"צעקה 6": לרוע מזלם של גיבוריה, הסדרה זכתה בחיים חדשים

מי מסתתר מאחורי המסכה? "צעקה 6"
מי מסתתר מאחורי המסכה? "צעקה 6"

סרט האימה עתיר הגרונות המשוספים חוזר לעוד סיבוב מוצלח, שמצליח ללכת על הקו הדק בין שלל מחוות לסרטים הקודמים (ולמעריצים) לבין כמה טריקים טריים יותר. אבל למבקרת הקולנוע שלנו יש שאלה אחת קריטית לגיבורות הסרט

14 במרץ 2023

הסמארטפון של בלונדינית יפהפייה מצלצל והיא עונה. היא אמנם יושבת ליד הבאר במסעדה מלאה אנשים, והבחור בטלפון אמור להיות הדייט שלה שמאחר, אבל לסרט קוראים "צעקה 6", אז אנחנו יודעים איך זה ייגמר. כלומר, איך זה יתחיל, כי הסיפור שלה נגמר לפני ששם הסרט מופיע על המסך. הפעם הבלונדינית (סמרה וויבינג) היא מרצה לקולנוע באוניברסיטה, והיא מספרת לבחור בטלפון שהיא מעבירה קורס על סרטי סלאשר. למרות זאת היא לא מזהה שהיא עצמה נמצאת בסרט כזה, ולכן אין לה סיכוי.

"צעקה 6" הוא המשך ישיר של הריבוט/ריקוול שיצא לפני שנה, ולקח לעצמו את השם "צעקה", בלי מספר, כדי לסמן שמדובר במעין התחלה חדשה של סדרת הסרטים שנולדה ב-1996 עם "צעקה" הראשון. שנה אחרי הרציחות בוודסבורו, טארה (ג'נה אורטגה מ"וונסדיי") ואחותה הבכורה סם (מליסה באררה) עברו לניו יורק כדי להתרחק מהזיכרונות. אליהן הצטרפו צמד התאומים צ'אד (מייסון גודינג) ומינדי (ג'סמין סאבוי בראון), ששרדו את הסרט הקודם. שני זוגות האחאים האלה מכנים עצמם "רביעיית הגרעין" (The Core Four), כבני הדור הבא שהופיעו לראשונה בריבוט והצעידו את הפרנצ'ייז לסבב חדש.

את הכינוי הזה אפשר להדביק גם לרביעיית התסריטאים והבמאים (שניים מכל סוג) שהחיו את המותג. הם שבים גם בסרט הנוכחי, שבסוף השבוע שחלף רשם את הפתיחה הכי גדולה בתולדות הסדרה: סכום ראשוני של 67.1 מיליון דולר אומר שהדור הנוכחי של צופי קולנוע רעב לסוג הזה של סרטי אימה מודעים לעצמם. וזה לא מזיק שהם מובלים על ידי צמד שחקניות היספניות מגניבות (שלושים אחוז מהצופים בסופ"ש היו היספנים) ושני שחורים (בהירי עור) – אלה שבעידנים הקודמים של הז'אנר היו הראשונים לפנות את המסך.

מגניבה פה לא פחות מאשר ב"וונסדי". ג'נה אורטגה ב"צעקה 6"
מגניבה פה לא פחות מאשר ב"וונסדי". ג'נה אורטגה ב"צעקה 6"

כזכור, מינדי היא המומחית לחוקיות של סרטי סלאשרים, שאוספת את כולם, כמו הרקול פוארו, כדי לנסות לפענח מי החשודים העיקריים שמסתתרים מאחורי מסכת רוח הרפאים הלבנה. אבל גם היא חייבת להודות שבעידן הנוכחי של פרנצ'ייזים אינסופיים, הכללים הישנים כבר לא כל כך עובדים. דמויות מורשת, למשל, יכולות למות, כמו שקרה לדואי ריילי (דיוויד ארקט) בסרט הקודם. אבל האם הכללים באמת לא רוונטיים, או שמא מינדי אומרת את זה כדי לבלבל אותנו? והאם השאלה הזאת היא ספוילר, או שגם היא נועדה לבלבל אתכם?

