"קרול": מבוים מבריק ומשוחק מעולה

סיפור האהבה של תרז וקרול מצולם נהדר, אבל התכונה שבאמת מרוממת אותו לשחקים הוא העדינות המוקפדת שלו

מתוך "קרול"
מתוך "קרול"
7 בינואר 2016

כבר מהסצנה הראשונה ברור שזאת הולכת להיות חוויה קולנועית מופלאה. בחור נכנס למסעדה, מזהה מרחוק את תרז וניגש לשולחנה. תרז (רוני מארה) מסתובבת אליו ונראית כארנבת מבוהלת שנלכדה באורות מכונית. היא מציגה בפניו את קרול האלגנטית (קייט בלאנשט) שיושבת איתה, וזאת ממהרת להיפרד, קמה ללכת ומניחה לרגע את ידה על כתפה. תרז מביטה לעבר היד ומתבסמת ממגעה. רגע אחרי כן הבחור מניח את ידו על כתפה השנייה, מגע חברמני האומר "בואי, הולכים", ואנחנו רוצים לקלל אותו על שחדר למרחב האינטימי של שתי הנשים וניתץ בבלי דעת רגע מהותי בחייהן.

מה יש ברגע החולף הזה שהופך אותו לחושני ומסעיר כל כך? מה בדיוק עשו שם טוד היינס וצלמו הנפלא אד לחמן? אולי צפיות חוזרות ונשנות יצליחו לפענח את הסוד ואולי לא, כי אמנות גדולה היא תמיד נסתרת. היינס יצר כאן משהו כמעט מושלם – מוקפד ומעודן ועם זאת בוער ברגש וערגה. לעתים נדמה שפסענו אל תוך ציור של אדוארד הופר. אין בסרט אף פריים או קומפוזיציה שמדמים ציור ספציפי של אמן הבדידות האמריקאי, אבל הצבעוניות, האווירה ומיקום הדמויות במרחב ובתאורה שולחים אותנו אליו, והפסקול המשכר של קרטר ברוול תורם לחוויה צלילים רחוקים בגון פיליפ גלאס.

ספרה הסמי אוטוביוגרפי של פטרישה הייסמית', שנודעה כסופרת של מותחני פשע ("הכישרון של מר ריפלי"), פורסם ב־ 1952 תחת שם בדוי בגלל הנושא שלא תאם את השמרנות הדכאנית של התקופה. הספר מספר על התאהבותה של זבנית צעירה בחנות גדולה במנהטן באישה בוגרת ממנה שבאה לקנות מתנה לבתה לחג המולד. זאת אהבה ראשונה ממבט ראשון, והיא תוקפת את תרז בעוצמה. בסרט, הסצנה במסעדה ממסגרת את סיפור היחסים בין שתי הנשים והקשיים שמטיל בפניהן בעלה הדואב של קרול (קייל צ'נדלר) שמאיים לקחת ממנה את בתה. אחרי הניתוק הכואב מקרול, בדרכה למסיבה כלשהי, תרז נזכרת בתחילת הרומן, והבזקים של פניה משולבים בתוך הזיכרון. תיאור הפעם הראשונה שתרז מבחינה בקרול בין הלקוחות במחלקת הצעצועים מכניס אותנו לתוך נקודת מבטה ואופף אותנו בהתפעמות שלה, ומשם והלאה אנחנו שרויים יחד איתה בערגה המאיימת לכלותה מבפנים.

רוני מארה נהדרת בתפקיד הצעירה המתחבטת שרק מתחילה להתעצב – היא
דוחה את תשובתה לחבר שלה שהזמין להם כרטיסים לפריז, אבל עונה מיד כן לכל דבר שקרול מציעה לה. ואילו קייט בלאנשט אדירה כעקרת הבית מניו ג'רזי העוטה פאסון של דיווה, וכל צעד ומחווה שלה מדודים ומותאמים לתפקיד שהיא מגלמת בקהילה, כי אם לא כן תתפרק.

השורה התחתונה: כיף לפתוח את השנה עם ציון מושלם

ציון: 10