מבקשי מקלט מגלמים את חברי הכנסת בסאטירה חדשה ובועטת

ההצגה "קישתא!" של עילאי זוזובסקי והעיתונאית לי ירון, המבוססת על פרוטוקול ועדת הפנים בנושא הגירוש, הופכת את האבסורד למשהו שאפשר גם לצחוק עליו. אפילו אורן חזן ראה והתלהב

"קישתא!" (צילום: מוטי מילרוד)
"קישתא!" (צילום: מוטי מילרוד)
18 בנובמבר 2019

מי שזפזפו אי פעם לאזורים האפלים יותר בשלט הטלוויזיה כבר יודעים איזה אוצר בלום הוא ערוץ הכנסת הישראלי. הקרקס המטורלל של הח"כים יכול להזין עשורים של סאטירה שחורה עתירת רייטינג, שכולנו נשמח לקבל במקום הכותרות המדכאות בעיתוני הבוקר. עד שזה יקרה, יש מי שכבר צדו פרק עסיסי במיוחד עם כל הדמויות האהובות – והפכו אותו להצגה חדשה בשם "קישתא!", עם טוויסט מתבקש.

ההצגה מבוססת על פרוטוקול מספר 548 של ישיבת ועדת הפנים של הכנסת בנושא גירוש מסתננים, שהתקיימה ב־2018. אם תפסתם אותה בזמן אמת (מה, לא?) זכיתם לחזות בהופעה הבלתי נשכחת של אורן חזן, אריה דרעי, יואב קיש ומיכל רוזין, שדנו בנושא הבוער בלי שמץ של ממלכתיות. אלא שב"קישתא!", שם שניתן להצגה מתוך ציטוט של חזן, יש שינוי אחד משמעותי: את חברי הכנסת מגלמים מבקשי מקלט מאריתריאה וסודן.

"אנחנו רגילים לשמוע את אותם הדברים בחדשות, לראות את הדיווחים בדרך מאד מסוימת ולשמוע את אותם קולות", אומרת לי ירון, כתבת הרווחה של עיתון הארץ, שעיבדה את הפרוטוקול וביימה אותו יחד עם עילי זוזובסקי, סטודנט באוניברסיטת הרווארד. "ההצגה באה להזכיר לקהל שכולנו נכדים ונינים של פליטים, ולצחוק על הסיטואציה. כשרואים חברי כנסת מאריתריאה וסודן זה מאפשר לראות את החיים קצת אחרת".

לי ירון ועילי זוזובסקי (צילומים: פייסבוק, ליאת רובין)
לי ירון ועילי זוזובסקי (צילומים: פייסבוק, ליאת רובין)

"רוב הזמן קל לנו לשכוח מהקיום של מבקשי המקלט, ממש כמו השקופים המפורסמים של אריה דרעי", מוסיף זוזובסקי, שסבו הוא מהניצולים הבודדים מאסון ההטבעה של האונייה סטרומה, האסון הימי הכבד ביותר בתולדות ההעפלה לישראל. "אבל כשהם עומדים מולנו על הבמה, מסתכלים לנו לתוך העיניים ואומרים את הטקסטים האבסורדיים האלה, שהם בעצם היפר ריאליסטיים, קשה להתעלם מהם ומהמציאות הבלתי אפשרית שבה הם חיים". שניהם מדגישים כי הביקורת לא מופנית כלפי תושבי דרום תל אביב, אלא כלפי הממשלה והאופן שבו היא מטפלת בסוגיה.

ההצגה נפתחת עם ציטוט של מנחם בגין, שמהר מאד מדרדר למחוזות האבסורד באדיבות יו"ר הוועדה קיש. קיש ציטט את בגין כך: "כולנו זוכרים ספינות עם פליטים יהודים בשנות ה־30 אשר נדדו על פני שבעה ימים וביקשו להיכנס לארצות רבות ונתקלו בסירוב. היום קיימת מדינת היהודים. לא שכחנו. אנחנו ננהג באנושיות". טוב ויפה, אלא שאז הוסיף היו"ר כמה מילים משלו והבהיר כי "קמפיין הסיוע למסתננים", אותו כינה חזן בדיון "קמפיין אנה פרנק", סותר את מורשתו של בגין. "המוסר היהודי הוא גירוש מסתננים", קינח.

"קישתא!" (צילום: מגד גוזני)
"קישתא!" (צילום: מגד גוזני)

את קיש מגלם מייקל אפוורקי, מבקש מקלט מאריתריאה שהיום כבר מוכר בזכות תפקידו ב"עיר מקלט". "הוא אמר שזאת הפעם הראשונה שנותנים לו תפקיד של מישהו מכובד", מספרת ירון. "תמיד מציעים לו לגלם רוצח או אנס. זאת המוטיבציה שלהם לבוא ולשחק בהצגה הזאת". את חזן מגלם סאני קאמל, מבקש מקלט מדרום סודן שאביו גורש מישראל. את דרעי מגלם יאסר עבדאללה, מבקש מקלט מדארפור שכותב מחזות על חייו כפליט. את מיכל רוזין מגלמת וונדי יבואה, שנולדה בישראל למהגרת עבודה מגאנה שאשרת התייר שלה פגה.

את תושב דרום תל אביב מגלם ג'וני קאפל, מבקש מקלט מאריתריאה שהשתתף בדיון המקורי עליו מבוססת ההצגה. "זאת הפעם הראשונה שאני אדבר וחברי כנסת, גם אם לא אמיתיים, יקשיבו לי", הוא אומר. ההצגה מסתיימת במילותיו של קאפל, שמתחנן בפני קיש לספר את סיפורו. "כמה מילים, כמה מילים. אין לי זכות?", הוא שואל ומסורב.

להצגת הבכורה הגיעו חברי כנסת רבים, בהם אורן חזן, מיכל רוזין, תמר זנדברג ואילן גילאון.

אני מנחשת שמשמאל קיבלתם רק מחמאות. איך הגיב חזן?
"התגובות היו חיוביות לגמרי. אורן חזן הגיע לצפות ועשה לייב בסטורי שלו, 'אני פה במעוז השמאל וצוחקים עלי'. אבל גם מיכל רוזין אמרה שצוחקים עליה. לא עשינו הנחות לאף אחד. אורן הודה שהיה 'מעולה מבחינה אמנותית', אבל אמר שאף סודני לא יכול לשחק אותו".

← "קישתא!", תיאטרון צוותא, ראשון (24.11) 20:30, 50 ש"ח. לרכישת כרטיסים