פאקד אפ ניישן: 25 הרגעים המביכים בתולדות הטלוויזיה בישראל

וכך, ילדים, פגשתי את אמא שלכם. נשיא הקרינג' הרצוג שומר על נתניהו מאוחדת (צילום מסך: חדשות 2)
וכך, ילדים, פגשתי את אמא שלכם. נשיא הקרינג' הרצוג שומר על נתניהו מאוחדת (צילום מסך: חדשות 2)

כישראלים אנחנו מכירים מצוין את התחושה של לשבת מול המסך ולהתכווץ ממבוכה בגלל מה שראינו, אבל יש עונג מסוים בלחזור לרגעים הכי מקרינג'ים שנראו כאן על המסך. מבוז'י שומר על נתניהו מאוחדת ועד פחות או יותר חצי מהקריירה של דודו טופז

די קשה לדייק קרינג' למילים, אבל כמו שפעם אמרו לנו על סקס – כשזה יקרה, אתם תרגישו. סליחה, היינו צריכים להתחיל באמרה מקרינג'ה כדי לחמם אתכם לקראת מה שעומד לבוא, כי אספנו את 25 הרגעי הכי מלאי קרינג' שנראו על המסך. ואוהו כמה מבוכה מחכה לכם. גלולו בהנאה פרוורטית ותזכרו שאם לכם מביך, לא תאמינו מה רגישו האנשים על המסך.

>> ריקודי עם: המסעדות העממיות הכי טובות בתל אביב, מסודרות לפי עדה

הקעקוע של דן שילון

הימים הם ימי הניינטיז, ודן שילון (יחד עם עוד אורח קבוע ברשימה הזו) מלך בטלוויזיה הישראלית, ואולי גם במדינת ישראל. בתכנית אחת של "המעגל" אפילו התארחה אישה, שהעריצה את שילון עד כדי כך, שהיא קעקעה את דיוקנו על ישבנה. הגברת לא התאפקה וחשפה את זה במהלך התכנית, מול קהל שלם באולפן, ריטה שהיתה המומה וכמובן שילון עצמו שהיה די נבוך מכל הסיטואציה. קרינג' אישי לחלוטין.

טופאי ואגאבובו מערב אדיר

היום, נהוג לומר שהכל פוליטיקלי קורקט ואי אפשר להגיד כלום. כשרואים דברים כאלה, אולי זה לא כל כך נורא. התכנית היא "ערב אדיר", תכנית הבידור שהגיש הקומיקאי אדיר מילר בערב שישי ב"רשת". האורחים הם עמי ואלי, שני בדרנים צעירים שקיבלו משבצת בתכנית, והחליטו לחקות שני עובדים זרים, אחד מאפריקה ואחד מתאילנד, בעדינות אופיינית לתקופה. תענוג ומעדן.

בוז'י הרצוג ישמור על נתניהו מאוחדת

מערכת הבחירות ב-2015 היתה סוערת במיוחד. ראש הממשלה בנימין נתניהו, אחרי שש שנים בתפקיד, נתקל באתגר לא קטן – מצידם של יצחק הרצוג וציפי לבני, שרצו במשותף בהנהגת "המחנה הציוני". שלושה ימים לפני ההליכה לבוחר, הרצוג התארח באולפן "פגוש את העיתונות" ונאלץ להיתקל באמבוש, במסגרתו גם נתניהו הופיע על המסך – ל"מיני עימות". במהלך האירוע הרצוג כשל בלשונו והבטיח שהוא "ישמור על נתניהו מאוחדת" (הכוונה היא, כמובן, לירושלים). ייתכן שברגע אחד, הפסיד את ההזדמנות לעשות היסטוריה.

