פעילי קריית ספר ניצחו במאבק נוסף – וכבר עובדים על המטרה הבאה

אחרי שהצליחו במאבק להקמת פארק ואחרי שמנעו ממרכזיית בזק להפוך לתחנת משטרה - התושבים של שכונת קריית ספר מסמנים את המטרה הבאה: בית המדידות הבריטי

בית המדידות הבריטי בקריית ספר (צילום: מתוך ויקיפדיה, ברישיון SA 4)
בית המדידות הבריטי בקריית ספר (צילום: מתוך ויקיפדיה, ברישיון SA 4)
17 באוגוסט 2016

הם דעתנים, הם פעלתנים והם לא ייתנו לשום דבר שקורה בשכונה לחמוק להם מתחת לרדאר: הכירו את תושבי קריית ספר, אחת השכונות הכי אקטיביסטיות בתל אביב. השבוע הם רשמו ציון דרך משמעותי במאבק נגד הפיכת מרכזיית בזק הנטושה ברחוב לינקולן לתחנת משטרה ולבית מלון בידי יזם פרטי, במטרה להפוך את המבנה למרכז ציבורי בבעלות העירייה לטובת כלל התושבים: ועדת הערר של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב מצאה פגמים בהתנהלות הוועדה המקומית לתכנון בעיריית תל אביב־יפו, שבה קודמה התוכנית השנויה במחלוקת בהליך מזורז.

"תחנות משטרה ובתי מלון הם דברים מאוד חשובים לעיר גדולה ומרכזית כמו תל אביב", אומר האדריכל עילם טייכר, מהפעילים המרכזיים בשכונה. "עם זאת לא יכול להיות שיזם פרטי יחליט איפה למקם בעיר תחנות משטרה. אסור לשכוח שמדובר במבנה שנבנה במקור על ידי המדינה ועבור הציבור, יש לסיפור הזה משמעות לאומית במאבק נגד ההפרטות. את תחנת המשטרה ניתן למקם בקלות בבית הלוויות בחניון רדינג שעומד נטוש כבר שנים, זהו מבנה שמתאים במיוחד לצרכים של המשטרה. העירייה מבזבזת ליזמים, לתושבים ולעצמה הרבה מאוד כסף כשהיא לא מדברת עם התושבים ולא מקשיבה להם".

עוד כתבות שיעניינו אתכם:
תושבי קריית ספר מוחים: "גן הילדים הקרוב נמצא במרחק קילומטר וחצי"
תושבי קריית ספר יפגינו נגד הקמת תחנת משטרה בשכונה
ילדי דרום תל אביב יוכלו ללמוד בגנים שבצפון העיר

מדובר במאבק בודד מתוך שרשרת ארוכה של יוזמות ומאבקים אזרחיים שניהלו תושבי קריית ספר, בהם המאבק להקמת גינת אוליפנט ומחאה נגד מחסור במעונות וכיתות גן בשכונה. "אין לנו שום כוונה להפסיק", מוסיפה מיכל ברז"ל כהן, פעילה ותיקה ומוכרת בשכונה. "אחת המטרות החשובות שלנו היא להשמיש עבור הציבור את בית המדידות הבריטי ברגע שהמדינה תפנה את המבנה שמשמש כיום את מרכז המיפוי הישראלי ואת צה"ל. בזכות מאבק קודם שלנו הצלחנו להכניס את בניין הבאוהאוס הזה לרשימת השימור העירונית. במקור רצו לבנות מגדלים על המגרש הזה, ואנחנו עצרנו את הטירוף. מגיע לאנשים לדעת שזה אפשרי".

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "בניין בזק ברחוב יהודה הלוי 47 אינו בבעלות העירייה ונמכר על ידי המדינה ליזם פרטי. השימושים המבוקשים בו עבור משטרה תואמים הגדרה של שימושים ציבוריים על פי החוק. התושבים יודעו לגבי השינויים במפגש יידוע ציבור. נדגיש כי העירייה פנתה ליזם בבקשה להקים גן ילדים במקום, אולם בקשתה נדחתה שכן הבניין מיועד לשימושים אחרים. בניגוד לנטען, מתחם בית הלוויות אינו מותאם לשימוש משטרה על פי תוכניות העירייה. בנושא בית המדידות, מדובר בשטח השייך למדינת ישראל והיא אמונה עליו, מטפלת בו ומנהלת אותו. העירייה פנתה לדיור הממשלתי על מנת לבדוק אפשרות להעברת השטח לעירייה להשמישו. עם זאת, הנושא טרם אושר ולכן אין בשלב זה אפשרות לומר לאיזה שימוש הוא מיועד".