עיר הקורונה

הסרטון הוויראלי שמתעד את תל אביב כמו שבחיים לא ראיתם

הבמאי והצלם נדב צופי שוטט ברחובות תל אביב יפו במשך שלושה ימים ותיעד בצילומים מרהיבים את סמלי העיר הנטושים. אם תשאלו אותו, יש בזה דווקא משהו אופטימי

עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
26 במרץ 2020

תל אביב נטושה. נדמה שאי אפשר ממש להבין את המציאות הזאת לעומק – רובנו ספונים בבתים, חומקים החוצה רק כדי לחלוץ איברים פעם ביום ועל הדרך להביא חלב מהסופר. דיווחי החדשות והצורך לשמר איזושהי שגרה מתנגשים בכל יום מחדש, והשפיות בסכנה. במשדרי החדשות ננזפים התל אביבים ומואשמים בניתוק על רקע צילומים מפארק הירקון וחוף הים, שלא ממש תואמים למילים שכתובות על המסך. אנחנו בבית, אבל קשה לנו לתפוש מה באמת קורה בחוץ.

מי שהחליט לצאת החוצה הוא הבמאי והצלם התל אביבי נדב צופי, שהסתובב ברחובות תל אביב-יפו ותיעד במשך שלושה ימים את הרחובות וסמלי העיר הריקים. השבוע הוא העלה לפייסבוק סרטון תחת הכותרת "Corona City", שזכה כבר ליותר מ-206 אלף צפיות ומשקף בצורה מרהיבה ומרגשת את מצב תל אביב, ובכך גם העולם, בימי משבר הקורונה.

Corona City . March 2020

פורסם על ידי ‏‎Nadav Zofi‎‏ ב- יום ראשון, 22 במרץ 2020

נדב צופי
נדב צופי

הווידאו הזה הוא אנטיתזה מוחלטת למה שרואים בחדשות על תל אביב. זאת הייתה המטרה שלך?
"לא בדיוק. קודם כל, מבחינה קולנועית לתעד עיר נטושה זה חלומו הרטוב של כל במאי. אבל תוך כדי שצילמתי שמעתי את המוזיקה של הפסקול והתחלתי להרגיש שאולי בעצם כדור הארץ רוצה קצת שקט, רוצה קצת שנעצור ונחשוב ונבין לאן אנחנו הולכים עם כל הדבר הזה, ואז פתאום התאהבתי בפסטורליות של כל הדבר הזה. פתאום את רואה שיש קסם לדבר הזה, שזה פחות עצוב ממה שנראה. זה עורר באנשים המון תחושות – עצב מצד אחד, ומצד שני מחשבה ורגש ואופטימיות ובואו שנייה נעצור ונראה לאן אנחנו לוקחים את הדבר הזה".

עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)

 

היה פה גם יצר דוקומנטרי, מעבר לאסתטיקה?
"כן, הרגשתי שקורה פה משהו גדול מאוד שאני פשוט חייב לתעד. ההיסטוריה שלנו משתנה תוך דקות וימים, ואני חייב בתור יוצר, בתור דוקומנטריסט, לתעד את הדבר הזה כי זה דבר משוגע שלא נראה כמותו. המשיכה האסתטית הגיעה עם זה. אבל המטרה הראשית הייתה לתעד את כל הטירוף הזה".

עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)
עיר קורונה (צילום: נדב צופי)

איך היה להסתובב בעיר הנטושה? אספת סיפורים מעניינים בדרך?
"הרבה אנשים הסתכלו, הרבה לא הבינו מה אני רוצה או מה אני עושה, אבל זה הכוח של זה. כל אחד תפס מרחק אז לא דיברו איתי ולא שאלו שאלות. את עזריאלי לדוגמה ידעתי שאני חייב לצלם ממש מוקדם, אז קמתי בשבת בשש בבוקר כדי לצלם את השוט הזה וזה הרגיש לי הזיה, זה הרגיש ממש חזק שכולם מסתגרים בבית ואני הולך ויוצא לתעד את הדבר הזה. לקחתי חצובה קטנה למצלמה ועשיתי את זה מאוד בדיסקרטיות ובשקט נסעתי עם האופניים, ובכל פעם שראיתי פריים פשוט הנחתי את החצובה וככה שוטטתי בעיר. זה היה מאוד מהיר".