דן מרגלית והעז

המצעד הזה מלא ברגעי "מה לעזאזל חשבתם לעצמכם", וכנראה שאין יותר רגע כזה מאשר היום שבו החליטו במערכת התכנית "ערב חדש" להכניס עז לאולפן. עז. אשכרה עז. המגיש דן מרגלית ביקש להדגים כיצד חלב שמגיע מעטינים של עז – יכול לרפא פצעים בפה. אז הוא שלח את אחת התחקירניות שלו לשתות את החלב מהעטין בשידור חי. הקטע הפך לקאלט, מרגלית הסתבך מאז בדברים אחרים, ורק התחקירנית המסכנה נכנסה לתודעה שלנו – בדרך הכי לא נכונה שאפשר.

איך זה שחלב אחד מעז? "ערב חדש" עם דן מרגלית. צילום: הטלווייזיה החינוכית
איך זה שחלב אחד מעז? "ערב חדש" עם דן מרגלית. צילום: הטלווייזיה החינוכית

שירה פליקס חסרת טאקט

שירה פליקס היתה אחת העיתונאיות הבולטות של "חדשות 10", שלימים הלכה בדרך כל בשר – אל תכניות הלייפסטייל, אותו שטח הפקר טלוויזיוני שבו בדרך כלל אף אחד לא מסתכל. אף אחד, חוץ מהתחקירנים הנמרצים של התכנית האגדית "מה נסגר" – שתפסו את הראיון של פליקס עם אישה שחלתה בסרטן ונכרתו לה שבעה איברי פנים. פליקס ניסתה לחמוד לצון, ובדרך סתם יצאה בלתי רגישה. מאז, כמעט ולא זוכרים הופעות שלה בטלוויזיה.

משה חזן

סיפור מדהים תוצרת ימי הרפורמה המשפטית, שהיו לא מזמן: ספי עובדיה הגיש את התכנית "איזור בחירה", והיה אמור לארח פרופסור בשם משה חזן – שהיה בעבר בוועדה המוניטרית מטעם בנק ישראל. למרבה מבוכתו, כשהוא פנה באולפן לאדם ושמו משה חזן – התגלה שמדובר בכלל במשה חזן אחר, שהיה איש נדל"ן. אחרי שנייה של הלם, עובדיה המשיך הלאה – וחזן המשיך לדרכו ולחייו. 39 שניות מדהימות.

דודו טופז והפצועה מהפיגוע

אינתיפאדת אל אקצה היתה טראומה מטורפת עבור הדור שלי. כמעט שנתיים שבהם מדינה שלמה הסתובבה עם חוסר ביטחון מובנה – לעלות על אוטובוס, לשבת לאכול פיצה או ללכת למסיבה. ויחד עם הפיגועים הגדולים, איכשהו זו גם היתה התקופה של תכניות הבידור – וספציפית, של דודו טופז. באחד הימים, טופז עלה עם תכנית בידור – ובחר, ברגישות אופיינית, להעלות פצועה מפיגוע שהתרחש באותו יום, ולשאול אותה בשידור חי האם זה בסדר. מזל, אותה פצועה, כמובן ענתה "כן" (כאילו שהיא יכולה היתה להגיד משהו אחר כשיש מצלמה עליה); והתכנית שודרה כסדרה. אבל זה היה עוד רגע לא נעים תוצרת טופז (וגם במצעד הזה הוא עוד ישוב).

דודו טופז (צילום: משה מילנר, לע"מ)
דודו טופז (צילום: משה מילנר, לע"מ)

סאבלימינל מגדל זנב

"כי אני אמיתי" ליהג הג'ינגל של סאבלימינל אי אז ב-2003, שנות השיא שלו והניסיון הראשון לדפוק קופה. זה עבד, באופן חלקי – סאבלימינל אמנם עשה סכום נאה מהפרסומת, אבל איבד מעט מן הקסם המגניב של הראפר לטובת קסם "מגנוב" של החתול המצויר, ובסופו נשארה התמונה בזיכרון של הראפר הציוני עם הזנב החתולי. הקמפיין עצמו, אגב, נחשב לכישלון אייקוני בתחומי תעשיית הפרסום.

