סט מצעים: אמ;לק של מצעי הבחירות

לא יודעים מימינכם ומשמאלכם? עדיין מתלבטים במי לבחור? כל תקצירי המצעים לפניכם

הזקן של יאיר לפיד. עיצוב: עופר להר
הזקן של יאיר לפיד. עיצוב: עופר להר
11 במרץ 2015

ישראל ביתנו

מצע קצר הממותג באופנתיות כ"מסמך עקרונות". היחיד שבו מופיע שיר (גם אם לא הייתה כוונה לכתוב אחד): "הממשלה – צריכה למשול / הכנסת – צריכה לחוקק ולפקח / בית המשפט – צריך לשפוט". מלבד זאת, המפלגה מתחייבת להילחם בתפיסה של מדינת ישראל כ"מדינת כל אזרחיה" ודבקה במנטרה המפורסמת של נאמנות ואזרחות. סעיף שהופיע במצע בבחירות הקודמות, על מלחמה בשחיתות הציבורית, נעלם באורח פלא.

במילה: קשוחים.

 

הבית היהודי

המצע מבטיח חיזוק ותמיכה לכל דבר שאפשר להצמיד לו את המילה "יהודי": חינוך יהודי, מדינה יהודית, הסברה יהודית, משפט יהודי, כריך יהודי. תחת קורת הגג של הבית יכולים לחסות גם ערבים יהודים, כלומר "ערבים הרוצים בטובת ישראל". סעיף מסתורי במיוחד יוצא נגד סירוב פקודה בצה"ל – יותר חשוב להוגי המצע, למשל, מהתייחסות למערכת הבריאות.

במילה (ואמוטיקון): 3> מתנחלים

יחד – העם איתנו

מילת המפתח כאן היא "תורה", והיא מופיעה כמעט בכל סעיף במצע הקצר והתכליתי. הסעיף "ניקיון כפיים": "התורה כמכוננת המוסר האלוקי, מחייבת את נציגי ציבור הבאים מחינוך תורני לטוהר מידות", נקרא כרמז עבה במיוחד. עוד סעיף מעניין הוא "דת ומדינה", המקבל טוויסט רענן בקריאה לביסוס מדינת הלכה ומתהדר בניסוח ההיי־טקי למהדרין "ממשק בין התורה למדינה".

במילה: מר"ן.

 

כולנו

יותר זול, יותר שקוף, פחות פערים ופחות שחיתות. לצד כל אלה גם שואפים לשקם את היחסים עם ארצות הברית ומכפילים את תקציב ההסברה. הסעיף העוסק במקורות המימון לתוכניות מרחיקות הלכת מסתפק באופטימיות באווירת "הרפורמות יצליחו ולכן יהיה כסף".

במילה: אופטימיות.

 

יהדות התורה

לא פרסמו מצע, אך ברשת אפשר למצוא מצע משנת 1999, שבו יש כמה סעיפים לוהטים ומקוריים: שמירה על השבת, ביעור נגע המיסיון (כלומר, חב"ד), איסור על "ספרות תועבה" וההוראה החידתית "טיהור האווירה". כמו כן, מעמד הביניים מכונה "המעמד הבינוני"! אימצנו.

במילה: ניינטיז.

 

יש עתיד

המצע אורכו 300 עמודים, כלומר אפשר לראות בו רומן ואולי אף להעמיד אותו לפרס ספיר (ספריו הקודמים של לפיד, כגון "אלבי, סיפור אבירים" או המותחן "שקיעה במוסקבה" לא זכו בכבוד הזה). כמו כן יש בו ניסוחים מבריקים כמו "מתן נקודות זיכוי להורים שהם זוגות חד מיניים בעבור ילדיהם".

במילה: חופרים.

 

ש"ס

פרסמו מצע כלכלי בלבד הכולל העלאת שכר מינימום, הורדת מע"מ על מוצרי יסוד ועידוד הדיור הציבורי. סוגיות אחרות, ודאי כאלו שעשויות להקשות על ישיבה בקואליציה כזו או אחרת – למשל דת ומדינה או הסדרים מדיניים – נשארות, לעת עתה, שקופות.

בשתי מילים: קומפורט זון.

