קרח תשע

אחרי תשע שנות פעילות, סוף סוף הושגה תוספת תקציבית לפסטיבל הקולנוע הגאה TLVFest. הסרט המצויר "לשבור את הקרח" יפתח את הפסטיבל. כן, קראתם נכון

פסטיבל הקולנוע הגאה TLV Fest יתקיים בחודש יוני הקרוב זו הפעם התשיעית. מאז היווסדו ב־2004 הצליח האירוע השנתי להפוך לאחד מהפסטיבלים החשובים בעיר, עם מאות הקרנות ואלפי צופים. בשנתו הראשונה תוקצב הפסטיבל על ידי העירייה ב־50 אלף ש"ח, אך מאז הפסטיבל הלך וגדל בעוד שהתקציב עמד בעינו, למרות בקשות חוזרות ונשנות מצד המארגנים.

השנה זכה הפסטיבל לתוספת תקציבית ראשונה משמעותית, בעקבות המאמץ המשותף של ארבעת חברי המועצה הגאים איתי פנקס, מיקי גיצין ואפרת טולקובסקי (מרצ) ויניב ויצמן (הצעירים). תקציב הפסטיבל גדל
ב־40 אחוז, ועומד כעת על כ־70 אלף ש"ח. גם תקציב פסטיבל לסבית קטלנית הוגדל, מ־15 אלף ל־25 אלף ש"ח. "הדגשנו את נושא התרבות הגאה במצע שלנו, ואנחנו רואים בהגדלת התקציב הישג משמעותי", הסביר פנקס. "הסכום עדיין נמוך בעינינו ביחס לפעילות ולתרומה של הפסטיבל לעיר, אבל אנחנו מודעים לכך שמדובר בשנת קיצוצים ולכן מעריכים את גורמי העירייה, ובראשם את ראש העירייה והמנכ"ל, שהכירו בחשיבות הנושא".

מנהל הפסטיבל מיום הקמתו, יאיר הוכנר, נרגש מהגדלת התקציב ומספר כי הכסף יאפשר להדפיס השנה, לראשונה, כרזות פרסום לפסטיבל ברחבי העיר. "ניהלנו מאבק ארוך בנושא, ואני שמח על התוספת שהצליחו לגייס חברי מועצת מרצ. אחרי שהיינו תקועים במקום סוף סוף יש לנו אוויר לנשימה. אני מאושר שיש עם מי לדבר, ושיש שיתוף פעולה ורוצים לעזור לנו, ואני מקווה שזה רק ילך ויתפתח".

עוד בטרם נחשפה תוכנית הפסטיבל המלאה, מציע הפסטיבל בחירה אמנותית מעניינת – באירוע השקת התוכנייה, שיתקיים ב־7 במאי, בחרו להקרין את הסרט "לשבור את הקרח", מחזמר לכל המשפחה מבית דיסני. "לשבור את הקרח" (“Frozen”), זכה בשני פרסי אוסקר וכבר הפך לסרט האנימציה המכניס בכל הזמנים ולסרט השישי ברשימת הסרטים הרווחיים ביותר אי פעם. אבל מה לסרט נסיכות של דיסני ולפסטיבל הקולנוע הגאה?

על פניו, חוץ ממשפחה שמופיעה בסרט לשבריר שנייה וכוללת שני גברים וכמה ילדים, אין ב"לשבור את הקרח" אף דמות להט"בית במובהק, אבל פרשנות להט"בית לסרט חגה ברשת מאז שיצא לאקרנים. החשודה העיקרית היא המלכה אלזה, אחת משתי גיבורות הסרט. בעוד אחותה אנה היא סטרייטית ולעניין, אלזה לא מראה כל עניין בגברים (או בנשים). אלזה נולדה עם כוחות הקפאה קסומים ולאחר שפגעה באחותה בטעות כשהיו ילדות, השתיים ננעלו בארמונן למשך כל ילדותן ואלזה נאלצה להסתיר את כוחותיה מפני העולם כולו. אחרי שסודה מתגלה בטקס ההכתרה שלה למלכה, היא בורחת להרים ושרה את "Let It Go", שבו היא מאמצת את השחרור והקבלה העצמית, ואף מחליפה את השמלה הצנועה שלה בשמלת נשף נוצצת וחושפנית.

המנון החופש של אלזה יכול להתפרש בקלות כשיר יציאה מהארון, ובשביל כמה שמרנים אמריקאים זה היה מספיק כדי להאשים את הסרט בהדחת ילדים להומוסקסואליות. גם אם אלזה לא בהכרח לסבית, מדובר בהתקדמות חיובית מצד דיסני. גיבורים אחרים של החברה שנחשדו כגאים בעבר, כמו סקאר מ"מלך האריות" או ג'אפר מ"אלאדין", הוצגו כנשיים כחלק מהיותם דמויות פגומות ורעות.

TLVFest, אירוע השקת התוכנייה, 7.5, סינמטק תל אביב