מי שאתם לא: יום הנראות הטרנסית מגיע למסך הגדול של הסינמטק

חד פעמי, הכי ייחודית. "מי אני לא". צילום מסך מתוך הסרט
חד פעמי, הכי ייחודית. "מי אני לא". צילום מסך מתוך הסרט

יום הקרנות מיוחד של סרטי א.נשים טרנסים יתקיים בסינמטק ב-28.3, ואתם לא רק רוצים להיות שם, אלא גם צריכים. כי אם יש משהו בעל ערך שתוכלו לעשות עבור חברי הקהילה הוא לשמוע את הסיפורים שלהם בפורמט של סרטים מעולים מכל העולם, ועל הדרך גם לתרום לפרויקט גילה

יום הנראות טרנסית, המקיים מדי שנה בסוף חודש מרץ, נועד להעלות מודעות לקיומם וחשיבותם של א.נשים טרנסים, ובעידן בו עצם המחיה של טרנסים מעמיד אותם בסכנה, היום הזה הופך חשוב מאין כמוהו. לכן גם בסינמטק הצטרפו ליום המיוחד, עם יום הקרנות מיוחד לסרטי טרנסג'נדרים מרחבי העולם.

>> שוברים את הקונספציה: איך עושים פצ'ה קוצ'ה בתל אביב עכשיו

"יום הנראות הטרנסי" בסינמטק יתקיים ב-28 במרץ (בדומה לזמן ציון היום בעירייה, למרות שהתאריך הרשמי הוא ה-31 במרץ), ויכלול הקרנה של ארבעה סרטים העוסקים בא.נשים טרנסים, באתגרי חייהם היחודיים ובצבע שהם מוסיפים לעולמנו. יום ההקרנות יתקיים בשיתוף עם עמותת פרויקט גילה, וחלק מההכנסות יופנו כתרומה לעמותה, שהוקמה ב-2010 על ידי קבוצת אקטיביסטיות, ונקראת על שם גילה גולדשטיין ז"ל, שהיתה שחקנית, אמנית, עובדת מין ומהפעילות הראשונות של הקהילה הטרנסית בישראל.

במהלך היום, כאמור, יוקרנו ארבעה סרטים: "מי אני לא" (2023), פרויקט תיעודי המקביל בין שרון-רוז, המתמודדת על תואר מלכת היופי בדרום אפריקה, והפעיל החברתי דימקאטסו, שנולדו שניהם בתור אינטרסקס; "טווס" (2022), אשר עוקב אחר מינג, אייקון אופנה ואחת מרקדניות הווגינג הכי טובות בסיאול, ששואפת להשתמש ביכולות הריקוד שלה כדי להרוויח מספיק כסף עבור ניתוח התאמה מגדרית; "מעורב" (2023), שעוקב אחרי פניה שהיה מעדיף לנתק את הקשרים עם עברו לאחר ניתוח להתאמה מגדרית, אבל עברו רודף אחריו בהתאם; ו-"אישה…" (2023), שיוקרן בהקרנת טרום בכורה, ומגולל 45 שנים מחייה של אניאלה ווסולי, בדרכה למצוא את חירותה כאישה על רקע המעבר מקומוניזם לקפיטליזם בפולין.

יום הנראות הטרנסי בסינמטק, 28.3, לפרטים נוספים וכרטיסים