיבל סאנדנס (צילום: אראיה דוהני/גטי אימג'ס)

פסטיבל סאנדנס קיווה לחגוג את שנתו ה-40 בלי מהומות, אבל כ-200 מפגינים פרו-פלסטינים ומספר כוכבי קולנוע הרעישו את העיירה המנומנמת. נועה תשבי, שהגיעה לפסטיבל עם משלחת משפחות החטופים, הביעה בתקשורת האמריקאית זעזוע מתמיכתם של אמריקאים בארגון הג'יהאדיסטי: "הם מחויבים גם להשמדה שלכם"

פסטיבל סאנדנס, מהחשובים שבפסטיבלי הקולנוע בעולם הנושא על ראש שמחתו את יוצרי האינדי, נערך בימים אלה כהרגלו בפארק סיטי, יוטה, זו השנה ה-40 ברציפות. על היארצייט החגיגי העיבה אתמול הפגנה פרו-פלסטינית סוערת שהשתלטה על הרחוב המרכזי של העיירה המנומנמת בו נערכים מרבית האירועים וההקרנות של הפסטיבל, בהשתתפות כ-200 מפגינים שגרמו למשטרה המקומית לחסום את הרחוב הראשי לתנועה.

>> שנה פיצוץ: הסרטים הכי טובים שראינו ב-2023

אל ההפגנה הצטרפו גם מספר כוכבי קולנוע שנוכחים בפסטיבל, ביניהם מליסה באררה (שפוטרה מהסרט "צעקה 7" עקב התבטאויות שהביעו תמיכה בטבח ה-7.10) והשחקנ.ית הטרנסי.ית אינדיה מור ("Pose"), כשמהקהל נשמעות קריאות קצובות נגד הנשיא ג'ו ביידן ("ג'נוסייד ג'ו, כמה ילדים הרגת היום"), בעד הפסקת אש וכמובן שלל סלוגנים אנטי-ציוניים ואנטי-ישראליים.

בפסטיבל נוכחת גם משלחת של משפחות החטופים שיצאה מישראל בהובלתה של נועה תשבי, המשתתפת בפסטיבל כפאנליסטית מן השורה. ההפגנה ביום ראשון הדהימה רבים בעולם הקולנוע, שהתקשו להבין מדוע מתרחשת ההפגנה בפסטיבל מול המשפחות, גם אם ההפגנה לא כוונה אליהם. "תפסיקו להגיד לנו לשנוא אחד את השניה", אמר.ה אינדיה מור בהפגנה, "הילדים הפלסטינים שנרצחו לא אחראים לגורל החטופים".

את הצד הישראלי בתקשורת ייצגה נועה תשבי בגבורה, כששוחחה עם "וראייטי" והגיבה להפגנה בחריפות: "מחריד מה שקורה כאן עכשיו. זו קבוצה של אנשים חסרי ידע וכיוון, שבמקום לקרוא לשינוי אמיתי במזרח התיכון – הם עומדים שם ומפגינים למען פלסטינים. בצד אחד יש דמוקרטיה, וכמו כל דמוקרטיה, יש בה פגמים. אבל בצד השני יש ארגון ג'יהאדיסטי שחרט השמדת עם על דגלו, והוא מחויב גם להשמדה של ארצות הברית, ובכל זאת תומכים בהם במעוזי השמאל הליברלי כאילו הם לוחמי חופש". הנהלת הפסטיבל, שקיוותה לשבוע א-פוליטי, סירבה להתייחס להפגנה.