"אנחנו אנרכיסטים? הממשלה אנרכיסטית. לכן יצאנו לרחובות"

רננה רז (צילום: אביטל פלג)
רננה רז (צילום: אביטל פלג)

לרננה רז נהיה הרבה זמן פנוי, אז היא הולכת להקדיש כל דקה ממנו להפגנות ומחאות. "הניסיון לעשות לנו דה-לגיטימציה לא יעבוד הפעם. אנשים התעוררו"

16 ביולי 2020

היי רננה, מפגינה קבועה בבלפור ואנרכיסטית מקצועית. מה שלומך?
"בסדר גמור. תקופה מטלטלת, הזויה לפרקים אבל גם משמעותית מאד".

איך הרגשת אחרי שחזרת מירושלים ביום שלישי?
"ההפגנה האחרונה הייתה באמת מרגשת. הצעירים הצטרפו למחאה, ופגשתי שם המון אנשים מכל מיני רקעים, מקומות ונגזרות של החברה הישראלית. יש תחושה שסוף סוף האסימון נפל. בימים האלה, שמלאים בתסכול, זעם וכעס, יש מקום שאפשר לבוא ולתעל אליו את האנרגיה הזאת למחאה".

בתקשורת ניסו לצייר את ההפגנה כאלימה.
"היא לא הייתה אלימה כלל. אנשים מתחילים להבין את הפריימינג שמנסים לעשות להפגנה לגיטימית, והניסיון לתייג אותה כשמאלנית לא מצליח. לא כל מי שהיה שם הוא מהשמאל. אז מה נשאר להם? להגיד שזה של אנרכיסטים אלימים. לאט לאט מצטברות עדויות שזה לא המקרה. חלק מההתעוררות היא של אנשים שמבינים שזה ניסיון לדה-לגיטימציה. שמות הקוד האלה לא יעבדו הפעם".

אחיי גיבורי התהילה!גאווה. הפגנה מרגשת אתמול. נמשיך לפקוד ולמחות. צילום: אורן זיו

פורסם על ידי ‏‎Renana Raz‎‏ ב- יום שלישי, 14 ביולי 2020

"אנשים מתחילים להבין את הפריימינג שמנסים לעשות להפגנה לגיטימית, והניסיון לתייג אותה כשמאלנית לא מצליח. אז מה נשאר להם? להגיד שזה של אנרכיסטים אלימים"

איך את מקבלת את התארים החדשים שלך?
"הם עונים לאיך שהשלטון שלנו נראה. השלטון שלנו אנרכיסטי, מייצר אנרכיה בחוסר הניהול שלו ובחוסר האחריות שלו. האזרחים הם אלה שלא מוכנים לקבל את זה ולכן הם יוצאים לרחובות. הם רוצים מנהיגות אחראית שתעשה להם סדר".

קיבלת אתמול את המענק לעצמאים שביבי הבטיח?
"כן, אבל זה לא סכום שיעזור לי לחיות אחרי ארבעה חודשים בלי עבודה. אלו פלסטרים ששמים כדי שהחצ'קון לא יתפוצץ. הגענו לנקודת האל חזור".

מה זה אומר?
"תמיד הייתי מעורבת פוליטית, זה דבר שמעניין אותי וחשוב לי. החיים שלי היו כל כך עמוסים ואכזריים בקצב שלהם, שהייתי צריכה לעשות מאמצי על בשביל להתמיד בהפגנות ומחאות. עכשיו התפנה לי הרבה זמן פנוי, ואני מתכוונת להקדיש אותו למאבק. זה מה שאני הולכת לעשות עכשיו – להראות נוכחות בכל הפגנה שתידרש בשביל המטרה הזאת".

"התירוץ הזה של לאבד קהל לא רלוונטי כרגע. כל מי שזה מה שמונע ממנו לדבר יכול להיות רגוע"

הרבה מהקולגות שלך בתחום התרבות חוששים לפגוע בקריירה שלהם. איך זה שאת לא מפחדת?
"זאת תקופה מעניינת – התירוץ הזה של לאבד קהל לא רלוונטי כרגע. כל מי שזה מה שמונע ממנו לדבר יכול להיות רגוע. אני מאז ומתמיד חושבת שלפחד להגיד מה שאת חושבת על החיים שלנו פה זה לשתף פעולה עם מדיניות חסרת היגיון. זה חלק מקיום החירות שלי, ולכן אף פעם לא שיתפתי פעולה עם המוסכמה הזאת שצריך להיות בשקט. אני שמחה שאמנים מתחילים לדבר, אבל אני חושבת שאם הם היו עושים את זה קודם – לפני שהלהבות הגיעו לגובה כזה – זה היה לגיטימי ולא היה הופך להיות עניין. אנשים היו משתפים עם זה פעולה".

יש לך קו טלפון פתוח לביבי. מה את אומרת לו?
"אם אתה אוהב אותנו, שחרר אותנו".

איך את משחררת לחץ בין הפגנה להפגנה?
"אני פשוט עם המשפחה שלי, בתחושה שיש זמן להיות ביחד, לא צריך להיות בשום מקום אחר. לא חושבת על הדבר הבא, פשוט נמצאת איפה שאני. אני גם רצה".