גם ללהטב"קים מגיע סדרת נוער סטנדרטית וחמודה של נטפליקס

שכלת חמודה. "עוצר נשימה". צילום: יח"צ נטפליקס
שכלת חמודה. "עוצר נשימה". צילום: יח"צ נטפליקס

היא אולי תעצבן את סמוטריץ' ודומיו, אבל "עוצר נשימה" של נטפליקס היא סדרת נוער חיננית ושובת לב, גם אם לא ממש מאתגרת. הרוח, החברות, ההורות והקול של סטיבן פריי - אם היינו רואים אותה בגיל הנכון, היינו גדלים הרבה יותר שמחים

2 במאי 2022

זאת בסך הכל עוד סדרת נעורים מיינסטרימית שמפנטזת שכוכב הרוגבי של בית הספר הוא נער רגיש שיכול להתאהב בחננה, אז למה כולם מדברים על "עוצר נשימה", ואיך היא זינקה למקום 81 ברשימה הסדרות הכי טובות (אי פעם) של IMDb? אולי כי סדרת נעורים דוברת אנגלית שגיבורה הוא הומו מחוץ לארון וכוכב הרוגבי הוא ביסקסואל המגלה שההיא שהוא נישק לפני שלוש שנים היא לסבית וזאת שמחברת בין כל הדמויות היא טרנסית והחבר הכי טוב שלה הוא סתם סטרייט, והכל מרגיש טבעי ונחמד ולא מאולץ בשביל המסר, זה עדיין לא דבר שכיח. ואולי מה שהכי יוצא דופן ב"עוצר נשימה" זה שהחבר הסטרייט של ההומו החננה לא חושש להתעמת עם הבריונים – ברור שיש גם כאלה – המתקשים להשיב כי אפילו הם יודעים שהומופוביה זה לא קול.

"חינוך מיני" יותר נועזת ומורכבת ועמוקה, אבל לא ברור עד כמה באמת היא עוסקת בבני עשרה. "עוצר נשימה" באמת מלוהקת בבני עשרה בעלי מראה ממוצע למדי (אם כי הסדרה לא מרחיקת לכת עד כדי ליהוק נערים עם פצעוני בגרות, כמו "דרך המלך" השוודית המשודרת גם היא בנטפליקס), והיא חיננית ושובת לב, ולא מאתגרת (היא תרגיז רק את סמוטריץ' ודומיו).

>> 20 הסדרות שכולם צריכים לראות עכשיו – מדורגות

הכל התחיל מסדרת קומיקס רשת שפורסמה בטאמבלר ב-2016 על ידי אליס אוזמן, שהיתה אז בת 22 (את רומן הנעורים הראשון שלה, "Solitaire" היא פרסמה שנתיים לפני כן). ריבוי העוקבים שכנע אותה להשיק קמפיין קיקסטארטר, וב-2018 היא הוציאה מהדורה מודפסת של שני הפרקים הראשונים. חברת הוצאה לאור רכשה את הזכויות לסדרה כולה, והרומן הגרפי, שהפך לרב-מכר בבריטניה, תורגם גם לעברית ב-2021 (בהוצאת כנרת זמורה-דביר). השלב הבא היה עיבוד טלוויזיוני, שגם אותו כתבה אוזמן, וב-22 באפריל הוא הגיע לנטפליקס. הצופים הצעירים טרפו אותו בתאווה, מיהרו לדרוש עונה שנייה – ויש להניח שהם יקבלו את מבוקשם.

שער הקומיקס עליו מבוסס "עוצר נשימה"
שער הקומיקס עליו מבוסס "עוצר נשימה"

צ'רלי ספרינג (אחיה הצעיר של טורי, גיבורת הספר "Solitaire") הוא ההומו היחידי בבית הספר טרוהם שהעז לצאת מהארון (למען האמת זה נכפה עליו). בתחילת הסדרה הוא מנהל רומן סודי עם בן, שמנשק אותו בסתר אך מתכחש אליו לגמרי כשהם נתקלים זה בזה במסדרונות בית הספר. צ'רלי הוא תלמיד מצטיין ואצן מצטיין ויש חבורה משלו – טאו חובב הקולנוע, אייזיק (שדמותו מוזנחת למדי והוא נשאר בשולי הדרמה) ואל – טרנסית שעברה ללמוד בבית ספר לבנות אחרי ההצקות שחוותה בטרוהם. כשצ'רלי נשלח על ידי מורה לשבת ליד ניק נלסון, כוכב הרוגבי החייכן של בית הספר, בין השניים מתפתחת ידידות מידית.

