חכמים בלילה

שמתם לב שכל הסדרות משתמשות באותו עיתון כבר 50 שנה?

למה ראפרים אומרים "יו", למה כל הסדרות משתמשות באותו עיתון ואיך נולדה מכונת הצחוק? מהיום לומדים משהו לפני השינה. מדור חדש

אותו עיתון בכל הסדרות והסרטים, כבר יותר מ-50 שנה
אותו עיתון בכל הסדרות והסרטים, כבר יותר מ-50 שנה
18 בדצמבר 2019

מי שאמר שהפרינט מת כנראה לא ראה טלוויזיה וקולנוע כבר הרבה זמן, כי לפחות על המסכים הוא עדיין חי. שם, בעולם הדמיוני, הדמויות מתעוררות בכל בוקר וקוראות את העיתון – האמיתי, זה שעשוי מנייר – לצד ארוחת הבוקר שלהן. אבל האם אי פעם שמתם לב שרובם בעצם קוראים את אותו העיתון כבר יותר מ-50 שנה?

למה ראפרים אומרים "יו"?
בעיית מונטי הול, או: כך יכולתם לנצח שעשועונים בניינטיז

צופה חד עין ברדיט זיהה שבסדרות ובסרטים רבים אפשר לראות את אותו הגיליון השחור-לבן, שמורכב מבלוקים של טקסט לצד תמונה של בחורה מחייכת עם שיער שחור ולצידה לפעמים פרסומת לכובעים. אותה בחורה עלומת שם והעיתון עליו היא מופיעה צצו כבר בסדרות כמו "מופע שנות ה-70", "אנג'ל", "נשואים פלוס" ו"משפחה מודרנית", והוא גם הגיע לקולנוע בסרטים "קספר", "בחזרה לעתיד" ו"ארץ קשוחה", אך העיתון הזה נמצא בסביבה עוד מאז שנות ה-60.

מבט מקרוב על העיתון הממוחזר
מבט מקרוב על העיתון הממוחזר

העיתון המדובר הוא למעשה אביזר קולנוע ותיק שנוצר על ידי חברת פרופס ותיקה מקליפורניה, The Earl Hays Press, שמייצרת בין היתר גם מגוון אריזות גנריות למוצרים, מותגי סיגריות מזוייפים וכרטיסי אשראי פיקטיביים. אותו עיתון הפך לפופולרי במיוחד בזכות היותו גנרי מספיק כדי להתאים לתקופות ומקומות שונים, מה שהפך אותו לפייבוריט כה גדול בקרב אנשי פרופס עד שהפך לכוכב בזכות עצמו. כך, במקום לשלם לעיתונים אמיתיים עבור הזכות להשתמש במותג שלהם, אולפני הקולנוע והטלוויזיה קנו ערמת עיתונים של ארל הייז בכ-15 דולר, ועשו את הדבר הנכון – מיחזרו.