הזעם על הקואליציה גובר: הפגנות נגד חולדאי בתל אביב היום ומחר

יריקה בפרצוף הבוחרים. רון חולדאי ואסף זמיר, אוגוסט 2023 (צילום: טוויטר/X/@asafzamir)
יריקה בפרצוף הבוחרים. רון חולדאי ואסף זמיר, אוגוסט 2023 (צילום: טוויטר/X/@asafzamir)

היום ומחר יתקיימו הפגנות מול ביתו של רון חולדאי ובכניסה לישיבת מועצת העיר, במחאה על ההסכם הקואליציוני עם סיעת הימין הקיצוני "מאמינים" שיובא ביום שני לאישורה. זעם רב בציבור החילוני גם על רשימת מרצ-חוזה חדש שמנעה את האפשרות לגוש ליברלי חוסם

ברחבי תל אביב-יפו עדיין לא נרגעים מהקואליציה שחיבר ראש העיר הנבחר רון חולדאי, המיועדת לכלול את נציגי הציונות החרד"לית ופטרוני הגרעינים המשיחיים, כמו גם את ש"ס, נציג ישראל ביתנו ונציג הגימלאים, תוך שהוא משאיר מחוץ לה את הרשימות הליברליות יש עתיד/התל אביבים, חי – חילונים ירוקים והרשימה הערבית-יהודית כולנו העיר. מחר (שני) בישיבת מועצת העיר צפוי חולדאי להעלות להצבעה את מינויו של חיים גורן, יו"ר סיעת "מאמינים" הימנית-קיצונית, לסגנו ולמחזיק תיק הביטחון בעיר זו הקדנציה השנייה ברציפות.

>> רון חולדאי ומיטל להבי, אל תמכרו את המחנה שלכם // טור דעה

לאורך הסופ"ש המשיכו לסעור הרוחות סביב הקואליציה שרקם חולדאי והסכמתה של מרצ-חוזה חדש לתפוס בה מקום מרכזי, ומה שנתפס כבגידה בציבור המצביעים הליברלי היה נושא שיחה מרכזי גם בהפגנה השבועית נגד הממשלה. גורם בכיר באחת מרשימות האופוזיציה אמר ל"טיים אאוט" כי "חולדאי החליט לחסל את מי שקראו עליו תיגר כראש עיר, על חשבון המחנה הליברלי כולו. בלתי נתפס שהוא מעדיף לשתף פעולה עם אויבים אידיאולוגיים מאשר עם יריבים פוליטיים שהם שותפים לדרך. זאת מנהיגות עלובה".

נוקם ונוטר. רון חולדאי בישיבת מועצת העירייה, דצמבר 2018 (צילום: שלומי יוסף)
נוקם ונוטר. רון חולדאי בישיבת מועצת העירייה, דצמבר 2018 (צילום: שלומי יוסף)

הערב (ראשון 19:30) תתקיים הפגנה מתחת לביתו של חולדאי (רח' יוכבד בת מרים 15, תל ברוך צפון) בדרישה לחזור בו מצירופה של סיעת "מאמינים" לקואליציה, והפגנה נוספת צפויה להתקיים מחר מחוץ לישיבת המועצה האמורה לאשר את ההסכם הקואליציוני (שני, 18:00, בניין העירייה).

ארגון המחאה "החזית החילונית" תקף במילים קשות גם את רשימת מרצ-חוזה חדש ואת העומדת בראשה, סגנית ראש העיר מיטל להבי, לאחר שזו ניסתה לטעון בפוסט שפרסמה ביום שישי כי הדרישה למנוע את צירופה של סיעת "מאמינים" היא "כפייה חילונית" ו"החרמה של מיעוטים", וכי "התחייבנו לא לשבת עם נציגי הליכוד-עוצמה יהודית ואנחנו מקיימים".

באנו להוביל בבחירות האחרונות עשינו דבר שאני גאה בו במיוחד. התאחדנו – מרצ ת"א-יפו יחד עם חוזה חדש והירוק במרכז כדי…

Posted by ‎מיטל להבי – Meital Lehavi‎ on Thursday, April 11, 2024

מטעם החזית החילונית נמסר בתגובה כי "כשסיעה שמתיימרת להיות ליברלית ממציאה סימטריה בין כפייה דתית לכפייה חילונית (מה זה בכלל?) היא לא באמת מייצגת את האינטרס של הציבור הליברלי. כשסיעה שמתיימרת להיות ליברלית מתייחסת לדרישה של הציבור שלה לא לשבת בקואליציה עם פטרוני הגרעינים התורניים כאל 'החרמה של מיעוטים', אז או שהיא לא מבינה על מה היא מדברת, או שהיא עובדת עלינו. הגרעינים התורניים אינם 'מיעוטים' שצריך להתחשב בהם. הם ארגונים שמחוברים לעטיני השלטון ולתקציביו, ושהגיעו לעיר כדי לשנות אותה ואותנו".