>>אם מתעלמים מהסרט של דויוויד בואי, זו סדרה לא רעה בכלל

צ'רלי מפתח קראש על ניק, רק שכולם בטוחים שניק הוא סטרייט ושזה בזבוז זמן. אבל לצופים ברור שניק מתאהב בצ'רלי ושזה רק עניין של זמן עד שהוא יצא מהארון – ולא הרבה זמן כי מדובר בשמונה פרקים שאורכם כ-25 דקות, כך שאפשר לבלוע את הכל בישיבה אחת. העניין הוא שניק עצמו חושב שהוא סטרייט, או לפחות כך הוא חשב עד שצ'רלי התיישב לידו, ועכשיו הוא צריך להבהיר לעצמו מדוע הוא נמשך אליו. בתור התחלה הוא מגייס אותו לקבוצת הרוגבי של בית הספר, והחברים של ניק לא ממהרים לקבל את המצטרף החדש. אחד מהם במיוחד, בן העשירים הארי, מתנכל לצ'רלי, אבל צ'רלי לא לוקח את זה קשה מדי – זאת סדרה בלי טרגדיות והכל נפתר בקלות יחסית. מנגד, גם טאו אינו מרוצה מהקשר של צ'רלי עם ניק, כי הוא מרגיש שהחברות שלהם מתפוררת.

כאמור, זאת בעצם סדרת נעורים די טיפוסית, כולל הקלישאות הרומנטיות של גשם שוטף שיורד משמיים בדיוק כשזה מתאים לרומנטיקה, ובגלל התוכן הלהט"בי זה בדיוק מה שהופך אותה לחמודה כזאת. הליהוק המוצלח של כל השחקנים והדיאלוגים הזורמים אף הופכים אותה לטובה יותר מהרומן הגרפי שעליו היא מבוססת. רמזים למקור המאויר נמצאים בעלים המצוירים המתעופפים להם סביב הגיבורים כל פעם שגופם מתלהט.

>> "העיר הזאת שלנו": מה המשמעות של לנהל מלחמה נגד אזרחים?

השחקן היחידי בחבורה שיש לו ניסיון של ממש הוא קיט סבסטיאן קונור המגלם את ניק – בין השאר הוא גילם את רג'ינלד דווייט לפני שהפך לאלטון ג'ון ב"רוקטמן". ניק הוא גם פחות או יותר היחידי שיש לו קונפליקט פנימי, אבל הוא נער כל כך חיובי ונחמד שלא ברור איך הוא החזיק מעמד עם החברים הלא מוצלחים שלו עד כה. לג'ו לוק בעל האוזניים הבולטות המגלם את צ'רלי יש מעט ניסיון בתאטרון מקומי, אך זו הופעתו הראשונה על המסך, והוא שובה לב במבוכותיו. לוויליאם גאו היפיוף, גם הוא חסר כל ניסיון, סידרו תספורת מוזרה כדי שישכנע אותנו כחנון בתפקיד צ'או. ואת אל המקסימה מגלמת יסמין פיני בת ה-18, שהתפרסמה בסדרת סרטוני טיקטוק בהם שיתפה את העוקבים בחוויותיה כנערה טרנסג'נדרית שחורה.

לצד בני העשרה הרעננים האלה מפתיע לגלות את אוליביה קולמן, לא פחות ולא יותר, בתפקיד קטן כאמו של ניק. העובדה שבכלל נענתה לפנייה (אין לה קשר למי מהיוצרים) כנראה מעידה על נדיבותה הגדולה של השחקנית הכבירה הזאת, ובסצנה המהותית האחת שלה היא מביאה את כל כולה. למען האמת יש כאן עוד שחקן מפורסם – קולו של סטיבן פריי נשמע ברמקולים כמנהל בית הספר. זאת סדרה מלאה רוח טובה, וחברות טובה, והורות טובה, ואני משערת שאם רואים אותה בגיל הנכון היא גם משאירה חותם.

Heartstopper עכשיו בנטפליקס