 

המחנה הציוני

המחיה יקרה, הגרעין האירני מפחיד וארצות הברית וישראל חייבות לשקם את היחסים. מוזכר גם שוויון מגדרי (בקצרה), אבל אין אף לא מילה על זכויות להט"ב. כמו כן שום סעיף במצע, למרבה ההפתעה, לא עוסק בצורך להיפטר מנתניהו. לא נורא, הם הדגישו זאת במסיבת העיתונאים.

במילה: מיינסטרים.

 

הרשימה המשותפת

מצע קצר ותכליתי, בעיקר בגלל הפערים שבין ארבע המפלגות המרכיבות את הרשימה. הארבע הצליחו בכל זאת להסכים על צדק חברתי, מאבק בגזענות וחתירה להסדר מדיני, אך הסעיף המרתק ביותר הוא דווקא השמיני – הקורא לפירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני, לרבות ישראל, בלי ההסתייגות האהובה "לפי פרסומים זרים".

במילה: פשרה.

מרצ

מצע מפורט מאוד עם כל הסעיפים היפים והנכונים: נגד גזענות, בעד זכויות להט"ב, בעד לגליזציה, נגד מתקן חולות וכו'. רק חבל שיש חזרה טרחנית על המשפט "מרצ תפעל לקידום הנושאים הבאים", כאילו הודגש בטושים צבעוניים במחברת.

במילה: השקיעו.

 

ליכוד

אמ;לכ (איזה מצע? לא כתבנו).

 

עלה ירוק

לגליזציה, כן? אבל גם כמה הצעות מפתיעות כמו התקנת מצלמות על בגדי שוטרים (דיון שהצית את ארצות הברית אחרי מהומות פרגוסון), עידוד תרבות בילוי (!) ומשאלי עם על כל דבר, כאילו חסרות לנו בחירות לאכול את הראש עליהן.

במילה: אזוטריה.

 

כולנו חברים

המפלגה היחידה שמקדמת במצע שלה את ערכי "הפשטות, האושר והתמימות", לא פחות, ואף מתהדרת בלוגו של הרצל חובש כיפת ברסלב. כמו כן, החברים רוצים ליזום לימודי נהיגה כחלק מתוכנית הלימודים בתיכון ולבטל את חשבונות המים, הגז והחשמל, מתנגדים ללגליזציה אבל תומכים באי הפללה.

במילה: מאומן.

 

מגנים על ילדנו

או בשמם המלא, "מפלגת מגנים על ילדים מפסיקים להאכיל אותם פורנו". זה גם המצע פחות או יותר. במפלגה חבר אחד בלבד בעל שם חנוך לויני: יחזקאל שטצלר. לא ברור מה יעשה אם יזכה בארבעה המנדטים הדרושים כדי לעבור את אחוז החסימה. האם יתפרש בנחת על ארבעה מושבים במליאה?

במילה: פורנו.

 

מפלגת הפיראטים

מצע שאפשר לערוך בסגנון ויקיפדיה, מדגיש כצפוי סוגיות של קניין רוחני, שקיפות וחופש מידע. הפתעה מצפה למתעניינים באופק המדיני של המפלגה: ראשית, הוא נארז מתחת לכותרת "מלחמה ושלום"; שנית, הוא מסתפק בהרהור הפואטי "שלום, ביטחון ואהבה – פעם היה לזה קהל ;)" והופך רשמית למצע הראשון בישראל הכולל אמוטיקון.

במילה: קצרמר.

 

מפלגת כלכלה

המפלגה השמחה של האחים גולדשטיין לא עדכנה את האתר או את דף הפייסבוק שלה מאז הבחירות הקודמות ולפיכך הוא עדיין טוען כי האותיות שלהם הן פ"י (למעשה הם קיבלו את האות ז'). מצע המפלגה מפתיע – לצד תמיכה ב"ימין מדיני ושמאל כלכלי" גם התנגדות נחרצת לפמיניזם הרדיקלי.

במילה: גולדשטיין!