דורון מדלי מודיע בתדהמה

ואם כבר טראומות ילדות, קשה שלא לחזור למשפט "ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה" – אותה אמרת כנף שנכתבה בלהט הרגע ע"י איתן הבר, שהיה ראש לשכתו של ראש הממשלה יצחק רבין, בלילה שבו נרצח. מי שבחר להעלות באוב את המשפט הזה היה דווקא דורון מדלי – המלחין של "טוי", השיר הישראלי שזכה באירוויזיון 2018. בלהט השמחה, ובהכנה למסיבת עיתונאים שקיימה המשלחת הישראלית לאירוויזיון, מדלי צעק את האמירה בפני כל התקשורת. מפגן מרהיב של טאקט.

ירון לונדון והנגיעה בשד

לונדון הוא, ללא ספק, אחד מגדולי מגישי ואנשי הטלוויזיה הישראלית בכל הזמנים – אבל כבן לדור מאוד מסוים, גם לו היו התחלקויות. אחת מהן היתה במסגרת התכנית הנשכחת שהגיש יחד עם גאולה אבן-סער ב"כאן 11", כאשר סיפר על תקרית שקרתה לו עם אישה במעלית. לא נפרט כאן לאן זה התפתח – רק נספר שאבן-סער הגיבה בייאוש אופייני לתקופה. התכנית לא האריכה ימים, אולי גם בגלל הרגע הזה

דודו טופז וחלי

אחד הקטעים שרדפו את טופז עד יומו האחרון. במסגרת "הראשון בבידור", ששודרה כמובן בשידור חי, החליט טופז שזה רעיון טוב לערוך תחרות שבה יזרקו כדורי שוקולד לפה של חלי חיים, מי שהיתה דמות קבועה בתכנית. במחשבה שנייה, וגם טופז הודה בזה לאחר מכן, כנראה שזה לא היה רעיון כל כך טוב.

סיוון כהן הולכת לדיסניוורלד

יום בהיר אחד, במסגרת מהדורת "חדשות 10", נכנסה העיתונאית סיוון כהן עם סיפור משוגע – על ילדה שנחטפה במתחם "דיסניוורלד" שבפלורידה, וכשנמצאה גולח כל שיער ראשה והיא היתה תחת השפעת סמים. כהן התגאתה בסיפור, ואפילו הגדירה אותו כ"פרסום ראשון" – עד שהתברר שמדובר בכלל באגדה אורבנית ותיקה, וכל הסיפור לא קרה מעולם.

יורם זק פותח מיקרופון

ברוכים השבים לתקופה שבה התכנית מספר אחת היתה "האח הגדול" – התכנית שהצליחה בטירוף בעונות הראשונות ב"קשת", ובדצמבר 2010 התרחשה שם תקרית לא נעימה – כאשר בקטע ששודר בטעות באתר "מאקו", נקלט "האח הגדול", עורך התכנית יורם זק, כשהוא אומר לעבר אחת המתמודדות, דנה רון, באחד הדיאלוגים ביניהם כי הוא רוצה "לשחק לה עם הבולבול בין השדיים". זק התנצל, רון הגישה תביעה שהסתיימה בגישור.

ההספד של ביילין לפואד

ביהדות יש מנהג שנקרא "אחרי מות – קדושים אמור". כלומר, אחרי שאדם נאסף אל אבותיו, נהוג בעיקר לזכור לו את הדברים הטובים. אבל יש מי שהכלל הזה לא תקף לגביו – ואחד מהם הוא יוסי ביילין, השר לשעבר מטעם מפלגת העבודה, שנשלח לאולפן "מבט" (אז בהגשת יעקב אילון) כדי להספיד את בנימין בן אליעזר ז"ל, שנפטר באותו יום. ביילין שלח מסר קל של הזדהות, ומיד מיהר לתקוף את פואד, בטענה שהוא היה "כוחני, דורסני, ולא צריך להיבחר לשר הביטחון". מה נאמר? דרך מתוקה לומר תודה.

קורין גדעון

זהו, פשוט ככה. למה, יש עוד משהו שצריך להוסיף?

