כמה כסף מתכוונים לגבות אלה שיסבלטו את ביתם בתקופת האירוויזיון?

הכנסת האורחים התל אביבית לתיירי האירוויזיון הופכת שנויה במחלוקת הרבה לפני חודש מאי - צעירים רבים מתכננים ליפול על ההורים בימי האירוע ולסבלט את דירותיהם במחירי עתק. כיצד אומדים את עליית המחירים, אילו אזורים מבוקשים יותר ומתי המחיר עובר את הגבול המוסרי?

דירה להשכיר באירוויזיון
דירה להשכיר באירוויזיון
20 בדצמבר 2018

 

עלה לה: כל מי שנכנס לאחרונה לאחת מקבוצות הדירות בתל אביב לא יכול היה להתחמק מן הוויכוח המבעבע בדבר השכרת הדירה בתקופת האירוויזיון. המצדדים דנים ביניהם במחיר שאפשר לדפוק ללילה (בין 150 ל־200 דולר) ואיך יסגרו משכורת של חודש בכמה ימים על גבם של אירופאים תמימים וחובבי האירוע. המתנגדים טוענים שאסור להתחזר ומתעקשים להראות את פניו של הישראלי היפה, שאינו מחפש בוננזה מהירה. כך או כך, אי אפשר להתעלם מכך שהאירוויזיון, האירוע הבינלאומי הגדול ביותר שיצא לתל אביב לארח, ידרוש התגייסות של שוק השכירות המקומי. ההערכות של העירייה מדברות על בין 10 ל־18 אלף תיירים. בתל אביב רבתי כולה (כולל הרצליה ורמת גן) יש כ־11 אלף תיירים. מישהו יצטרך לסגור את הפער שייווצר. אז למה לא לתת לשוק החופשי לעשות את קסמיו?

>> איך עליכם לנהוג כשאתם מסבלטים? 

נ', בת 25 שחיה עם בן זוגה במבואות יפו, בדירה "גדולה ומרווחת" לדבריה, כבר הודיעה להוריה במושב בדרום שהם הולכים להתארח אצלם באותו שבוע. "תשמע, יש לנו דירה מהממת שדי קרובה לצ'רלס קלור, איפה שהולך להיות כפר האירוויזיון. זה מיקום מושלם, וחשבנו שזה יכול להיות אחלה כסף. לסגור לנו את החודש. אני לא יודעת כמה בדיוק ניקח על הדירה ללילה כי היא גדולה. אנחנו מחכים קצת שהשוק יתחמם, לראות מה המחירים ולקראות האירוויזיון להציע אותה".

הארי (25), שגר במרכז העיר ועובד בטוריסט סטיישן בבן יהודה, מרכז מידע וסיורים לתייר, קיבל את הרעיון להשכיר ממקום העבודה שלו. "אני חדש בעיר יחסית, עליתי מלונדון לפני כמה שנים. אני גר עם עוד שותף לא רחוק מהעבודה, וקלטתי שיש פוטנציאל אדיר לקראת האירוויזיון ובכלל. העיר הזאת היא מגנט לתיירים. אז לפני חודש כשהיינו צריכים למצוא שותפה, אמרנו לעצמנו, יאללה בוא ניקח אחריות על החדר השלישי בעצמנו ונשכיר אותו לתיירים לתקופות קצרות. אנחנו מסננים, לוקחים רק כאלה שבאים לנו בטוב ונראים לנו סבבה. כיום אנחנו לוקחים משהו כמו 40־50 דולר ללילה. זה לפי האלגוריתם של האתר. אבל באירוויזיון זה בטח יקפוץ. אנחנו עדיין לא סוגרים. מחכים לראות מה תהיה רמת המחירים בחודש ההוא ונסגור קצת לפני".

האישה שהביאה את האירוויזיון לתל אביב. נטע ברזילי בכיכר רבין
האישה שהביאה את האירוויזיון לתל אביב. נטע ברזילי בכיכר רבין

נמרוד מפלורנטין, סטודנט בן 27, שגר לבד בדירת שני חדרים קטנה, החליט גם הוא להשכיר את דירתו. "אני נוסע גם ככה מלא ושמתי את הדירה באיירביאנבי לתאריכים האלו. בדרך כלל אני משכיר ב־180 ש"ח ללילה, המחירים קפצו ל־550־600 לשבוע של האירוויזיון. ואני מדבר על המחירים שאיירביאנבי מציע לך כמחיר מומלץ לקחת. אז ברור שיש ביקוש מטורף. גם חברים שלי משכירים, אחד בפלורנטין, עוד חבר באחד העם. אני הולך לעבור לחברה ללילה אחד בשבוע הזה ואחר כך אטוס לחו"ל, חברים שלי גם הולכים לישון אצל חברים אחרים שלהם. לא לכל אחד זה מתאים, אבל זה כסף טוב".

יש מי שמנסה ללכת נגד הזרם תאב הכסף שאליו רובנו שייכים ולהציע תנועת נגד של קאוצ'סרפינג חינמי וידידותי. הסבר פניך לתייר, ישראל 2018. "אני לא רואה בעיה בסבלוט כאשר המחיר שלו הוגן, אבל אני נגד מסבלטים שמתכוונים לגבות אלפי ועשרות אלפי שקלים על מספר לילות מאוד נמוך", אומרת אלמוג טלומק. "הדור שלנו נאבק במחירי הדיור הגבוהים בתל אביב, אנחנו יורים לעצמנו ברגל ויותר מזה – אנחנו מנצלים תיירים שמגיעים לאחד האירועים היותר יפים שקיימים. החלטתי להציע לאנשים לקחת חלק במיזם שמעודד תיור בר השגה ובמקום לגבות על לינה, לארח ללא עלות, בקונספט שמוכר לנו כקאוצ'סרפינג. זו דרך נהדרת לייצג את הצד הטוב שלנו כישראלים, ולפתוח דלת לתיירים שיוכלו להרשות לעצמם להגיע וגם ירצו לחזור".

