כיד הסולטנה: חלל קטן בלוינסקי הוא אימפריה של ממתקים טורקיים

הטורקיות באות. סולטנה (צילום שרון בן-דוד)
הטורקיות באות. סולטנה (צילום שרון בן-דוד)

בנות הזוג יפה ועדי סימן טוב־שטרן פתחו בשוק חנות של מאפים, קינוחים ודליקטסים מתוקים בייבוא אישי מטורקיה. המחירים נוחים כמעט כמו באיסטנבול ורק השמות עושים גורמים לנו לרייר: בקלאווה חלבית, רחת לוקום, פשמנייה. וכמובן שיש גם קפה

29 בינואר 2023

הקרבה המסוכנת לטורקיה מבחינה רעיונית ופוליטית רק עושה לנו יותר חשק לדונר קבב וסו בוריק. ובדיוק אחרי שפרסמנו את רשימת המקומות השווים לטעום בהם אוכל שישגר אתכם בדמיון לאיסטנבול, מצאנו את הספוט האולטימטיבי לקינוח – מעדניית מתוקים טורקית קטנה ומטריפה. סולטנה היא הממלכה של בנות הזוג יפה ועדי סימן טוב־שטרן. בחלל קטן בשוק לוינסקי, סמוך למעדניות הוותיקות ולמזללות העכשוויות, הן פתחו חנות של מאפים, קינוחים ודליקטסים מתוקים בייבוא אישי מטורקיה. "טורקיה הוא יעד מספר אחת בארץ ושוק לוינסקי טורקי־יווני במקור. יש בו המון חנויות תבלינים ואוכל אבל אין בו חנות ממתקים", הן מסבירות ומצביעות על מעמול פרחוני במילוי אגוזי מלך. "כל הדברים האלה התחילו בסוריה ועברו לטורקיה, וממתקים אוריינטליים נפוצים בכל העולם".

מבלי להיכנס לדקויות גיאוגרפיות, על המדפים ובוויטרינה של סולטנה ("בטורקיה כל אחד סולטן, אנחנו בנות ואנחנו המלכות") נערמים מארזי דליקטסים שנבחרו בקפידה: בקלאווה חלבית מתוצרת AbbasOğlu בטעם חמאה ובמתיקות מאוזנת, רחת לוקום, פשמנייה – שערות סבתא משודרגות בטעמי שוקולד ווניל ופיסטוק, מעמולים, שוקולדים, חטיפי אגוזים ועוד ועוד. קפה הדגל של טורקיה, בטחינה דקה וללא גרגרים, מבושל על מצע חול לפי המסורת, ולידו סחלב טורקי וסיידר טורקי מתפוחים ותמרהינדי.

את הקפה ושאר המשקאות אפשר לשתות בחצר האחורית ולנשנש סימיט, בייגלה טורקי מצופה שומשום בעבודת יד, וקטאייף אגוזים עם גלידה טורקית. המחירים נוחים כמעט כמו באיסטנבול: רחת לוקום ובקלאווה ב-5 ש"ח ליחידה, מעמול 2 ש"ח, סימיט 15 ש"ח וקפה טורקי 8 ש"ח.
לוינסקי 35, ראשון-חמישי 10:30-18:00, שישי 09:00-18:00