שושקה עומדת לעלות עם ציץ ענק לבלפור ולא מפחדת מהמשטרה

מי מפחד משושקה אנגלמאייר? (צילום: אביתר עמר)
מי מפחד משושקה אנגלמאייר? (צילום: אביתר עמר)

האקטיביסטית הכי צבעונית בישראל פורחת בבלפור ולא מתרגשת מימנים שנפגעים. היא עברה חוויה מדהימה עם שוטרים ומצליחה להכיל גם את המושיק גלאמינים, רק בחייאת אל תקראו לה שרה נתניהו

2 באוגוסט 2020

היי שושקה. מה שלומך?
"האמת שטוב מאוד, אני אחרי תקופה שהייתה מאוד מתסכלת עבורי. אני אקטיביסטית מטבעי ובמשך תקופה נמנעתי מללכת להפגנות – יש לי בת שהיא בקבוצת סיכון. אבל החלטתי שאני לא יכולה יותר והלכתי לבלפור. זה ממש כיף, מאוד מעודד ואופטימי. ההפגנות מדהימות, הן כל מה שייחלנו לו. בניגוד להפגנות הקטנות בהבימה ובפתח תקווה – שהן הפגנות מצוינות אבל יותר מבוגרות ועם נאומים – כאן ההפגנה דינמית וספונטנית וכיפית ויצירתית מאוד".

רגשותיהם של הימנים נפגעו נורא מהאישה שטיפסה על המנורה וחשפה גב, אבל את כבר מזמן מוחה עם הציצי בחוץ.
"רגשות נפגעים לכל הכיוונים, כנראה. רגשות נפגעים גם כשמגבילים אותך כל חייך עם איסורים שאת לא מאמינה בהם. משום מה מדברים המון על ימנים שנפגעים וכמעט לא מזכירים את זה שאנחנו חיים במדינה שאין בה אוטובוסים בשבת, ושיש בה הדרת נשים. אנחנו חיים בתוך איסורים שאנחנו נפגעים מהם. אני לא חושבת שציצים זה משהו פוגע, מעוות להסתכל עליהם ככה. אם מישהו רוצה הוא יכול להיעלב מהרבה דברים. בעיניי זה דבר מצוין שמבטא חופש ושמחה ויצירה – ומבטא הרבה יותר את המדינה שאני רוצה לחיות בה מאשר ההתייחסות לסמלים האלה כאיזה דבר מקודש ומקובע. זאת לא מדינה שאני רוצה לחיות בה, אחרת הייתי עוברת לגור באיראן. אני חושבת שזה יותר נכון לימנים האלה, שחושבים שאנחנו צריכים לחיות בתוך חוקים של דת שהתקבעו לפני כמה אלפי שנים".

שוש משחררת את העם (צילום: לילך רז)
שוש משחררת את העם (צילום: לילך רז)

ספרי לי על חוויותייך בבלפור. מה את מעוללת שם?
"אתמול הייתה לי תוכנית הרבה יותר מגלומנית – להגיע עם ציצים אמיתיים שאחד מהם ממש ענק, בגובה שני מטר. בסוף לא הספקנו לנפח אותו אבל זה בטח יקרה באחת ההפגנות הבאות. הייתי בהפגנה עם שלט בצורת דג שכתוב בו 'הדג מסריח מהראש', בהפגנה הקודמת הייתי עם שלט ביבי טלטאבי שכתוב עליו 'זמן לביבי ביי ביי'. אני נכנסת לעניינים עכשיו. השתתפתי בפנזין שחולק בהפגנה, אני בקשר עם פעילים שמתכננים כל מיני דברים להפגנות הבאות. היה לי נורא חסר ללכת ולהיות שם".

אגב, אנשים עדיין חושבים שאת שרה נתניהו?
"זה מאוד מצחיק, אתמול איך שירדתי מהאוטו צעקו לי 'שרה נתניהו'. כן, עדיין חושבים, במיוחד בהקשר הזה שזה ממש ליד הבית שלו. חושבים שאני פרודיה של שרה נתניהו".

