יוצאים לכיכרות: פיצרייה חדשה ברבין וטרטוריה מבטיחה בדיזנגוף

פיצה שנאפית ישירות על האבן במלכי ישראל והפיאצה שמול קולנוע חן הופכת לטרטוריה איטלקית. אז אילו טופינגס תרצו?

ארציאלי פיצה. צילום: יניב שדה
ארציאלי פיצה. צילום: יניב שדה
15 בינואר 2018

הטכניקה מרומא, הזעתר מכאן

לא מעט ממתחתני העיר הטריים (יחסית) מכירים את השף חואן מסל, שיש לו קייטרינג שנושא שמו והוא עבד עם אולם אירועים כליף ביפו העתיקה. בן דוד של מסל, סימון פרס מכהן כסו-שף של מסעדת Contraste restaurant, מכוכבת המישלן ממילאנו. כיאה למשפחה ארגנטינאית חמה, בן הדוד יצר עבור מסל את הקשר עם הפיציולו הרומאי הנערץ, גבריאלה בונצ'י, ולפני שלוש שנים מסל נסע אל בונצ'י עם הפיציולו הישראלי אלעד כהן, להתמחות בסטאז' ממושך באפיית פיצות.

התוצאה של המחקר והלימוד הייתה תהליך ארוך מסורתי שמניב פיצה בעלת טעם ומרקם של בצק מחמצת, הנאפה ישירות על אבן התנור ונשלף באמצעות משוט עץ גדול. לפיצות האלה שנשלפות על קרש מהתנור קוראים א-לה פאלה, וכאלה פיצות בדיוק אופה היום מסל בפיצרייה החדשה שלו ארציאלי שברחוב כיכר מלכי ישראל (לא רחוק מתולעת ספרים).  

עוד כתבות טעימות שיעניינו אתכם:
הפיצות הטובות ביותר בתל אביב
כריכי הבגט הטעימים בעיר
הס 4 נפתחת גם בערב ועוד חדשות אוכל

ארציאלי. צילום: יניב שדה
ארציאלי. צילום: יניב שדה

הפיצה של ארציאלי עוברת התפחה ארוכה עם אחוזי מים גבוהים בבצק והתוצאה אוורירית וקצת יותר עבה מהפיצה המוכרת בעיר. הפיצה מלבנית, באורך 90-80 ס"מ וברוחב 30 ס"מ, ונמכרת לפי משקל, כך שאפשר לקנות כמה ריבועים קטנים ולטעום מה שיותר טופינגס באותו הביקור. מידי יום ייאפו פה 8-6 סוגים שונים של פיצות בשתי קטגוריות מחיר (10/13 ש"ח ל- 100 גרם).

אם תהיתם מה עושה השם ארציאלי מתוך השיר של שלום חנוך בפיצרייה רומאית, מסל מסביר שהוא משתדל להשתמש כמה שיותר בחומרי גלם ישראלים: מוצרלה טרייה שנטחנת במקום, גבינת צ'רקסית, תרד ערבי, עולש וזעתר. לעת עתה, המקום גם צמחוני.

ארציאלי פיצרייה, מלכי ישראל 7, ראשון-חמישי, שבת 24:00-17:00 שישי 17:00-12:00

 

ארציאלי. צילום: יניב שדה
ארציאלי. צילום: יניב שדה

טרטוריה בפיאצה

ועוד סיבה למה בתל אביב ננהג כרומאים: כשיושלם תהליך השיפוץ של כיכר דיזנגוף היא תהפוך לפיאצה איטלקית. זה מה שהחליטו השותפים בטרטוריה החדשה שתפתח שם בשבוע הקרוב: דן גולדשמידט שניהל את קפה אירופה ואת פלורנטין האוס, וקבוצת הרובינא (מהברים מרגוזה בר, רובינא, לואי, הגזטה וסניף של לנדוור). אם הכל ילך לפי התכניות כבר בשבוע הבא הם יפתחו יחד את טרטוריה, מסעדה איטלקית שחולשת על המדרכה הרחבה והחדשה של כיכר דיזנגוף ועל הרחבה שמול קולנוע רב חן.

מלבד המוני כסאות על רחבת הפיאצה, בפנים נבנה בר היקפי לישיבה גבוהה. בתפריט: פיצות מתנור אבן ופסטות (45-85 ש"ח למנה עיקרית), מנות ראשונות איטלקיות (35-55 ש"ח), יינות איטלקיים (15-20 סוגים, מ- 89 ש"ח לבקבוק, ארבעה מתוכם לפי כוס מ- 28 ש"ח), וגם דרינקים איטלקיים קלאסיים כמו קמפרי ומשקאות מבוססי קמפרי. בקינוחים טרימיסו, פנקוטה, ועוד. הוייב הבלינים שהקבוצה מיומנת ביצורו מבטיח את אחת הנקודות הלוהטות בעיר.    

טרטוריה, בן עמי 13, תל אביב, כל יום 24:00-18:00