הקוסם נגד ד"ר סעדיה: קרב הפלאפל הגדול של תל אביב

המוסד התל אביבי שכולם אוהבים או הפלאפל המצוין שנשאר סוד למביני עניין? הצבנו שתי פלאפליות מצוינות על ציר המלך ג'ורג' לקרב ראש בראש, ויש מנצחת

11 באפריל 2019

הקוסם

הקוסם הוא מוסד תל אביבי אהוב עד מאוד והוא הרוויח את מעמדו בזכות. לאורך השנים הוא התרחב והתפתח ושדרג את תפריטו במגוון אופציות – אבל בלבו ובנשמתו הוא נותר פלאפלייה שכונתית חמימה ונדיבה שלוקחת ברצינות את הנישה הקולינרית שלה. תור עצום של לקוחות נאמנים עומד שם כמעט בכל שעה בסבלנות ובסדר בלתי אופייניים ללבנט, ממתינים לרגע הגדול שלהם בזרקורי האיש שבונה את הפיתה.

פלאפל הקוסם (צילום: אנטולי מיכאלו)
פלאפל הקוסם (צילום: אנטולי מיכאלו)

השירות לבבי וכיפי, האווירה מגניבה ותל אביבית, המחירים מופרזים. 22 ש"ח למנת פלאפל זה קצת מופרע, אבל מה שמגדיר את הקוסם כמוסד תל אביבי, כמו כל מוסד תל אביבי, הוא כנראה נכונותו של הקהל להתאשפז בו מרצון בכל תנאי. מישהו צריך לאכול את כל ההייפ הזה.

הפיתה: עצומה בגודלה ועושה את עבודת ההחזקה של תכולתה בלי להתפרק כמו כל חלומותינו.

המילוי: כדורים מעט יבשושיים וגדולים מדי שמקשים את מלאכת ההרכבה ביצירת הפיתה האידיאלית.

הסלטים: טריים ובורקים ומרובי הפתעות, כמו החציל הקריספי המטוגן, ובאופן כללי הצד החזק של הקוסם לצד השירות הידידותי והכדור פלאפל חינם שמקבלים הממתינים בתור המשתרך. באופן משונה, הכדור הזה טעים בהרבה מאשר אחיו שיסתופפו אחר כך בפיתה.

התוספות: חמוצים וחריפים. סטנדרטי.

המנה: מורכבת בזריזות ובמיומנות. 22 השקלים קונים לכם את מה שמרגיש כמנה הגדולה ביותר בעיר, אבל הקיבולת המרשימה ניגפת בפני יבשושיות הכדורים וזקוקה לכמויות עתק של רטבים כדי להחליק בגרון. רבים הם המכורים למנה המרשימה הזאת, אך האמת הקשה לעיכול היא שהגודל לא קובע.

הרטבים: טחינה מעולה, חריף קצת מינורי ורוטב שום מצוין למי שאוהב. יש גם עמבה, אבל בואו נתנהג כמו בני תרבות ונשאיר את הצהוב הצהוב הזה מחוץ לפלאפל ואם אפשר גם מחוץ לאטמוספרה.

פרזנטציה מנה דוגמנית, כמו שהיו אומרים פעם ב"פינתי" הירושלמית. מבחינה אינסטגרמית מתברר שהגודל כן קובע. זה מאוד מבלבל.

מחיר: 22 ש"ח. זה המון. התמורה הכמותית בהתאם והקוסם נדיב ללקוחותיו, אבל זה עדיין המון.

שלמה המלך 1, ראשון־חמישי עד 24:30, שישי עד 15:30, שבת סגור 

ד"ר סעדיה

כבר כמעט 25 שנה שד"ר סעדיה מתחבא בלב רחוב המלך ג'ורג', בין הסנטר לגן מאיר, נבלע בין בזארים של נעליים וביגוד וחרף מיקומו המרכזי מצליח להישאר אחד הסודות הלא מספיק מוערכים של אוכל הרחוב התל אביבי. זאת פלאפלייה אולדסקול, בלי פנפונים וקריצות חנפות לקהל מתוחכם, ללא יחסי ציבור ובלי טיפה של הייפ, עם אריחים לבנים על הקירות ואווירה עניינית וסולידית של פשטות ענווה.