שושקה בבלפור (צילום: עדו סהר)
שושקה בבלפור (צילום: עדו סהר)

"שורת שוטרים נעמדה כמו איזה חומה בזמן שהחברים שלהם ניסו לתפוס מישהו. עמדנו ביחד מסביב וצעקנו להם: 'אתם לא רובוטים, אתם לא חייבים לעשות את זה'. ואז הם שחררו את המפגין. זה היה וואו, מחיאות כפיים ושמחה"

היו לך חוויות חריגות מול המשטרה או אנשים אלימים?
"דווקא אתמול באיזשהו שלב הייתי ליד ניסיון מעצר. דיברתי, התקרבתי, אבל אני עצמי לא חוויתי אלימות וגם נסעתי ממש לפני שהתחילו לפנות את כולם, זה היה בסביבות אחת וקצת. אבל היה קטע מעניין בניסיון המעצר: שורת שוטרים נעמדה כמו איזה חומה בזמן שהחברים שלהם ניסו לתפוס מישהו. עמדנו ביחד מסביב וצעקנו להם: 'אתם לא רובוטים, אתם לא חייבים לעשות את זה'. באיזשהו שלב הם שחררו את המפגין. זה היה וואו, מחיאות כפיים ושמחה. יש לי הרגשה שזה היה קשור.

"כשושקה אני מורגלת לעניין הזה של עימות עם המשטרה, זה לא מרתיע אותי. אני חושבת שהאלימות מוגזמת לגמרי וזה מאוד ברור כשרואים את האקט מול התגובה. אני רואה מפגינים שיושבים בשקט ובפסיביות, הפגנה מאוד לא אלימה בשום צורה, ופתאום מסתערים עליהם שוטרים – חוויתי את המצב הזה כמה פעמים. די ברור שהגישה הזאת היא הנחיה מגבוה".

איך זאב המאכזב מתמודד עם האקטיביזם שלך? הוא בטח יושב בבית מודאג עד עמקי נשמתו.
"אנחנו מסתדרים הרבה יותר טוב מבעבר. הוא יותר בעניין של קולאז'ים ולשבת ליד שולחן עבודה בזמן שאני מתרוצצת בכיכרות. בסדר, בסדר. הוא מאשר לי את זה. האמת היא שהוא זה שהחזיק אותי בבית כל התקופה הזאת, הוא והבנות שלי. ודי בצדק, הן חוששות. אבל עכשיו הגענו להסכמה".

שושקה בבלפור (צילום: כדיה לוי)
שושקה בבלפור (צילום: כדיה לוי)

"אנשים שמשתכנעים זה דבר מצוין, זה עוד אנשים שמתחילים לחשוב ולפקפק. חלק מכל המטרה, מהמהות של מה שקורה, הוא לא רק להפיל את ביבי, אלא גם לשנות את דפוסי המחשבה. אחרת מה עשינו?"

מושיק גלאמין, שצילם ב-2015 את עוניים המחפיר של בני משפחת נתניהו, מתחיל לקלוט עכשיו שהוא היה אידיוט שימושי. האם שושקה מלאת החמלה מסוגלת לקלוט בליבה פליטים פוליטיים – שאולי יילכו ויתרבו – או שאפילו היא לא שוכחת ולא סולחת?
"מסוגלת. זה תהליך משמח, ממש כמו הסיפור על השוטרים. אני חוויתי את זה בעצמי כשנעצרתי בכנסת בפעילות שעשיתי לפני שנה. הקיפה אותי קבוצת שוטרים, ובזמן שחיכינו למשטרה ולאמבולנס – פינו אותי לבית חולים (שושקה בלעה קצת צבע, נ"ו) – דיברתי עם השוטרים. כשושקה אני מבינה אותם, אני מבינה שהם בתוך תפקיד, מצד אחד. אבל אנחנו יודעים על כל מיני משטרים שגם בהם שוטרים מילאו את תפקידם בסך הכל. הם גם יכולים לחשוב על מה שהם עושים. הם באמת בעמדה בעייתית, ונראה לי שככל שהדבר הזה ימשיך, יותר ויותר שוטרים יבינו: השחיתות כל כך בוטה, ההסתה בוטה, ונראה לי שכל אדם שיש בו מוסר רואה את זה. זה כבר מאוד שקוף. היום ביבי אמר שההפגנות הן פגיעה בדמוקרטיה שלנו – זו אמירה כל כך אבסורדית, זו נשמת אפה של הדמוקרטיה. אנשים שמשתכנעים זה דבר מצוין, זה עוד אנשים שמתחילים לחשוב ולפקפק. חלק מכל המטרה, מהמהות של מה שקורה, הוא לא רק להפיל את ביבי, אלא גם לשנות את דפוסי המחשבה. אחרת מה עשינו? אז ביבי יפול וימלא את תפקידו אדם שדומה לו במשהו. צריך להבין מה זו סובלנות, לחיות עם אחרים שהם בדיוק כמונו. זה הדברים היותר משמעותיים".