הו, ואפילו אל תתחילו אותנו על הפלופ הזה. ארז טל וקורין גדעון, מנחי "2025"(צילום: טל גבעוני)
הו, ואפילו אל תתחילו אותנו על הפלופ הזה. ארז טל וקורין גדעון, מנחי "2025"(צילום: טל גבעוני)

צופית גרנט שותה שתן

צופית גרנט (פעם אלישיב) עשתה לאורך השנים דברים רבים בעולם הטלוויזיה, כולל סדרות מוערכות. אבל פעם – היא היתה צעירה וצריכה את הפרובוקציה. בין 1999 ל-2001 היא הגישה תכנית בוקר העונה לשם "מילקשייק", שהיתה ידועה בתופעות הביזאר שלה. לשיא הגיעו הדברים, כאשר באחת התכניות היא שתתה את השתן של עצמה, כסגולה בריאותית. "רק בישראל", תכנית הסאטירה של התקופה, התנפלה על הקטעים כמוצאת שלל רב – וגרנט התפרסמה, לא בדרך שהיא רצתה ככל הנראה.

מעניין מה שולי חושב על זה. צופית גרנט ב"מילקשייק". צילום מסך: קשת 12
מעניין מה שולי חושב על זה. צופית גרנט ב"מילקשייק". צילום מסך: קשת 12

למגרש הגיע קיפי

בלומפילד. שבת אחר הצהריים. המשחק: הפועל תל אביב נגד בית"ר ירושלים, שנת 1987. האצטדיון היפואי מפוצץ בקהל, אבל להם מצפה הפתעה: לפני המשחק, נוחת מסוק באמצע המגרש ומתוכו יוצא… קיפי בן קיפוד. השדר יורם ארבל מגיב גם הוא בהתלהבות יתרה להופעתו של הקיפוד המיתולוגי, שהיה הסמל של "משחקי הפועל" שהחלו בהמשך אותה השנה. אגב, למרות שמדובר בהפועל, קיפי לבש צהוב כחול – מה ששוב מעורר מחשבות ותהיות.

עוף זה ציפור ופרה זה חיה

הזדמנות טובה לחזור אל "הדוגמניות" – אותו ריאליטי טראשי, ששודר בתחילת ימי ערוץ 10. אחת המשתתפות בתכנית, שהיתה אמורה לבחור את "הדוגמנית הבאה של ישראל", היתה קריסטין פרידמן – שלאחר שסיפרה בראיון שהיא צמחונית, שאלו אותה מה היא בכל זאת אוהבת לאכול – והיא ענתה פרגיות. איך פרגיות מסתדר עם צמחונות? כי עוף זה ציפור, ופרה זה חיה. כמובן.

גבי גזית והרקדנית בטן

לא רבים זוכרים, אבל פעם גזית היה כוכב טלוויזיה של ממש – עד שנעלם מהתודעה, תחילה מהטלוויזיה ולאחר מכן גם מהרדיו, בשל חשדות להטרדות מיניות. אבל אולי הראייה הכי מרשיעה לגבי גזית – בכלל נקלטה בשידור חי, בתכנית שאותה הגיש בערב שישי בערוץ 1. יותר צופים מזה? האירוע קרה כאשר רקדנית בטן התארחה בתכנית "סופסופ" שהגיש גזית בערוץ הראשון, ונתקלה במגיש – שלא ממש התאפק ושלח ידיים, בתכנית שצולמה, שודרה ואפילו עלתה לאינטרנט ברבות השנים. אח, שנות השמונים, איזו תקופה יפה ונוסטלגית.

דנה רון שואלת יותר מדי

חוזרים אל רון – כוכבת "האח הגדול", שסיימה תשיעית בעונה שלה, התקדמה עם הזמן ואפילו קיבלה תכנית בוקר ב"קשת". במסגרת התכנית, היא אירחה את השחקנית לוסי דובינצ'יק – ועל אף הבקשה שלה באוויר להימנע משאלות אישיות, הקפידה לשאול אותן שוב ושוב. ושוב. ואחר כך עוד הבטיחה "להרחיב אחרי הפרסומות".

