החללית נוחתת: בר הספוטניק נסגר אחרי עשור של חיי לילה סוערים

ספוטניק (צילום: דין אהרוני רולנד)
ספוטניק (צילום: דין אהרוני רולנד)

"היינו מקום של כולם. כולם כולם. פריפריה ועירוניים, תיירים וחברים מהברים הסמוכים. שמנו דגש על זה שכל אחד יכול היה למצוא את עצמו בספוטניק ולהרגיש בנוח". פרידה מבר כל כך תל אביבי, עד שאפילו סולן קולדפליי לא הצליח להתעלם ממנו

2 ביולי 2024

אחרי עשר שנים ולא מעט ערבים שנמתחו עד השעות הקטנות של הלילה (או הגדולות של הבוקר), אנשי בר הספוטניק האהוב מודיעים כי סוגר את שעריו. הסיבה הרשמית לסגירה היא החלטתו של בעל הנכס לשפץ את הבניין, אבל אי אפשר שלא לחשוב במקביל על חיי הלילה התל אביביים, שהולכים וגוועים אט אט לנגד עיננו. פרידה ממוסד צעיר אך יציב שעוזב את העיר, וגעגוע לחצר הנפלאה. 

>> מי מצפצף: הממשלה עשויה להתנגד לתקנה על איסור צפירות בתל אביב

מאז שנפתח הספוטניק לפני עשור בקצה אלנבי, ריחפה מעליו הידיעה כי בשלב כזה או אחר, בעל הנכס מעוניין לשפץ את הבניין. אלא שבעלי הבר החביב הצליחו בכל פעם לשכנע אותו לחתום איתם על חוזה נוסף, וכך המשיך הספוטניק לפעום, להתפתח ולהתרחב. נפתחו בו אזורי אמנות, עמדות תקלוט נוספות, חללים לרקוד בהם, תערוכות, ערבי סטנדאפ, אירועי מלאי משתתפים וחצר מלאה בהתרחשות. הספוטניק היטיב להיות הגו-טו, ואף מקום הקבע, של רבים וטובים בני העיר, וגם נקודה עמוסה בתיירים. וביליב איט אור נוט, אפילו סולן קולדפליי כריס מרטין בילה במקום לערב אחד היסטורי.

החצר תשקוט. ספוטניק. צילום: באדיבות הספוטניק
החצר תשקוט. ספוטניק. צילום: באדיבות הספוטניק

״היינו מקום של כולם, כולם כולם. פריפריה ועירוניים, תיירים וחברים מהברים הסמוכים. שמנו דגש על זה שכל אחד היה יכול למצוא את עצמו בספוטניק ולהרגיש בנוח. אם לא בחלל אחד, אז בחלל סמוך לו", מספר עומר וורבל, אחד מבעלי המקום. "איכשהו, הצלחנו להתנהל ולהמשיך להתפתח גם כשחרב השיפוץ הייתה כל הזמן הצוואר. במשך עשור לא נתנו לה לעצור אותנו, עד שכבר באמת לא הייתה ברירה, ובעל הבית קבע שהשיפוץ יתחיל בתחילת אוגוסט״.

"הלייט נייט גוסס" מסביר לי-און קרקובר, גם הוא אחד מהבעלים (וגם בעלי הבר מימון), ומחבר את הסגירה של המקום עם מגמה שמתפתחת בעיר. "זו הפכה להיות עיר של הייטקיסטים, והייטקיסטים קמים מוקדם למשרד". כיאה לתל אביבי, הוא נזכר בנוסטלגיה בימים בהם הגיע לעיר, אז היה הכל שונה. "היינו חבורה של אנשים שעובדים בברים, וגם יוצאים לברים שהחברים שלהם עובדים בהם. זו הייתה הקהילה, וזה הניע במשך זמן רב את חיי הלילה בעיר".

אז מה שונה כיום?
"מאז הקורונה אפשר לומר שאין הרבה סיכוי לחיות בתל אביב ממשכורת של ברמן. דאז הרווחנו בערך 10 אלף ש"ח, וזה הספיק גם לשכר דירה, גם ליציאות, מסיבות ואפילו לארוחות במסעדה. היום רוב מי שעובד אצלי בבר מימון נעזר בהורים. זה לא אפשרי כאן אחרת".

החלל הפנימי של הספוטניק. צילום: יח"צ
החלל הפנימי של הספוטניק. צילום: יח"צ

אך זה לא בהכרח הסוף, כפי שמסביר בעלים נוסף של הספוטניק (כן, יש הרבה) יוני קנטרו, שדווקא מסכם עם אווירה אופטימית יחסית. ״אני בטוח שעוד יהיו הפתעות בעתיד לקבוצת הספוטניק. לכולנו יש עוד ברים ומקומות בעיר, צלחנו עשור של עשייה משותפת, ואנחנו לא ניעלם״. טוב, עם תשעה(!) בעלים שונים, זה כנראה נכון בדרך כזו או אחרת – מישהו בוודאות ישאר בסביבה. 

הספוטניק עצמו יסגור את שעריו רק בתחילת אוגוסט – בתאריך 3.8 – כך שעד אז צפוי לנו חודש שלם של מסיבות סיום עם האנשים שהיו חלק בלתי נפרד מהמקום בתקופת פעילותו, כך ששווה להישאר במעקב אחר הסושאל של החבורה. תודה על הטיסה לחלל ספוטניק, היית קוסמונאוט נפלא בחיי הלילה התל אביבים. נתראה בחלל הבא.
הספוטניק, אלנבי 122