"האח הגדול": לא עבר שבוע, וכבר אפשר להרגיש את סיר הלחץ מבעבע

כבר התחלתם? דיאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
כבר התחלתם? דיאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

סוף שבוע עמוס למדי עבר על דיירי הבית הנצפה במדינה (שוב? מי היה מאמין), ולמרות שלאח יש כמה תכניות עבור הדיירים, ולמרות שקשרים ראשונים כבר מתחילים להירקם - הכל הולך בסוף להיסדק. בכל זאת, עונה ארוכה לפנינו. ריקאפ האח החורג של האח הגדול

12 ביוני 2022

את סוף השבוע הראשון של "האח הגדול" אפשר לסכם כהצלחה לא קטנה. השיח התעורר ברשתות (כולל כמה סיפורים פחות טובים, אבל עוד נגיע אליהם בהמשך) וגם באגף הרייטינג – מה שהיה כמעט מובן מאליו עבור "האח" בימי קשת והפך לממש לא מובן מאליו מהצד השני – כששני הפרקים הראשונים ניצחו את האלטרנטיבות (ואת חתונמי) בערוץ 12 (נכון לשעת כתיבת שורות אלה, לא ברור מה עלה בגורלו של הפרק השלישי – אבל אפשר לנחש).

דיאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
דיאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

גם הפרק שראינו אתמול (שבת) התמקד בסיפור העל של העונה הזאת: אהבה ומערכות יחסים. התת ריאליטי שנפתח עם הפרק הראשון, "קחי אותי, דיאן" נמשך עם המשימה בה נכנסה "מלכת הכיתה" המסתמנת ל"חצי חדר" עם שלושת האבירים המתחרים על ליבה – דניאל, נתנאל ואליאב. בסופו של דבר, בהצבעת הקהל נתנאל ניצח – והחיבור הקצת מלאכותי מצידו של האח הגדול ייצר את הברית ביניהם. יחד עם זאת, כפי שיתברר בהמשך, גם האידיליה הזו תגלה סדקים, בטח כשדניאל כל הזמן רוחש סביב דיאן, ומחכה להזדמנות שלו. התחושה שלי היא שהחיבור הזה בוודאי יימשך כ"בלוק טכני", אבל אהבה גדולה לא תצמח משם.

ובכלל, דיאן מסתמנת – כאמור – כ"מלכת הכיתה". היא מסומנת כ"פרס" האולטימטיבי, הדבר הנחשק ביותר שאפשר לדמיין – לא רק בעזרת היופי החיצוני הדי מהמם (מותר להודות) שלה, אלא גם בעזרת יתרונות כמו חינניות בסיסית שהיא מביאה איתה. כמובן שגם זה ייסדק מתישהו – עונה ארוכה לפנינו, בכל זאת – אבל בינתיים אין ספק שמעמדה השתדרג, ולדעתי היא בהחלט מסוגלת להגיע רחוק בעונה הזאת, גם כאשר הריאליטי בתוך ריאליטי ייגמר.

הבאד-בוי הרגיש? קח אותנו עכשיו. אליאב. "האח הגדול" צילום מסך/ רשת 13
הבאד-בוי הרגיש? קח אותנו עכשיו. אליאב. "האח הגדול" צילום מסך/ רשת 13

אבל מי שעמד במוקד הפרק – ללא ספק היה אליאב. באירוע הפתיחה, כמיטב מסורת "תעודות הזהות", הוא הוצג בתור הטייפ קאסט של ה"ילד הרע". שובר הלבבות, החתיך והחצוף שעובר מבחורה לבחורה ללא יותר מדי רגשות. אבל אם כבר מסורת, אז גם כאן המסורת נמשכה – והתדמית הזו החלה להיסדק עם מונולוג בלתי נשכח (ומרגש) שבו אליאב מתוודה על אהבתו לאקסית, טל, מה שהוביל במישרין לאירוע המרכזי של הפרק – הכניסה הדרמטית של אותה טל לתוך הבית, מהלך שסיפק עוד זעזוע קל לקירות של הבית בנווה אילן.