פלאפל ד"ר סעדיה (צילום: אנטולי מיכאלו)
פלאפל ד"ר סעדיה (צילום: אנטולי מיכאלו)

יש במקום הזה שקט משונה, על אחד הרחובות הכי רועשים בעיר, שקט של אנשים היודעים את מלאכתם ברמה של אומנות. את המנה של הדוקטור אוכלים בריכוז קדחתני מעל דלפק קטן או על אחד מספסלי הרחוב המפויחים, ואומרים תודה לאלוהי הסטריט פוד.

הפיתה: סטנדרטית וטרייה.

המילוי: כדורים בצבע ירוק עז המעיד על שימוש נדיב ותבוני בעשבי תיבול, נימוחים ופריכים בדייקנות מעוררת השתאות ואיכויות של מנת שף. כדורים כאלה יימעכו ויימחצו באהבה אל כל מה שתשדכו להם ויארגנו לכם כמה מהביסים המוצלחים בתולדות הכדור המטוגן. כל כדור צ'מפיונז ליג.

הסלטים: מבחר צנוע ביותר, אבל סלט עגבניות חריף טרי וטוב ועוד ערמה של פטרוזיליה זה כל מה שהכדורים של הדוקטור צריכים.

התוספות: לא בשביל זה אתם באים לפה. 

המנה: כאמור, כשהכדורים כל כך טובים קל מאוד לרקוד. כמעט כל קומבינציה של סלטים ורטבים באיכות סבירה תתמזג איתם בהרמוניה. זאת מנה שצועקת "אני סטנדרטית" מבחינת המראה החיצוני שלה, אך בתוכה מתחוללת סערה אמיתית וחושנית של טעמים מפתיעים בתעוזתם, עד כי לא ברור אם צריך לאכול אותה או לפתח איתה מערכת יחסים ולהביא הביתה להורים. 

הרטבים: טחינה בסדר גמור, חריף ירוק משובח. 

פרזנטציה: סתמית ומטעה. אל תסתכלו בקנקן אלא אם יש בו מיץ ענבים של פלאפליות.

מחיר: 17 ש"ח.

המלך ג'ורג' 45, ראשון־חמישי עד 20:30, שישי עד 16:30, שבת סגור 

סיכום

פשוט לא כוחות. אף שמפרידים ביניהם מאות מטרים בודדים, הקוסם והדוקטור מרוחקים זה מזה מרחק שנות אור קונספטואלי. הם החומר והאנטי חומר של עולם הפלאפל. הקוסם נותן חוויית אוכל רחוב מלאה. הדוקטור מספק שירות כמו סנדלר אומן. אבל אם צריך להשוות את הפלאפל עצמו, כל הקישוטים והגוד וייבז שבעולם לא מאפשרים לכדור של הקוסם לעלות על אותו מגרש עם הכדור של הדוקטור. המנה של הקוסם גדולה אולי ב־25 אחוז ואף יותר מכך בנפח, אבל הפער האיכותי בין המנות עצום ואף קולוסאלי. המנה של ד"ר סעדיה היא לא רק אחת הטובות בעיר – זאת באמת לא חוכמה בתל אביב מקופחת הפלאפל – אלא משתלבת בקלות בצמרת הארצית. וזה כבר קסם אמיתי. 

קצת אחרת: חומוס אכרם בשינקין. קציצות פלאפל שטוחות וייחודיות שמתובלות באגרסיביות ומזכירות מעט את הטעמייה המצרי, ובתוך פיתה עם טחינה משובחת וסלט ערבי היא אחת ממנות הפלאפל המפתיעות בעיר.