גם בועז, שמשכיר באופן קבע חדר בדירתו באזור אבן גבירול, החליט לא הקפיץ את המחיר. "איך שהודיעו על התחרות בתל אביב, פנה אליי אחד האורחים שלי בעבר ושאל אם הוא יכול לבוא שוב. העליתי את המחיר ב־20, 25 דולר. בדיעבד יכולתי הרבה יותר אבל אני מעדיף שלא. יש גבול". בינתיים עיריית תל אביב־יפו עושה מאמצים משלה לסגור את הפער וליצור תחושה חיובית לתיירים שיגיעו, למרות המחירים הגבוהים. אחת הדרכים היצירתיות לפתור את בעיית הלינה היא הקמת עיר אוהלים בסטנדרט גבוה בפארק הירקון, שיכול להכיל עד כאלף מיטות. וודסטוק – גרסת הקאמפ.

איתן שוורץ, מנכ"ל מינהלת עיר עולם, מסביר: "האירוויזיון הוא אירוע מהגדולים ביותר שהיו לנו בארץ. הדבר שהכי דומה לזה הוא ביקור האפיפיור ב־2000. פה יש לך 42 אפיפיורים, עם אלפי מעריצים, ומשלחת של 1,500 עיתונאים. זה סדר גודל אדיר שאנחנו לא רגילים אליו. אנחנו רגילים לנהל משלחות של 30 עיתונאים, לא יותר מזה.

"התפקיד שלנו במינהלת עיר עולם הוא להכין את העיר לאירוויזיון. לסגור את כל הקצוות הלא סגורים, לדאוג לקליטת התיירים בעיר, לטפל בתקשורת, לחשוב על יוזמות ייחודיות כמו ארוחות שבת ביתיות לתיירי האירוויזיון. ברמת התחבורה הציבורית יש לנו עכשיו אתגר של כמה חודשים להפוך את כל השילוט בתחנות האוטובוסים ובאוטובוסים עצמם לאנגלית כדי להתאים אותם לקהל האירופאי שמגיע. מדובר בקפיצת מדרגה שחסרה היום ותישאר איתנו אחר כך, אז העיר תרוויח מזה".

שוורץ מזכיר שגם ככה מאי הוא חודש עם תפוסה מלונאית גבוהה. "בשנה שעברה זה היה 85 אחוזי תפוסה גם בלי אירוויזיון, אז אתה יכול לתאר מה המצב השנה. מה שכן, יש הרבה כנסים ואירועים שמבינים שאם זה המצב אז עדיף לדחות את מה שתכננו לאותו חודש כדי לא ליפול על מחירי המלונות האלו". לדבריו העירייה קצת סומכת על אפקט האקורדיון. "בסוף השוק יודע להתאים את עצמו למצב ויש לו יכולות להרחיב את המנעד, ברור שתל אביב לא תבנה עכשיו מלון עם עשרת אלפים חדרים רק בשביל האירוויזיון, אז גם שוק השכירות פה נכנס לפעולה. אנחנו עובדים מול מועצת חוף הכרמל, שיש לה 1,500 חדרים, לגייס גם אותם למשימה, אנחנו עובדים מול חיפה, נתניה, לשווק אותן כתל אביב רבתי. סך הכל המרחקים לא עצומים ועם שינוע נכון זה יכול לעבוד".

"הדבר שהכי דומה לזה הוא ביקור האפיפיור ב־2000. פה יש לך 42 אפיפיורים". איתן שוורץ
"הדבר שהכי דומה לזה הוא ביקור האפיפיור ב־2000. פה יש לך 42 אפיפיורים". איתן שוורץ

גידי שמרלינג, דובר העירייה, מציין כי בשבוע המדובר העירייה תקל על עסקים להוציא דוכני שתייה, ברזי בירה וציוד החוצה כדי לייצר אווירה עירונית טובה. עוד מהלך של העירייה כדי להעצים את אפקטיביות האירוע הוא קביעת הלילה הלבן ל־16.5, יום חמישי, הערב של חצי הגמר השני. "אנחנו רוצים שאנשים ייצאו מהתחרות ויראו מה יש לתל אביב להציע, לקפוץ מדרגה בשיווק שלה לעולם". את מצעד הגאווה, המתקיים בדרך כלל באמצע יוני, הוחלט להשאיר במקומו למרות הרעיון הראשוני להזיז אותו למועד סמוך יותר לאירוויזיון. "הבנו שמדובר גם בקהלים שונים וגם שיש מספיק קהל לשני האירועים. האירוויזיון הוא אירוע מספיק גדול ועמוס שיכול לעמוד לבד. ככה העיר גם נהנית פעמיים".

האזורים שמועדים לאסון או לחגיגה, תלוי את מי שואלים, הם פארק הירקון ואזור גני התערוכה, שיהיו מוקד האירועים וייארחו את עיר האוהלים שתוקם. כמו כן, בפארק צ'רלס קלור ישתכן כפר האירוויזיון – מתחם פתוח לקהל הרחב עם הופעות, פעילויות וצפייה משותפת. במשך ערב אחד גם רחבת הבימה והיכל התרבות תשתתף, ובה התיירים יוכלו לבקר באירוע השטיח האדום המסורתי של האירוויזיון, אם נותיר בכיסם מספיק פרוטות כדי לצאת מהבית.