שבת שלום שכונה: ארוחת השישי של פלורנטין היא תל אביב אחרת

קירוב לבבות בין אנשים שאין להם איפה לעשות ארוחת שבת. דדה (צילום דן רושנסקי)
קירוב לבבות בין אנשים שאין להם איפה לעשות ארוחת שבת. דדה (צילום דן רושנסקי)

הבר/בית קפה הכל כך פלורנטינאי "דדה" ראו שבימי המלחמה אנשים מחפשים קהילה, וגם ככה בשישי המקום סגור - אז למה לא להזמין 200 שכנים? כל אחד מביא קצת אוכל, וכולם אוכלים. "הבנו שיש מקום לקירוב לבבות בין אנשים שאין להם איפה לעשות ארוחת שבת, למשל כשבן הזוג במילואים או חייל בודד"

27 בנובמבר 2023

"אני חייל בודד לשעבר מארגנטינה. עברתי לשכונה בדיוק לפני המלחמה וכרגע משרת במילואים בדרום. הוציאו אותי לאפטר עד מחר בדקה התשעים ואין לי איפה לעשות סעודת שבת ועוד לא יצא לי להכיר פה אנשים. אשמח מאוד לשתף קצת אנרגיות חיוביות עם אנשים אחרים ופחות להיות לבד". פוסט זה, שפורסם בקבוצת תושבי פלורנטין בפייסבוק, נענה מיידית, והחייל הבודד הוזמן לארוחה קהילתית שמתקיימת מדי שישי בבר-מסעדה "דדה" – לא פחות מ-200 איש הגיעו לאירוע שעובר מפה לאוזן ומחזק את הנותנים ואת המקבלים.

הרעיון להרים ארוחה קהילתית עלה עוד לפני המלחמה כחלק מאופיו של הדדה. בזמן המלחמה הוא תפס תאוצה. "הבנו שיש מקום לקירוב לבבות בין אנשים שאין להם איפה לעשות ארוחת שבת מסיבות שונות. למשל כשבן הזוג במילואים או חייל בודד שבמקרה נקלע לסיטואציה", אומר עוז גולן מנהל המקום.

תעשו מקום. ארוחת שבת קהילתית בדדה פלורנטין (צילום: דן רושנסקי)
תעשו מקום. ארוחת שבת קהילתית בדדה פלורנטין (צילום: דן רושנסקי)

עד אז פעל הדדה באמצע השבוע במתכונת שלם כפי יכולתך מתוך רצון לספק ללקוחות מרחב להתנתק לקצת מהמציאות, ומתוך הבנה שאף סכום לא יצליח לכסות את ההפסדים. הבעלים דן רושנסקי (שהוא גם בעלי בר הפסטה אנטיליה והבר המשביר יחד עם אחיו גיל רושנסקי ובת הזוג מורין קלטש) יצא למילואים ואיתו רבים מאנשי הצוות. את ימי שישי, שבהם הבר סגור, ביקש גולן להקדיש לקהילה. "דן וגיל נתנו את המקום ואני תפעלתי את האירוע כנתינה אישית שאינה חלק מהעבודה".

הארוחה הקהילתית הראשונה התקיימה לפי שלושה שבועות. כמה עשרות אורחים הגיעו בספונטניות והביאו איתם  סלטים, מנות בשר וקינוחים מושקעים. בארוחה האחרונה כבר השתתפו 200 איש. בשיתוף עם העירייה הרחוב נסגר לתנועה ושולחנות נפרשו בחוץ. "כל ארוחה נראית אחרת כי האנשים הם אלה שיוצרים את הדבר. נוצרו אינטראקציות בין שכנים שקודם לא הכירו זה את זה. יום לאחר מכן כבר ראיתי אורחים שהולכים לבקר שכנים שהכירו בארוחה. אנשים שבאו לומר תודה וסיפרו כמה זה ריגש אותם".

השבוע הארוחה הקהילתית לא תתקיים, כי במקומה לוקחים גולן ורושנסקי פסק זמן להתארגנות, מתוך כוונה להפוך את האירוע הזמני לקבוע. לשם כך יש צורך ברישיון מהעירייה, וגולן מפנה קריאה לראש העיר ולכל מי שיכול לעזור. "הדבר הכי קשה הוא להתנהל מול הגוף הגדול הזה עד לקבלת אישור. אני מלא במוטיבציה להרים אירועים כאלה והרבה יותר גדולים כי זה כל כך ממלא אותי ואת האורחים והשכונה. נצטרך את תמיכת העירייה כדי שנוכל לקבל את כל מי שרוצה להצטרף".
אוריאל אקוסטה 16, פרטים על מועד הארוחה הבאה יתפרסמו באינסטגרם ובקבוצת ווטסאפ שמרכזת את הנושא