הכביש שיקרע את יפו: מאבק תושבים נגד פרויקט "עוקף קדם"

מקום טוב לכולם. פארק המדרון ביפו (צילום: שאטרסטוק)
מקום טוב לכולם. פארק המדרון ביפו (צילום: שאטרסטוק)

תושבי שכונת עג'מי מתגייסים למאבק נגד כביש חדש שאמור לעבור ממערב לשכונה, להפריד אותה מחוף הים ומפארק המידרון ולהזרים דרכה תנועה מבת ים ומראשון לציון שתתנקז אל תוך הפקק בכיכר השעון. בעירייה מבטיחים בתמורה שיפור תשתיות ושדרוג של המרחב הציבורי בשכונה

6 בספטמבר 2022

יפו עדיין נאנקת מחמש שנים של עבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים שהשביתו את עורק התנועה המרכזי שלה, והנה רגע לפני שהן מסתיימות מתבשרים תושבי הרובע על פרויקט עירוני חדש שיקרע אותה ממערב ויזרים לתוכה תנועת רכבים מסיבית מכיוון בת ים. עיקרה של תוכנית "עוקף קדם", שאמורה לצאת לדרך בשבועות הקרובים, הוא סלילת רחוב חדש ממערב לרחוב קדם שמיועד לתנועת כלי רכב דו-מסלולית (כולל תחב"צ) ויצור חיץ בין שכונת עג'מי ובין פארק המדרון שעל שפת הים. תושבים בשכונה, שנאבקו נגד התוכנית עוד כשהוצגה לראשונה ב-2011, כבר מתכננים פעולות מחאה.

בעצומה שעליה חתמו כבר מאות מתושבי יפו נכתב כי "אנחנו, תושבי יפו, מתנגדים ליצירת ציר תנועה ראשי, דו-סיטרי, דו- מסלולי, בקו הפארק, בשכונת עג'מי ההיסטורית. סלילת רחוב קדם ו'עוקף קדם', מאיימים להרוס את המרקם האדריכלי של השכונה המאופיינת בסמטאותיה. הכבישים יהפכו להיות מסלול התחבורה העיקרי של יפו. הם יקרעו את השכונה מהים והפארק. הם יצרו מחסום לשכונה שהיסטורית נבנתה עם קשר לים". עוד טוענים המתנגדים לתוכנית כי הכבישים ישנו את אופי השכונה השקטה, יעודדו נהיגה פרועה בשכונה, יסכנו את ילד השכונה בדרכם אל הפארק ואל בית ספר חסאן עראפה, יזרימו תנועה מראשון לציון ובת ים באופן שינקז אותה אל תוך יפו העתיקה וכיכר השעון הפקוקות גם כך ואף תבטל את כל החניות, דבר שיפגע בעסקים המקומיים.

שדרוג או שנמוך? תוכנית עוקף קדם (צילום מתוך עמוד העצומה נגד כביש עוקף קדם)
שדרוג או שנמוך? תוכנית עוקף קדם (צילום מתוך עמוד העצומה נגד כביש עוקף קדם)

תוכנית "עוקף קדם" המקורית כללה ארבעה מסלולי נסיעה (שניים לכל צד), וגורמים בעירייה ובמישלמה ליפו הדגישו כי התוכנית המחודשת כוללת רק שני מסלולים ויחד עמה פיתוח מסיבי של המרחב הציבורי, הפיכתו של חלק מרחוב קדם למוטה הליכה, שיפור תשתיות בשכונת עג'מי למניעת הצפות, ריצוף מחדש והקמת מדרכות חדשות, שתילת עצים רבים וסלילת שבילי אופניים, וכי הנגישות לבית ספר חסן עראפה תהפוך בטוחה יותר ולא פחות. בנוסף, יאפשר הכביש החדש מעבר של תחבורה ציבורית בשכונה ויחבר אותה מחדש לתל אביב, מה שיקל גם על העומס ברחוב יפת. מצד התושבים, מדגישים הפעילים, אין כל תועלת בכביש פקוק נוסף שיעבור מערבית לשכונה. המאבק, הם מבטיחים, רק מתחיל.

נקרע מהשכונה. פארק המדרון בשכונת עג'מי (צילום: שאטרסטוק)
נקרע מהשכונה. פארק המדרון בשכונת עג'מי (צילום: שאטרסטוק)