רונית שארו חוזרת לחורשה

"כוכב נולד" בראשית דרכה היתה מופת של קרינג' – במסגרת שלב האודישנים, שגילה לעולם אנשים שמאוד אוהבים לשיר – אבל לא בטח שיודעים לעשות את זה. דוגמא אחת היתה זו של שארו, שבחרה לשיר את "חורשת האקליפטוס", שכתבה נעמי שמר והתפרסם בזכות הביצוע של אופירה גלוסקא. הביצוע היה… איך נאמר? מקורי.

אודישנים

זוכרים את האודישן המוגזם של חורשת האקליפטוס? אז פעם אודישנים כאלה היו ממש חלק מהעניין בתוכניות המוזיקה, והיום הם נעלמו לגמרי. מלהקי הריאליטי המובילים בישראל מנסים להסביר מה בדיוק קרה ועל איזה ליהוק הם הכי מתחרטיםDaniel HershkovitzYair Kampel

Posted by ‎הצינור‎ on Tuesday, December 7, 2021

טלי מץ והמועדון

שמונה בבוקר, ערוץ 2. הילדים כבר בבית ספר, הצופים היחידים הם מי שנשאר בבית כי הוא חולה – או אנשים שאין להם עבודה בשעות אלה. לכאורה, שעות פסטורליות שאפשר להעביר בנעימים; אבל לא, אם בחרת להיות גלית גוטמן. במהלך תכנית הבוקר של "קשת", אחרי הגשת המבזק של שמונה בבוקר, התפתחה שיחת הרעים הרגילה בין המבזקנית, טלי מץ, לבין גוטמן והמגיש שלצידה יואב לימור. גוטמן התוודתה שלימור סיפר לה מוקדם יותר שמץ "נראית כאילו יצאה ממועדון סאדו מאזו". המבוכה – בהתאם.

דודו פארוק אצל אופירה וברקו

זו היתה תאונה שרק חיכתה לקרות – מצד אחד צמד מגישים שבינם לבין מקצוענות אין שום היכרות, מהצד השני ילד פלא מהאינטרנט שעושה דמות גבולית ומטופשת. המפגש ביניהם, שמשום מה מוסגר כריאיון למרות שאף אחד לא התראיין, היה מופת של קרינג' מכל הצדדים. לראות את אורי קומאי האומלל מנסה להתפתל בדמותו של דודו מול השאלות ה"רציניות" של צמד המגישים היה מביך לכולם, ולקהל יותר מהכל. מזל שמאז הוא למד והם התפרקו.

כל המגישים של האח הגדול

קורין גדעון את לא לבד. עד כה לא ראינו שילוב מנחים שבאמת שיפר את התוכנית. גם אסי וארז היו ערימת קרינג' מתגלגלת, וזה עוד מבלי לדבר על ההומור הדלוח שבמעברים. פשוט תנו לפיד הלייב לזרום ושימו שקופית לחסויות, אנחנו נסתדר בלי החיוך המקריפ של ארז טל.

כל כך הרבה קרינג'. אסי עזר וארז טל, "האח הגדול"(צילום: עודד קרני/קשת)
כל כך הרבה קרינג'. אסי עזר וארז טל, "האח הגדול"(צילום: עודד קרני/קשת)

שארית הקריירה של דודו טופז

נכון, הראשון לבידור הופיע כבר בשני סעיפים שונים כאן, אבל הבן אדם ראוי לפרס מפעל חיים בקרינג' – ההטרדה המינית לנטליה אוריארו, נאום הצ'חצ'חים, ההטרדה המינית לצ'יצ'ולינה, נצלנות הרייטינג, ההטרדה המינית ל… אוקי, זה כבר נהיה פחות מקרינג' ויותר מטריד. אבל כמכלול, אין דבר יותר מעורר קרינג' מאשר להפנים שהפכנו את האדם המופרע הזה לכוכב הכי גדול שלנו. כי הקרינג' האמיתי היה בתוכנו כל הזמן.