יראו ויראו: העיריה תציב בכיכר את הקורקינטים המוחרמים שלכם

גם פה עושים סדר. אכיפה מוגברת בשדרות ירושלים (צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו)
גם פה עושים סדר. אכיפה מוגברת בשדרות ירושלים (צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו)

העיריה ממשיכה לתגבר את מאמצי האכיפה שלה נגד כלים חשמליים עם עוד פקחים ועוד מוקדי האכיפה, אבל הצעד המעניין ביותר הוא דווקא אמצעי הרתעה ויזואלי יותר: מתקן מיוחד שיוצב במרכז העיר יציג לעוברים ולשבים את הכלים שהוחרמו מהרוכבים. אין על שיימינג

8 בנובמבר 2022

במסגרת המאבק ההולך ומחריף של העיריה בנסיעה הלא חוקית של הקורקינטים והאופניים החשמליים במדרכה, העיריה הודיעה היום על אמצעי חדש שכמוהו עוד לא ראינו: מהיום (שלישי, 8.11) יוקם מתחם ייעודי בכיכר התרבות עם מתקן אחסון של הכלים החשמליים שייתפסו החל מהשבוע בעת ביצוע עבירת תעבורה, שילוב יפהפה בין עבירת תנועה מודרנית לחלוטין עם שיטות הרתעה מימי הביניים. מיותר לציין שאהבנו מאוד, ואם יורשה לנו להמליץ גם לתלות שלטים עם השם והתמונה של מבצע התנועה ועם כיתובים כמו "דהר על המדרכה כמו ילד אפס למרות שיש שביל אופניים חצי מטר ממנו, לירון". שיחרור הכלי מהמתקן ייעשה גם הוא בתשלום אגרה בסך 252.5 ש"ח, זאת בנוסף לקנס שיוטל על הרוכבים.

"את בדרך לכיכר, גבירתי". מבצע האכיפה לקורקינטים על המדרכות בתל אביב (צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו)
"את בדרך לכיכר, גבירתי". מבצע האכיפה לקורקינטים על המדרכות בתל אביב (צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו)

העיריה נוקטת גם באמצעים מסורתיים: החל מהשבוע, כך נמסר, הוכפלו מספר הפקחים האוכפים עבירות של רכיבה אסורה, תוך שילוב של סיירי הסיירת לביטחון עירוני שהוכשרו למשימה לצד שוטרי התנועה. האכיפה מתבצעת באמצעות חלוקת קנסות, וכאמור גם תפיסת הכלים והחרמתם. מאמצי האכיפה ירוכזו בשעות הבוקר בסמוך למוסדות חינוך (חשוב במיוחד), גם לשם שמירה על תלמידים והורים וגם למניעת רכיבה אסורה של קיטינים מתחת לגיל 16 או ללא אישור הכשרה. כמו כן, ימשיכו להתבצע מבצעי אכיפה ממוקדים בשדרות ירושלים, לאור הסרת הגדרות ופתיחתן השדרה לציבור הרחב. בחזית נוספת, יורחבו גם מאמצי האכיפה נגד רוכבי אופנועים הנוסעים במדרכות ובשבילי האופניים. בחודשים האחרונים, אומרת העיריה, הוגשו יותר מ-2500 דוחות לרוכבי אופנוע שעשו כך.

מאז שהגבירה העירייה את האכיפה, לפני כארבעה חודשים, נטען כי נתפסו 1,091 כלים חשמליים וניתנו 16,250 דו"חות. עם זאת, צריך לזכור שרק לפני פחות מחודש דווח ב"תוכנית חיסכון" של חדשות 12 כי דווקא שוטרים קיבלו הנחיה לצמצם את האכיפה על רוכבי הקורקינטים והאופניים החשמליים, ושפניה של מערכת טיים אאוט בבקשה לקבל פילוח חודשי של הדו"חות שניתנו זיכתה אותנו רק בתשובה מתחמקת. כך או כך, אכיפה או לא, הכלים החשמליים הדוהרים במהירות גבוהה גם על המדרכות וגם רכיבה מסוכנת בשבילי האופניים המסומנים הם עדיין תופעה יומיומית ומסוכנת מאוד. אולי עכשיו שיוצב בכיכר הבימה מתקן השיימינג הפומבי לכלים החשמליים ונראה אותו מתמלא לאט-לאט בקורקינטים ואופניים אשמים, נוכל לפחות לקבל איזושהי המחשה ויזואלית למצב האכיפה האמיתי בעיר.