אנחנו מוקפים בקמפיינים של השפעה זרה. זה לא מצחיק. רק קצת

בתמונה: תוכנית סאטירה היתולית, כל קשר למציאות מקרי בהחלט. הפטריוטים (צילום מסך: ערוץ 14)
בתמונה: תוכנית סאטירה היתולית, כל קשר למציאות מקרי בהחלט. הפטריוטים (צילום מסך: ערוץ 14)

עכשיו כשהשב"כ מאשר את מה שעיתונאים וארגוני מחקר טוענים כבר שנים, ברור שאזרחי ישראל מופצצים מכל הכיוונים במסרים זרים שנועדו לפרק את החברה הישראלית. האיראנים, הרוסים, הטורקים, החמאס, כולם משחקים לנו בראש דרך הרשתות החברתיות ואולי אפילו באמצעות ג'חנון. עכשיו הכל חשוד

15 בינואר 2024

אל שרשרת המחדלים של ממשלות נתניהו ב-15 השנים האחרונות אפשר לצרף גם את זה: במשך שנים ארוכות, לא ברור כמה, מתנהלים ברשתות החברתיות מבצעי השפעה זרים – בעיקר מצד איראן ורוסיה, אבל כנראה שגם מצד סין וטורקיה ומדינות עוינות נוספות – במסגרתם נופלים רבבות ישראלים תמימים ברשתם ומופעלים ללא ידיעתם להעמקת השסעים והפילוג בין הקטבים של החברה הישראלית. אחרי שנים שבהן מתריעים עיתונאים רבים וארגונים כמו "פייק ריפורטר" על התופעה והיקפה, אישר היום גם השב"כ כי חשף את פעילותם של גורמי הביטחון האיראנים וחלק מדרכי פעולתם ברשתות השונות. אז עכשיו אנחנו יודעים.

>> פייק: השקרים הגדולים של השבועות הראשונים למלחמה

טלגרם, טוויטר, פייסבוק, טיקטוק ואפילו אינסטגרם הן כרי פעולה נרחבים שבהם קל להשפיע על משתמשים להפיץ ולשתף תכנים שלכאורה משקפים את עמדתם, אך למעשה מיועדים להוביל להקצנה וללחוץ על הנקודות הרגישות של הצד השני במתרס החברתי. כך, למשל, נחשפו ניסיונות להעמיק שסעים בין דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים, חרדים ולהט"בים, פשוט להיכנס בתוך הסדקים שכבר נפערו במרקם החיים כאן ולהרחיב אותם. זוהי מתקפה רבת עוצמה על החיבורים של החברה הישראלית, ועד כה הפקירה ממשלת ישראל את הציבור גם בחזית הזאת.

עכשיו נוכל להסתכל סביב, חמושים בידיעה שכוחות זרים ואפלים מנסים לשחק לנו בתודעה הפוליטית, ולתהות איזה עוד תופעות בחיי היומיום שלנו עשויות להיות תוצר של קמפיין השפעה זר. אם זה נשמע קצת פרנואידי זה רק בגלל שעוד לא הבנתם איך וכמה רודפים אחרינו. תחשדו בכל מחשבה משונה שמתגנבת לכם לראש ובכל יוזר אנונימי שמנסה להפיץ שנאה ורעל נגד מחנה כזה או אחר. תחשדו באותנטיות של כל תמונה וסרטון ששולחים לכם. תחשדו בהכל, כולל ובעיקר בעצמכם. לכו תדעו מי השפיעו עליכם היום. הנה כמה נקודות שהיינו מתחילים מהן:

1. סמארטפונים (סין)

איזה נחמד זה שיש סמארטפונים סינים זולים שעולים עשירית מאייפון וסמסונג וצריך להחליף פעם בשנתיים? כל כך נחמד. ועוד יותר נחמד זה שלכולנו יש עכשיו את ממשלת סין בכיס, ובכל פעם שאנחנו יושבים בשירותים ומתחילים לגלול את הפיד נדלקת נורה בבייג'ינג. כן כן, יש להם את כבר את הדיקפיקס של כולכם, אבל זאת הבעיה הכי קטנה פה. ספק אם לאיזושהי מעצמה בהיסטוריה הייתה יכולת מעקב כזאת אחרי אזרחי העולם כולו ולכו תדעו מה אפשר לעשות איתה. לא שהם ינצלו את זה לרעה חלילה. אפשר לסמוך על הסינים (נכתב באמצעות סמארטפון סיני).

