פסטיבל מחזות מקור בקאמרי: לעתים האמנות צריכה לנצח את המציאות

את פסטיבל "כאן ועכשיו" השנה לא נשכח - לא רק בגלל הנגיף, אלא בגלל היוצרים שהתשוקה שלהם לחשוף מחזות ישראלים חדשים ניצחו את ההגבלות, הנחיות והדיכאון

הקאמרי (צילום: שאטרסטוק)
הקאמרי (צילום: שאטרסטוק)
19 בנובמבר 2020

כשעובדים על פסטיבל בענייני תיאטרון בתקופה שאין בה תיאטרון עולות באופן טבעי מספר שאלות מהותיות. למשל: איך נותנים במה למחזאות מקור מבלי שההנחיות וההגבלות יגנבו את הפוקוס? כיצד משקיעים ביצירה חדשה כשכל היצירות הקודמות מחכות במקפיא? ובכלל, השאלה שהכי הטרידה אותי: מאיפה אני נותן מוטיבציה ליוצרים כשאני עצמי כל כך מרוקן מאנרגיות?

אלה השאלות שהתחלנו איתן את פסטיבל "כאן ועכשיו" שיערך השנה זו הפעם השלישית בתיאטרון הקאמרי. מדובר בפסטיבל שבמסגרתו נערכות הקראות מבוימות של מחזות מקור חדשות. השנה יתקיימו הקראות של 6 מחזות והן ישודרו בפייסבוק בשל מגבלות הקורונה בין התאריכים 23-28 בנובמבר.

בינתיים בפרינג' בטוחים שעתיד הענף הוא אצלם 

מה שהתברר במהרה שהעניין הזה עובד גם הפוך: את האנרגיות שהתקשיתי לתת קיבלתי משמונת היוצרים והיוצרות של המחזות החדשים ומהיצירות שלהם. ודווקא מתוך הייאוש הזה נולדו רעיונות לחדשנות, ליצירתיות, ולהפקת פסטיבל שעוד לא היה כמותו. ועדיין, למרות שאני מאד אוהב את מה שיצא, אני בכלל לא בטוח אם אני רוצה שיהיה עוד אחד כזה.

בכל מקרה אני בטוח שאת הפסטיבל הזה לא נשכח, לא רק בגלל הנגיף יימח שמו, אלא בגלל היוצרים והיצירות שהתשוקה שלהם לפגוש קהל ולחשוף שישה מחזות ישראלים חדשים ניצחו את ההגבלות, הנחיות ואת הדיכאון. אומרים שהאמנות צריכה לשים מראה למציאות, אבל לפעמים, כשאין ברירה, היא צריכה גם לנצח אותה.

לאורה ריבלין (צילום: דין אהרוני רולנד)
לאורה ריבלין (צילום: דין אהרוני רולנד)

אני מודה לתיאטרון הקאמרי שהחליט "ללכת" על הפסטיבל הזה בכל הכוח ולהתעקש להעביר את הקריאות המבוימות לצופי התיאטרון בעזרת צילום תיאטרון מקצועי שיועבר לצופים שלנו בשידור חי. אולי זה לא ממש "כאן" ואולי לא בדיוק "עכשיו", אבל אלה הלימונים שקיבלנו בעונה הבעייתית הזו וכמי שמכיר היטב את ששת המחזות שישתתפו בפסטיבל – אני מבטיח לכם לימונדה טעימה, מרגשת, מצחיקה, מפתיעה, צעירה. ובעיקר – הכי מקורית שאפשר לשתות בימים אלה.

הקריאות המבוימות ישודרו בכל ערב בין התאריכים 23-28 בחודש בעמוד הפייסבוק של הקאמרי. בין השחקנים שישתתפו בפסטיבל: שמואל וילוז'ני, לאורה ריבלין, נטע גרטי, אולה שור, אביגיל הררי, הלנה ירלובה, כנרת לימוני, מולי שולמן, רועי אסף, נדב אסולין, גל פופולר, שון מונגוזה, ושחקנים רבים נוספים. "הקאמרי – דור חדש" – קבוצת הצעירים החדשה של הקאמרי תבצע את הקראת הבכורה שלה בפסטיבל.

הכותב הוא מחזאי הבית של התיאטרון הקאמרי ומנהל הפסטיבל

כרזת האירוע
כרזת האירוע