מזל טוב, גברת פרלמוטר: האישה שנתנה לנו כוח לעמוד בפרונט

ענבל פרלמוטר ז"ל
ענבל פרלמוטר ז"ל

חמישי באוזןבר: ערב מחווה מרגש ומרתק מוזיקלית לזכרה של ענבל פרלמוטר, שהייתה צריכה לחגוג בינואר את יום הולדתה ה-50. נטע רם, מפיקת האיוונט, משחזרת איך פרלמוטר לימדה אותה לרקוד ומזמינה מלא בנות עם גיטרה ומלא אנשים מוזרים \\ טור אישי

14 ביולי 2021

אני כבר בקושי שומעת אותה ביום יום אבל ענבל פרלמוטר שזורה לי בחיים. כששיר שלה קופץ ברדיו או בספוטיפיי הלב שלי מרגיש בבית. אם יש לי במקרה גיטרה ביד, היא תתחיל לנגן.

הזיכרון הראשון שלי מענבל פרלמוטר הוא בחדר של אח שלי, הייתי אולי בת 10, הוא שמר עליי כשההורים לא היו, שם את השיר ״המכשפות״ ופחדתי. קצת אחר כך אמרו לי שאני דומה לה כי היה לי שיער שחור ארוך שהסתיר הכל. זה היה קצת פשטני אבל הוחמאתי וזה גרם לי לפתוח אוזן מחדש למוזיקה שלה ולכל מה שהיא הייתה. זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי אישה שכותבת ושרה ומחזיקה גיטרה והיא גם חמודה ויפה וגם מפחידה ומכשפה וגם צינית ומצחיקה וגם כועסת ועצובה. פתאום בהסתכלות אחורה ממש ברור כמה זה עזר לי להרגיש נוח יותר בגוף של עצמי ולצאת לדרך של מוזיקה, למרות שזה לא הקומפורט זון, למרות שזה לפעמים מצטייר כלא-נשי, למרות שזה לא הייטק והכסף לא זורם בקלות.

אחד הדברים שהכי העסיקו אותי בשנות הנוער המוקדמות שלי, הייתה העובדה שלא הצלחתי לרקוד במסיבות. עונת הבת-מצוות והבר-מצוות, ואחריה תקופת המסיבות של החטיבה, לוותה בהרבה תסכול ובכי. פשוט לא הצלחתי להשתחרר ולשחרר מודעות מהגוף שלי ומאיך שהוא זז. בשנת 2007, כשהייתי בת 14, האחים הגדולים שלי לקחו אותי למופע מחווה לענבל פרלמוטר בבארבי, לציון עשור למותה, מה שעדיין זכור לי כאחת מההופעות הכי טובות שראיתי בחיים. היו בה אמנים מעניינים שלקחו את השירים שלה למקומות חדשים והאנרגיות בבארבי היו מרגשות, זה ממש הרגיש כאילו הייתה קצת נוכחות מכושפת שלה באותו ערב.

ופתאום רקדתי. דמיינתי את עצמי על הבמה הזאת בעוד כמה שנים וההרגשה הזאת נתנה לי כוח להמשיך עד היום. כשדיברתי על זה שהופתעתי שרקדתי, אח שלי אמר לי "ברור נט, את פשוט צריכה מוזיקה שאת אוהבת כדי להרגיש בנוח". 

לפני כמה שבועות שאלו אותי אם אני רוצה להפיק ערב מחווה לענבל והלב שלי נפל לתחתונים. אני בדרך כלל לא מפחדת לעשות דברים כאלה, אבל הפעם זה הגיע עם יראת כבוד משתקת, מול ענבל, מול כל המוזיקאים שהקיפו אותה שאני מעריכה כל כך, ומול כל האנשים שכמוני גדלו איתה לפני או אחרי מותה ומצטערים שלא יכלו להיות חברים שלה.

אחרי שראיתי כמעט את כל המחוות לענבל מאז הערב ההוא בשנת 2007, רציתי פשוט לשמוע מה אנשים שאני אוהבת לשמוע היום יעשו עם החומרים שלה, איך הם יקחו אותה לביקור בשנת 2021 ואיזה דם חדש אפשר להכניס למורשת שלה. רציתי גם להביא מלא בנות עם גיטרה ומלא אנשים מוזרים, כי אלה האנשים שהייתי רוצה שילדים יגדלו אל תוך המוזיקה שלהם, כמו שאני גדלתי עם ענבל. אני חושבת שהצלחנו וזה בדיוק מה שהולך לקרות בערב הזה.

משיחות שהיו לי לאחרונה סביב המחווה, עם המארגנים והמשתתפות וסתם אנשים מסביבי, התעצמה התחושה החזקה שממילא הייתה בי – ענבל פשוט הצליחה לתפוס לנו את הלב. שנים אחרי המוות העצוב שלה היא ממשיכה לתת כוח להרבה אנשים, בעיקר נשים – להיות בפרונט, להיות אחרות, להיות דעתניות וגם קצת מוזרות.

נטע רם היא מוזיקאית, מפיקה מוזיקלית ומפיקת "גלים של נוסטלגיה – מחווה לענבל פרלמוטר 2021", ערב מסחרר שיתרחש מחר (חמישי) באוזןבר עם ליינאפ אינדי משובח בהובלת יהוא ירון, זוזו גינצבורג ועוד. עוד פרטים בעמוד האיוונט