ילדה, אל תספרי לאבא ואמא אבל קומוניזם זה הכי קול (צילום: שאטרסטוק)
ילדה, אל תספרי לאבא ואמא אבל קומוניזם זה הכי קול (צילום: שאטרסטוק)

2. פרשנים מוזרים בטלוויזיה (רוסיה/איראן)

באופן כללי יש לחשוד באנשים שמגיעים לפתע משום מקום והופכים לשוכני קבע באולפני האקטואליה, תוך כדי שהם מקשקשים שטויות איומות בקנה מידה חריג אפילו יחסית לאנשים שמקשקשים שטויות בטלוויזיה. לפעמים זה כי הם רוצים להיות חברי כנסת בליכוד, אבל לפעמים הסיבות פחות ברורות. כך או כך, כשאדם שהגיע משום מקום קורא "להשמיד את זרעם של הנאורים" והופך לאורח רצוי באולפנים ובהרצאות לחיילים, כדאי לבדוק אם לא עברתם בטעות לערוץ אל מנאר. אם זה נשמע כמו אל מנאר. יתכן שהפרשנים המשונים הם קורבנות של מבצע השפעה בעצמם, כמו ביטחוניסטים מסוימים שקראו לתמוך ברוסיה בפלישתה לאוקראינה. הרבה אנשים טובים נופלים בזה. גם פחות טובים.

3. טרנד הדונר שווארמה (טורקיה)

אה, פתאום כולם בתל אביב עפים על שווארמה טורקית? כולם בקטע ים תיכוני אסלי כזה? כבר לא נאה לנו ההמבורגר של תרבות המערב החולה, אנחנו מתמזגים במרחב מרצוננו, אנחנו יכולים להפסיק לאכול דונר שווארמה מתי שבא לנו ולא חולמים על מנות איסקנדר מפוארות בלילה בכלל, השבח לאללה הרחום והרחמן. אנחנו לא רוצים לחשוד בכשרים, אבל יש שווארמה טורקית אחת בתל אביב שבכל פעם שאנחנו אוכלים בה מתחשק לנו לפנות לכיוון מכה ומדינה ולהתפלל בהודיה, בעוד במציאות אנחנו משמינים ונחלשים מבפנים. טרנד הם אומרים לנו.

סליחה, אתן נראות לנו חשודות, נהיה חייבים לבדוק אתכן. שווארמות טורקיות (צילום: מתן שרון)
סליחה, אתן נראות לנו חשודות, נהיה חייבים לבדוק אתכן. שווארמות טורקיות (צילום: מתן שרון)

4. מנגנון אבטחת המידע בערוץ 14 (רוסיה?)

אנחנו לא רוצים להטיל ספק בכשרים, כאמור, ואין כשרים יותר מאנשי ערוץ 14, והטור הזה הוא הלוא סאטירה כמו שהחברהלייצים ב"פטריוטים" כל כך אוהבים. אבל איכשהו יוצא שבכל סוגיה שנמצאת על הפרק, ערוץ 14 מצליח לאתר את נקודת הפילוג ולהרחיב בכל כוחו את השסע, אפילו בסוגיית החטופים והאבל הלאומי שבעקבות השביעי באוקטובר, ובכל פעם מחדש נשמעות בו פרשנויות פוטיניסטיות שהולמות את דף המסרים של מוסקווה, וזה רק צירוף מקרים פשוט מדהים, והרי ברור שאין כל קשר בין פעולותיו של הערוץ לסיבותיהן ותוצאותיהן. ההסבר האפשרי היחיד הוא שלוחמי סייבר רוסים משתלטים שוב ושוב על הפרומפטר בשידור ועל החיבור להוראות מחדר הקונטרול, ומזינים ברעל הזה את המגישים והפרשנים. השב"כ חייב לחקור.

