לא צריכות אביר: תיאטרון המדיטק חולון יעלה הצגות ילדים שבמרכזן עומדות גיבורות

המדיטק בחולון פותח עונה פמיניסטית במיוחד של הצגות לילדים, שתכלול רק סיפורים שבמרכזן גיבורות

הנקה ופיט. צילום: בני גם זו לטובה
הנקה ופיט. צילום: בני גם זו לטובה
1 במרץ 2015

תיאטרון המדיטק בחולון החליט להקדיש את עונת ההצגות לילדים שנפתחת בימים אלה לנושא המגדר. במסגרת החלטה זו, כל ההצגות שיעלו העונה יהיו כאלה שהגיבורות שלהן הן ילדות. ארבע ההפקות החדשות שיועלו בעונה החדשה הן "הנקה ופיט" על פי ספרו של רן כהן אהרונוב, "מופע זוגי" על פי ספרה של ז'קלין ווילסון, "מושלמת" על פי ספרה של ז'קלין ווילסון ו"לא דובים ולא יער", עיבוד חדש לסיפור "זהבה ושלושת הדובים".

רוני פינקוביץ', המנהל האמנותי של התיאטרון, מסביר: "הדיון שלנו על מגדר הוא לא עם הילדים. לילדים אנחנו מעניקים חוויות. הדיון שלנו הוא עם ההורים והמחנכים". השאלה אם מדובר בעונה מיוחדת לבנות מקוממת אותו. "זאת בדיוק הבעיה המגדרית. אם היית רואה שיש בשנה הבאה הצגות על הארי פוטר, טרזן ו"יומנו של חנון", היית אומרת שזו עונה שמוקדשת רק לבנים? כששואלים ספרים בספרייה אצלנו, אפילו אמהות פמיניסטיות ייקחו לבנות שלהן את הארי פוטר, אבל לבנים הן לא ייקחו בילבי. הבעיה המגדרית היא בדיוק העובדה שנושא ההבדלים בין בנים לבנות התרחב לשורה שלמה של משטחים וגדרות, שהם לא מולדים חס וחלילה ותלויים רק בחינוך ותרבות. זה סוג של מצב של קיפוח ועוול".

מה מאפיין את הגיבורות של העונה?

"קודם כל שיהיו באמת גיבורות, לא איזו סינדרלה שמנקה ובאים לגאול אותה. הגיבורות שלנו הן ילדות ונערות שנאבקות ומתפתחות. בכל ההצגות יש גיבורות ולפעמים יש יותר מילדה אחת, והיא יכולה לדבר עם חברה שלה או עם אחות שלה על נושא שהוא לא איזה בן שהוא הגיבור."

אמרו לכם כבר שזה עלול להבריח צופים בנים מההצגות?

"ברור. עצוב שזה ככה ואני מקווה שזה לא יהיה, אבל אם בכלל, זאת בדיוק הסיבה לעשות את זה. אני חושב שההצגות עצמן מאוד יעניינו גם בנים. אבל הסכנה שההורים והמורים שלהם יבחרו לא לקחת אותם להצגות האלה אכן קיימת, וזאת הבעיה המגדרית, הפחד מהמצב שיכול להיות, מצב של שוויון והיכרות עמוקה מעבר לסטריאוטיפים".