 

מפלגת פרח

המפלגה החידתית ביותר בבחירות מתהדרת באתר באנגלית בלבד, ובו היא לא מציגה מצע אבל כן מוכרת חברויות במסלולים שונים, החל ממועדון הנחושת ב־360 ש"ח ועד למועדון היהלום העולמי ב־12 אלף ש"ח בלבד. לא ברור מה מקבלים בתמורה, אבל האתר קשור איכשהו לרבי שלום הרבסט, המדורג במקום הרביעי ברשימת המפלגה לכנסת.

במילה: אניגמה.

 

מפלגת אור

מפלגה הומניסטית המתרכזת בהפרדת הדת מהמדינה. גם אם היינו מנסים לא היינו מצליחים להמציא למנהיג שלה שם הולם יותר – ירון ידען. המצע קורא לחינוך חובה חינם ולחיזוק ההשכלה הגבוהה. זו המפלגה היחידה שמאתגרת את ציבור הבוחרים במושגים כמו "מקרו כלכלה" – למי שתהה למה אתאיסטים לוחמניים הם דמויות שנואות בציבור.

במילה: נישה.

 

תומכי מפלגת הדמוקראטורה

שימו לב: "תומכיה" ולא, "מפלגת הדמוקראטורה". מצע המפלגה קורא לפתוח בתי קזינו ולהכיר בזנות, אבל גם לשמור על ערכי היהדות וכן להביא לכניעה מוחלטת של האויב. או להגיע להסדר שלום בר תוקף.

במילה: הא?

 

ובזכותן

מפלגת הנשים החרדיות בולטת בעיקר בהיותה המפלגה היחידה שפרסמה "מצע מגדרי", שרובו מוקדש לשינוי חקיקה ביחס לבתי הדין הרבניים, לנשים עגונות ולסוגיות דומות. שאר המצע קצר ובוחר להתמקד דווקא בסוגיות של בריאות ושל בעלי חיים.

בשלוש מילים: ממלאות את החלל.

 

מנהיגות חברתית

מתחייבים "להפוך את הכנסת לחברתית", מנהלים קמפיין נגד ההוצאה לפועל וטוענים כי הם "לקראת סיום עריכת מצע המפלגה" ושזהו רק הטריילר. המצע – כנראה היחיד שמוצג בהמשכים – מסתיים בהבטחה "ממשיכים לערוך". נשמע מבטיח.

בשתי מילים: המשך יבוא.

 

נבחרת העם (הזמנית)

המפלגה עם השם היפה ביותר מסתפקת במצע "צדק חברתי" גנרי למדי – הורדת יוקר המחיה בדגש על דירות, נגד טייקונים וכדומה. הסעיף המעניין היחיד הוא סבסוד מדיני לעיקור חתולים וכלבים.

בשתי מילים: שולי המחאה.

 

הרשימה הערבית

רשימה המתחרה ברשימה הערבית המשותפת, בטענה כי זו אינה מייצגת את הציבור הערבי. לא פרסמה מצע בעברית. עד למועד סגירת הגיליון לא ברור אם פרשה מהמירוץ או לא.

בשתי מילים: גוגל טרנסלייט.

 

התקווה לשינוי

מפלגה ערבית קטנה שהקישור לאתר שלה מוביל לדף שבור. אפשר למצוא סעיף אחד מהמצע שלה לבחירות הקודמות דווקא, באתר תנועת הצופים בישראל, שם מתחייבת המפלגה לתמוך בכל תנועות הנוער בישראל ולעודד אותן, ואף מתהדרת בכך שמוחמד אבו אל היג'א, אז מקום רביעי ברשימת המפלגה לכנסת, הוא בוגר הנוער העובד והלומד.

במילה: 404.

 

שכירות בכבוד

במקום מצע מציגים את "שבעת העקרונות", ביטוי בעל טון מאואיסטי משהו. קוראים לאי אלימות, לשקיפות ולמלחמה בריכוזיות וכן תומכים בדמוקרטיה ישירה.

במילה: סקרים.

 

מפלגת הירוקים

המפלגה היחידה המציגה באתר שלה את המועמדים שלה לכנסת בשמותיהם הפרטיים בלבד. היא מתחייבת לטפל בזיהום אוויר, להציל את החופים ולעודד תחבורה ציבורית. שגיאת כתיב אהובה מהמצע: "מיסוי יורק" (צ"ל "ירוק").

במילה: היפים.