5. ג'חנון בשבת (ח'ות'ים)

אה כן, בואו נאכל גוש בצק עם מרגרינה ורסק עגבניות חיוור כל שבת בבוקר, זה טקס נפלא ובכלל לא מוזר ומאוד הגיוני שכולנו עושים את זה, אפילו שהיהודים בתימן בכלל לא אכלו ג'חנון והמסורת של המאכל התפתחה רק אחרי עלייתם ארצה. אתם חושבים שאנחנו צוחקים אבל אסור לזלזל ביכולות התכנון האסטרטגיות של אויבינו ובתחכום הטכנולוגי שלהם, כי ברור שהג'חנון הוא מוצר שהונדס כדי להסב מקסימום נזק במינימום עלות ובמשך עשורים הוא חי כאן בשקט בינינו כמו כל סוכן רדום טוב. איפה המוסד כשצריך אותו? בטח עצר רגע בג'חנוניה על כביש החוף.

תראו איך הוא מנסה לפתות אותנו לעבור צד. הג'חנון של נועמל׳ה (צילום: דנה רבינוביץ)
תראו איך הוא מנסה לפתות אותנו לעבור צד. הג'חנון של נועמל׳ה (צילום: דנה רבינוביץ)

6. טיקטוק (סין)

רק תראו איך הם קרעו בקלות את העם בין נועה קירל לאנה זק. למה לחרחר ריב ומדון? למה כולן לא יכולות להיות זמרות השנה? למה לא לפרסם נתוני אמת חתומים על ידי עורכי דין ומגובים בתדפיסים מהשרתים המרכזיים של הרשת החברתית הפופולרית? מה יש להם להסתיר? מה הם זוממים? למה אנחנו לא מצליחים להפסיק לגלול את השיט הזה? למה האלגוריתם מציף אותנו בתעמולה אנטי-ישראלית מכל רחבי העולם? זה טור סאטירי, כאמור, ולכן אנחנו צוחקים כל כך כשאנחנו אומרים שמעולם לא הייתה רשת אלגוריתמית כה אפקטיבית להסתת המונים והפצת שקרים. סומכים על הסינים אומרים לכם.

7. פוליטיקאים שמתנהגים מוזר (כולם)

מבצעי השפעה זרה מתרחשים מכל הכיוונים על כל קצוות הקשת הפוליטית, כולל ניסיונות להשפיע באופן עקיף גם על מקבלי ההחלטות למיניהם, לרוב ללא ידיעתם של הבכירים. כבר שנה שיש בישראל כמה עשרות פוליטיקאים בישראל שמתנהלים באופן מוזר ביותר, כאילו הם אשכרה רוצים להבעיר את המדינה ולהפקיר את אזרחיה כדי לשנות את שיטת המשטר, להעביר הון למקורבים ולסקטורים ספציפיים, ולהשתלט לטווח ארוך על כל מוקדי הכוח עד כדי ריסוק הדמוקרטיה והחלפתה ברודנות בחסות החוק. אנחנו לא רומזים שהם משת"פים של הנוראים שבאויבינו שבמו ידיהם הנכלוליות הובילו לשביעי באוקטובר, אנחנו רק אומרים שהם פועלים נגד האינטרס של המדינה ואזרחיה גם בזמן מלחמה, כפי שמוכיח תקציב הביזה לשנת 2024 שבדיוק עכשיו עובר בכנסת. והפאנץ' הסאטירי המושלם? מישהו בטח השפיע עלינו לכתוב את כל זה.

העולם כבר לא מצחיק, אז עדיין צוחקים. נתניהו של "ארץ נהדרת". צילום מסך קשת 12
העולם כבר לא מצחיק, אז עדיין צוחקים. נתניהו של "ארץ נהדרת". צילום מסך קשת 12