פיצ'פורק "נבלע" לתוך מגזין GQ, ומבצר המוזיקה ההיפסטרית נפל

ותודה על הביקרות. פסטיבל פיצ'פורק בשיקגו. צילום: Zach Long, טיים אאוט שיקגו
ותודה על הביקרות. פסטיבל פיצ'פורק בשיקגו. צילום: Zach Long, טיים אאוט שיקגו

עננה שחורה ירדה על עולם המוזיקה האלטרנטיבית, למעט על כמה מוזיקאים נקמנים: אתר המוזיקה העצמאי מאבד את עצמאותו, אחרי 25 שנים בהם היה אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בתחום מוזיקת אינדי, לצד כמה ביקורות מוזיקה אכזריות במיוחד

במשך לפחות שני עשורים פחות או יותר כל מבקרי המוזיקה פתחו את היום שלהם עם התעדכנות זריזה בפיצ'פורק, בלוג ביקורות מוזיקה ממיניאפוליס שגדל למימדי אתר מבקרים שמעביר צמרמורת קלה בגב כל מוזיקאי אינדי. אבל ביקורות מוזיקה של היום כבר לא מתרחשות בעיתונים, ואולי אפילו כבר לא במדיה כתובה – אז כנראה שגם האתר המוערך/נודע לשמצה לא עמד בשינויים שתחום עיתונות המוזיקה, ועיתונות בכלל, עובר בשנים האחרונות.

>> הבארבי החדש נפתח: איך מגיעים, מי מופיע ומה עושים. המדריך

זה אולי קצת עצוב, אבל זה גם דרכו של עולם – הלילה (ה') דווח כי פיצ'פורק עומד להתמזג לתוך מגזין הגברים הוותיק GQ, כחלק ממהלך שיכלול גם פיטורים לכמה מהעובדים הבכירים באתר. מו"ל העיתון קונדה נסט, שרכשה אותו ב-2015, מסרה את הבשורות לעובדים אמש באימייל שדי מתחמק מלהגיד עד כמה רחב היקף הפיטורין, אך ב-BBC דווח כי עורך האתר ישאר. בשלב הזה טרם ברור אם פיצ'פורק ימשיך לפעול כאתר נפרד או יכנס כמדור ב-GQ, אך לכולם ברור דבר אחד – זה הוא מותו של פיצ'פורק כפי שהכרנו.

פיצ'פורק הוקם כבלוג תחת השם Turntable בסוף 1995, על ידי ריאן שריבר בן ה-18 שרצה לכתוב על מוזיקה בהשראת פאנזינים וסצינת המוזיקה המקומית. ללא ניסיון כתיבה ועם גישה הרבה יותר משוחררת לביקורות, האתר החל לצבור תאוצה בראשית שנות ה-2000, והפך לקובע בון-טון מאוד מסוים, אך מאוד דומיננטי, בעיתונות המוזיקה של אותם השנים.

הביקורת המפורסמת על קאמפ. צילום מסך
הביקורת המפורסמת על קאמפ. צילום מסך

הם זכורים בתור אתר שקידם להקת אינדי רבות, ביניהן LCD Soundsystem, אינטרפול וארקטיק מאנקיז. עם זאת, שיטת ניקוד הביקרות האכזרית שלהם – שהורכבה מציון שנע מ-1 עד 10, כולל הנקודה (למשל 3.7) – הפכה אותם למעוררי מחלוקת לא פעם, עם כמה ביקורות בלתי נשכחות שלא חסכו במילים נבזיות וציונים נמוכים. כך למשל, אחת מהביקורות הנודעות לשמצה היתה על אלבום הבכורה של צ'יילדיש גמבינו' "Camp", קיבל ציון מעליב של 1.6.

החיבה הזו לפרובוקציה, לצד נטייה היפטרית קלה לתת מדי פעם ציונים גבוהים במיוחד לאלבומים בינוניים, הולידה להם לא מעט שונאים, אבל כמו שסיכם מפיק ההיפ הופ האיזוטרי Dan le Sac, שקיבל ב-2008 מפיצ'פורק ציון של 0.8 על אלבומו, "השחיטה של פיצ'פורק זה ערך שלילי למוזיקאים בכל מקום. ואני אומר את זה כבעל הגאה של מה שהוא (כנראה) הצין הכי נמוך באתר. בין אם אתם מסכימים עם מבקר או לא, מוזיקה צריכה יותר עיתונאים, לא פחות".