את מרגישה שיצאת מהצדפה מוקדם מדי? שרק עכשיו אנשים בשלים להבין את המחאה שלך?
"שואלים אותי את זה הרבה דווקא בהקשר של הקומיקס. כשהתחלנו עם הקומיקסים האלטרנטיביים בארץ, בהתחלה לא היה לזה קהל. לקח זמן להרגיל אנשים לקרוא ולצרוך את זה. יש בזה משהו נורא כיפי, להתחיל משהו דווקא במקום שבו הוא לא קיים. אז הארץ מספקת הרבה אדמה לא חרושה – את יכולה לעשות פה הרבה דברים ואת תהיי הראשונה. בארץ אני קצת פלא – אתמול באיזשהו שלב ניגשה אלי סדרנית הפגנה כזאת, אני חושבת שהיא הייתה מהעירייה, באה אלי בשמחה אבל שאלה, 'אם תוכלי לכסות את עצמך קצת'. אמרתי לה, לא לא".

שושקה בבלפור (צילום: קדיה לוי)
שושקה בבלפור (צילום: קדיה לוי)

פסטיבל אנימיקס מתקרב, את הולכת לנצל אותו כדי להעביר מסר מחאתי?
"המסר שלי הוא צורת חיים, ההתאפשרות הזאת, זה שאת יכולה לצאת מעצמך ולהגיד כל מה שאת רוצה בלי ההתחשבות. בארץ יש משהו שנורא מצמק אותך, כל הזמן יש רצון לא לפגוע בזה ולא לפגוע בזה. זאת גישה שלדעתי היא אינטרס של פוליטיקאים, כי זה אמצעי לשלוט בך. אבל כל מיני נושאים שבעבר היו טאבו לשמחתי נפתחים ואין נושא שלא יכול להיפתח – כולל שואה ומתים במלחמות. אני חושבת שבכל הפעילויות שלי מתקיים משהו כזה שמאפשר לחצות גבולות. זאב פחות מרשה את זה לעצמו".

יש לך קו טלפון פתוח לבית משפחת נתניהו. עם מי היית בוחרת לדבר ומה היית אומרת?
"הייתי בוחרת לדבר עם ביבי, למרות שיש לי מה להגיד לכל אחד מהם, צריך לקחת אותם לשיחה. על שרה אני קצת חסה. אני לא יודעת איפה להתחיל, ביבי פשוט כל כך מזיק למדינה בכל כך הרבה מובנים. במשך תקופה הדבר שבאמת הכעיס אותי היה ההסתות שלו. זה שהוא משתמש בצורה צינית בהסתה כאמצעי לגייס קולות. זה מאוד מסוכן, ואם המצב כרגע ייגרר לאלימות – הכתובת היא עליו. ברור שהבנאדם הזה עסוק בלשסות קבוצות אחד בשנייה – לה פמיליה פועלים בשמו, הם מקבלים ממנו גיבוי. מה שקורה זה הוא. הוא צריך לקחת אחריות. וכל הפרשיות שהוא מעורב בהן… אם זו הייתה פרשיה אחת אפשר היה לחשוב שאולי יש פה טעות, אבל הוא מעורב בכל כך הרבה דברים שכל אחד מהם הוא סיבה לעזוב את התפקיד. נראה לי שהוא צריך ללכת ולחשוב על עצמו – בתור בנאדם – ולשחרר אותנו. צריך לבנות כאן דברים מחדש, לעשות משהו אופטימי, כי הוא לוקח אותנו למקום מאוד לא טוב. יש אחרים שמאוד היו רוצים שהדין ימוצה, גם אני אשמח, אבל מבחינתי רק שיילך. זה הדבר העיקרי".

← שושקה תשתתף בפסטיבל אנימיקס ה-20 לאנימציה, קומיקס וקריקטורה שיתקיים בין 18.8-31.8 בגרסה מקוונת ויציע 20 תכניות שונות עם מיטב היוצרים. פרטים בעמוד הפייסבוק של הפסטיבל ובאתר