חור בקיר, חגיגה בפה: טעמנו את השווארמה הכי מדוברת בעיר

שף סלאח כורדי (משחקי השף) פתח באחרונה בדרום יפו את "שיפודי זאקו". השמועה על השווארמה הניצלת על גחלים התפשטה מהר מאוד ונדרשנו לעניין, אלא מה

הפנטזיה המושלמת על "חור בקיר". ארבעת השיפודים של זאקו (צילום: יעל שטוקמן)
הפנטזיה המושלמת על "חור בקיר". ארבעת השיפודים של זאקו (צילום: יעל שטוקמן)
18 במרץ 2021

ברחוב קטן בדרום יפו, נמצאת פנינת סטריט-פוד שכבר די נדיר למצוא בימינו. "שיפודי זאקו" נפתח ללא רעש או דאווינים מיוחדים, אך למען האמת השמועה עליו עברה די מהר ולא הותירה אף אחד אדיש. במקום הקטן מסתובבים 4 שיפודי שווארמה מאוזנים על גחלים לוחשות, והתפאורה מינימליסטית ונכונה.

את המקום, ברחוב מנדס פראנס שיוצא מיפת, פתח שף סלאח כורדי (משחקי השף), שבעבר הוביל את מסעדות אל ג'מילה ואל אעשי. בשונה מהמקומות הקודמים – שיפודי זאקו נפתח בהתאם לרוח התקופה שבה נהוג לקחת וללכת. בעתיד ייתכן שהמקום ייפתח גם למשלוחים.

לאפה דקיקה ונכונה. שיפודי זאקו. צילום: יעל שטוקמן
לאפה דקיקה ונכונה. שיפודי זאקו. צילום: יעל שטוקמן

עם כניסתכם תבחינו בארבעת השיפודים המדוברים – אחד עם כבש, שני עם עגל, שלישי עם הודו ורביעי עם פרגית. מלבד השיפודים ישנה ויטרינה שבה מוצעות התוספות: רוטב צ'ימיצ'ורי, מטבל פלפלים פיקנטי, בצל סגול, לימון כבוש, טחינה ועגבניות – וזוהי התורה כולה. לא צריך יותר כלום. אה, מלבד כמובן לאפה לבנונית דקיקה ומופלאה הנאפית בטאבון מקומי.

מדובר בחוויית אכילה שונה למדי לזו של השווארמה הארץ-ישראלית הקלאסית, במובן הטוב. ראשית: הלאפה הדקיקה בסגנון עדות לבנון (וטורקיה) מתגלה כתחליף ורענן לפיתה הבשרנית. היא לא מכבידה על הבטן ונותרת מעטפת קלילה ומהנה לבשר. בנוסף, הבשר, שנחתך במקום בסכין משוננת, איננו חוטא בשמנוניות יתרה ונותר חף מתיבול מיותר ונאמן למקור.

ועוד תמונה של היופי הזה. צילום: יעל שטוקמן
ועוד תמונה של היופי הזה. צילום: יעל שטוקמן

זו מנה שתסגור לכם נפלא את פינת הלאנץ׳ אך בשונה מחברותיה השווארמות – לא תפיל אתכם לשנ"צ מיידי. לא מן הנמנע שחלק מהסועדים, הרוב אפילו, חוטאים בשתיים מהן, כדי לשבוע כראוי. לכך נוסיף גם את המחיר הנוח שעומד כעת על 20 ש״ח למנה.

וההפתעה הגדולה, לפי סאלח, שהרוב המוחלט אפילו לא דורש עמבה, משום שהבשר מעושן כהלכה ובאופן מעודן לפי ראות עיניו. ושמעו משהו, הוא מבין בתיבול ובעישון נכון של בשר. מה נאמר? טעים לאללה.

שיפודי זאקו, רחוב מנדס פראנס 28