ב"צעקה 6" יש רק דמות מורשת אחת – כתבת הטלוויזיה גייל ווית'רס (קורטני קוקס), שהאחיות כועסות עליה בגלל הספר שכתבה על הרציחות. סם טוענת שהספר תרם לכך שאנשים החלו להאשים אותה ברשתות החברתיות שהפלילה את החבר שלה ברציחות שהיא עצמה ביצעה. גם קירבי ריד (היידן פנטיר) ששרדה את "צעקה 4" הכושל, חוזרת בתפקיד סוכנת אף.בי.איי, אבל קשה לקרוא לה דמות מורשת. אל אלה מצטרף דרמוט מלרוני בתפקיד בלש במשטרת ניו יורק. מלרוני לא השתתף בסרטי "הצעקה" של שנות התשעים, אבל אלה היו השנים שבהן הקריירה שלו הגיעה לשיאה הלא מאוד גבוה בסדרה של תפקידי הבחור הנחמד ("החתונה של החבר שלי"), כך שהוא משתלב באופן טבעי כמי שהיה יכול להיות שם מלכתחילה. ויש, כמובן, גם מקבץ של שחקנים צעירים ופחות מוכרים בתפקידי קורבנות/חשודים.

שלוש הרציחות הראשונות בסרט מגיעות בזו אחר זו וחברי רביעיית הגרעין עושים כמיטב יכולתם להישאר יחד כדי לגונן זה על זה. הטריק של המסכה הלבנה שמאחוריה יכולים להסתתר רוצחים שונים, כולם בני תמותה, הוא בסיס פורה לעלילות שמשלבות תבניות של סיפורים בלשיים בינות להבהלות ולשיסופים הגרפיים. הפעם יש לא מסיכה אחת, אלא אוסף מסיכות שקובצו מהסרטים השונים – "הצעקה 6" הוא גם מעין מוזיאון חי, שמכיל את הסרטים הקודמים.

אל תסתפקו בלהוריד לו רק מכה אחת, בחייאת. "צעקה 6"
אל תסתפקו בלהוריד לו רק מכה אחת, בחייאת. "צעקה 6"

התסריט המוצלח שכתבו ג'יימס ונדרבילט ("זודיאק") וגאי ביוסיק משלב היטב בין המרכיבים השונים, כולל שכבה לא עבה מדי של נוסטלגיה, ומצליח לתעתע בנו עד לחשיפה הגדולה, שמתרחשת באולם קולנוע ישן שדלתותיו נעולות – אתר מתאים למשחקי ההשתקפויות של הסדרה. והבימוי של מאט בטינלי-אולפין וטיילר ג'ילט הומוריסטי ומלחיץ במידה הנכונה. רק דבר מטריד אותי סרט אחר סרט – למה תמיד אחרי שהגיבורות חובטות בראשו של הרוצח במסיכה, נגיד במחבת, והוא נופל ארצה, הן לא מנצלות את היתרון וממשיכות לחבוט בו, אלא זורקות את המחבת ובורחות? כך הן מאפשרות לו להתאושש ולדלוק בעקבותיהן. ברור שזה נובע מהצורך למתוח את האקשן עוד ועוד, אבל מהי ההצדקה הדרמתית לכך שהגיבורות, שכבר התנסו על בשרן במפגשים עם רוצחים, וגם מכירות את הכללים של סרטי סלאשרים, לא למדו שהם תמיד מתאוששים אחרי המכה הראשונה?

3.5 כוכבים. Scream VI בימוי: מאט בטינלי-אולפין וטיילר ג'ילט. עם ג'נה אורטגה, מליסה באררה, מייסון גודינג, קורטני קוקס, היידן פנטיר, דרמוט מלרוני. ארה"ב 2023, 122 דק'