טיים אאוט timeout

"את לא אשמה": כל הפרטים על צעדת השרמוטות 2017

| מאת: נועם כהן

למעלה מאלף בני אדם השתתפו בצעדה השרמוטות 2017 שהתקיימה בתל אביב, במחאה על תרבות האונס והאשמת הקורבן. "לא משנה מה לבשת, לאף אחד אין זכות לאנוס אותך"

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/05/sizes/hdhd_h_wo_680_382.jpg
"במדינה של אנסים, אינתיפאדה של נשים". צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

 

למעלה מאלף אנשים צעדו היום (שישי) במסגרת צעדת השרמוטות השישית שהתקיימה בתל אביב. "לראות את כמות האנשים שהגיעה לכאן היום עושה לי בלב משהו מיוחד", הכריזה בפני הקהל התומך והמריע שהורכב ברובו מנשים, יעל, שחשפה את סיפורה האישי על הבמה. "אני לא מאמינה שאחרי כל כך הרבה שנים אנחנו עדיין שומעות התבטאויות בתקשורת על כך שהדברים קורים בגלל תחתונים מסוג מסוים. היום אתן משמיעות את קולם של נשים וגברים, שלא מסוגלים לזעוק בשביל עצמם".

בינואר 2011 הרצה מייקל סנגיסטי, קצין משטרה בבית הספר למשפטים בטורונטו ואמר: "נאמר לי שאני לא אמור להגיד את זה – אבל בכל אופן, נשים צריכות להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות (Sluts) כדי לא להפוך לקורבנות". לאחר פרסום האמירה המזעזעת בכלי התקשורת הקנדיים התארגנה מחאה מאולתרת בעיר שנשאה בגאון את המילה שרמוטה. סנגיסטי עצמו חזר בו מדבריו, ובלי משים גרם להקמתה של תנועת נשים בינלאומית שנלחמות יחד בתרבות האונס.

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: נועם כהן)

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: נועם כהן)

"זאת הצעדה החמישית שאני לוקחת בה חלק, אבל הפעם החלטתי להגיע יחד עם אמא שלי", מספרת מיכל (17), שהגיעה לצעדה במיוחד מצפון הארץ. "בשנים האחרונות אני מתעסקת הרבה בנושא הזה, בעקבות מקרה שחוויתי. אמא שלי שותפה לכל, ולכן הפעם החלטנו שנגיע יחד לתמוך ולהפגין כדי שקורבנות האונס והפגיעות המיניות, יפסיקו לקבל יחס של אשמות".

"לא משנה מה לבשת, לאף אחד אין זכות לאנוס אותך – זה המסר העיקרי שלנו", אומרת ג'ניפר פוליאקוב, ממפיקות הצעדה. "אנחנו רוצות להגיד לכל מי שנאנסה – את לא אשמה. אני חושבת שיחס החברה לנושא השתנה, אבל הדרך עוד ארוכה", היא מוסיפה. "למשל התלונות על אלון קסטיאל, הסיפור הזה היה ידוע במשך שנים ארוכות, ורק לאחרונה נשים העזו להתלונן. עם זאת, הקורבנות ממשיכות לספוג מתקפה. זה משהו שחייב להשתנות, ואנחנו פה כדי לגרום לזה לקרות".

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

צעדת השרמוטות 2017 (צילום: בן קלמר)

עמוד הפייסבוק של צעדת השרמוטות

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 624d517d4844f5