"פלאפל אטומי": סרט בעל הומור וולגרי, לעיתים רחוקות קולע

ל"פלאפל אטומי", סרטו החדש של דרור שאול, אין לא את החן ולא את החדות שהפכו את סרטו "מבצע סבתא" ללהיט קאלט

מתוך הסרט "פלאפל אטומי"
מתוך הסרט "פלאפל אטומי"
10 בספטמבר 2015

לאזרח ק' (זהר שטראוס), בעל העבר המבצעי המפואר, יש כל כך הרבה מסמרים בגוף, שהוא הפך לאנטנה, ושידורי רדיו נקלטים באוזנו ומטרידים את מנוחתו. הבדיחה הזאת מצחיקה בשמיעה ראשונה, אבל היא חוזרת ב"פלאפל אטומי" שוב ושוב, בלי להתפתח ובלי לקבל תפקיד בעלילה. מרגע שנחשף בפנינו צילום הרנטגן של השלד הממוסמר בעצם אין טעם לחזור עליה, אבל היא ממשיכה להטריד והופכת למין סימפטום של הסרט. צילום השלד יכול לשמש כדימוי לתסריט, שחלקיו השונים חוברו במסמרים – ועדיין אפשר לשמוע את הלמות הפטישים.

לפני 16 שנה יצר דרור שאול את הקומדיה "מבצע סבתא" שעשתה צחוק מהצבא, מהקיבוץ ומהמצ'ואיזם הישראלי והפכה לקאלט. ב"פלאפל אטומי" מנסה שאול לחבר את אותו סוג של הומור פרוע לסיפור התבגרות בצל קומדיה גלובלית ואקטואלית – על מאזן האימה האטומי בין ישראל לאירן. אבל מסר השלום הוא בעומק של כרטיס ברכה, והסרט מצחיק רק לעתים רחוקות – אין בו מן החריפות של "ד"ר סטריינג'לאב", לא מהחידוד הקומי של "מבצע סבתא" וגם לא מהמחויבות לאמת של קשיי ההתבגרות ב"אדמה משוגעת". ההומור נע בין גס לוולגרי, לעתים מתנשא, ורק לעתים רחוקות קולע. כמה מהבדיחות היותר מהדהדות נוגעות לדמותו של ואנונו – הכלב השחור (המכונה "הבוגד") שרעבונו לפלאפל יהפוך לגורם מהותי בעלילה.

נופר בת ה־15 (מיכל טרבס) ואמהּ האלמנה מימי (מלי לוי־גרשון) מתגוררות סמוך לכור האטומי בדרום הארץ ומוכרות פלאפל לחיילים רעבים. כשראשי מערכת הביטחון מחליטים להפיל טילים גרעיניים על אירן לפני שאירן תעשה זאת לנו, נופר וחברה ההאקר מירון (עידן כרמלי) תוקעים מקלות בגלגלי המבצע, בעיקר משום שיומיים לפני כן נופר התיידדה בחדר צ'אט עם שאררה האיראנית (טרה מלטר) שרוצה להיות ראפרית. הגרמני החתיך אולי (אלכסנדר פיילינג, כוכב "מבוך השקרים"), שהגיע לאזור כחבר במשלחת פיקוח של האו"ם, נופל שדוד לרגלי מימי והפלאפל החריף שלה, וגם הוא מסתבך בעלילה. כך יוצא שבני הנוער שעדיין לא הספיקו להזדיין והבלונדי מגרמניה מלמדים את חמומי המוח מהמזרח התיכון שיעור בהלכות שלום, אבל לזכר השואה הסרט בכל זאת מתעלל קצת בגרמני (שילמד מה זה לזיין ישראלית).

"פלאפל אטומי" נפתח בישיבת חירום של הפיקוד העליון, וכל מפקד מוצג לנו באמצעות כתוביות על המסך, המדמות פרופיל אישי באתר שידוכים. זה מצחיק, אבל די מהר מתברר שאף אחד מהמאפיינים שפורטו לא יזכה לאזכור נוסף. כולם מטומטמים ותאבי קרב, ועל בסיס השרטוט הדל הזה השחקנים המוכשרים – בהם שי אביבי, יוסי מרשק ושטראוס – מתקשים לעצב הופעות קומיות מגוונות שיבדלו אותם זה מזה.

השורה התחתונה: אחלה פסקול

ציון ביקורות - 5