וכבר בתכנית השלישית, אפשר להרגיש את סיר הלחץ מבעבע. והאמת היא שקשה להאשים את יושבי הבית; הסיטואציה מראש מאוד מלחיצה, וייצרה עוד נראטיב שעבר כחוט השני – ויכוחים, על דברים קטנים כגדולים. זהו אולי הצד הבעייתי ביותר בפורמט: ההכנסה של המתחרים לסוג של מעבדה אנושית, כולל הניסיונות המתמידים לזרוק זרדים (ובעיקר עוד ועוד דיירים) על ידי הפקת התכנית מבחוץ. לצד היופי שיש בהיכרות עם האנשים, על כל המורכבות שלהם, החיכוכים עומדים בלב הפורמט – וזה משתקף גם בעונה הזאת.

אבל למה לצעוק על הבוקר? נתנאל. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
אבל למה לצעוק על הבוקר? נתנאל. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

ומי שעוד נכנס אל תוך הזירה הגועשת הזאת היה שרון – שבפרק השני (ששודר ביום חמישי) נכנס אל הבית באירוע הקרינג'י ביותר עד כה: חירוב ההופעה של שמעון בוסקילה, תוך כדי השתלטות עוינת (ודי מעצבנת, אם אתה לקוח ששילם כרטיס) על אמפי שוני. שרון, שישב בקהל, בלי ספק לא אהב את הסיטואציה הזו, ולקח לו המון זמן להתאושש מהכאפה שקיבל. כשהתאושש, התגלה כדמות שקשה שלא להתאהב בה: מעיין גירסה טלוויזיונית ובית שאנית של מתן "שזיף" חלק, מהקומיקאים העולים של התקופה (לכו לעקוב אחריו בטוויטר – האיש הורס).

ואם להמשיך עם דימוי המדורה, שרון הוא בהחלט חתיכת קיסם שנכנס פנימה: ההחלטה ההפקתית לתת לו לדרג את "חמישיית הגמר", ובכך לייצר את החסינות הראשונה (אני הייתי מדרג חמישייה אחרת, אבל זכותו), בהחלט גרמה לו לעלות על מסלול התנגשות עם כל היתר – עוד לפני שנרקמה איזושהי מערכת יחסים. סיטואציה לא פשוטה, שבוודאי עוד תלווה אותנו זמן מה.

האם אתן קלף ג'וקר? האחיות אלינה ודיאנה. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
האם אתן קלף ג'וקר? האחיות אלינה ודיאנה. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

והיה גם את הסיפור הפחות נעים שליווה את הקמת התכנית – הרעש סביב האחיות, אילנה ודיאנה. למי שלא עוקב אחרי דניאל עמרם בטיקטוק (איך אתם לא עושים את זה, אני לא יודע) – הטענה היא שבניגוד למשלח היד אותו הציגו האחיות בפני ההפקה, הן עבדו במקור כחשפניות – והסתירו את זה, על מנת להיכנס לתכנית. ובכן, אני נותן להפקה קצת יותר קרדיט שהיא הכירה את הדבר הזה, וגם תשתמש בו בעתיד בתור "השערורייה של העונה" (קרי – הוצאה של האחיות מהבית פלוס ראיון נוזף בתוספת קורטוב של רעש תקשורתי מיינסטרימי). הנה, תחזית ראשונה מבית "האח החורג".

ואם בהימורים עסקינן – הנה ההערכה הראשונית שלי לגבי המנצחים והמודחים: הפייבוריט הגדול שלי לזכייה היה ונותר דניאל מלכה – המאמי הלאומי החדש. ההפתעה, לפחות מבחינתי, היא שאני מהמר על קאזם חליליה למקום השני – מי שבהחלט משך אליו יופי של תשומת לב, וגם דמות שלמה שבוודאי התחבבה על הקהל; ואת המקום השלישי תופסת הלייקאביליות של מרינה קוזנצובה. מי יודח? לפחות לדעתי, גם אם נוריד את התחזית שלי לגבי ה"הדחה המפתיעה" של צמד החשפניות-ראפריות, זה ייפול איפשהו בין רחל בורטה לשרין אברהם. צלמו מסך, כמו שאומרים במדיומים אחרים (והנה, הכנתי אתכם להימור הכושל הראשון שלי).