שקוף שזה טעים: חמש וודקות רוסיות שצריך להכיר

בבקשה אל תקראו לעצמכם מבינים בוודקה עד שאתם טועמים את אלה

סמירנוף. צילום: Shutterstock
סמירנוף. צילום: Shutterstock
18 בפברואר 2016

Smirnoff

הוודקה הזו, שקיימת מאמצע המאה ה־19, היא הנמכרת בעולם, והסיפור שלה יכול לסחוב כמה עונות טובות של טלנובלה קורעת לב. בקצרה, היה זה פיוטר סמירנוב שהקים את המפעל על שמו ואף זכה להיות ספק הוודקה הרשמי של בית המלוכה, ובכך הפך את משפחת סמירנוב לאחת העשירות ברוסיה. הסיומת הצרפתית "סמירנוף" הגיע רק אחרי שהמזקקה עברה לצרפת דרך קונסטנטינופול, אחרי שהמשפחה נאלצה לברוח מרוסיה מפני תוצאות המהפכה הבולשביקית.

סמירנוף כשל בצרפת, עסקו נמכר לאיש עסקים אמריקאי ואחר כך לחברה נוספת, שלימים תהפוך לחברת האלכוהול הגדולה בעולם (דיאג׳ו). אז הגיעה ההצלחה, עם הסלוגן המפורסם שגרם לאמריקאים – צרכני וויסקי נלהבים – לחבב את המשקה השקוף והמוזר הזה: ״הוויסקי הלבן של סמירנוף, ללא טעם, ללא ריח״. בתחילת שנות ה־90 הקים בוריס סמירנוב, נינו של פיוטר המייסד, את מזקקת סמירנוב במוסקבה וטען כי הוא מייצר את הסמירנוב המקורית, מה שגרר כמובן מאבקים משפטיים ותביעות הדדיות. וכל זה, כאמור, ממש בקצרה.

סמירנוף (זו שמגיעה לארץ מיוצרת בארצות הברית) היא וודקה נקייה, חלקה, בלי יותר מדי בלבולי מוח, וזו הסיבה שאני אוהב אותה. נותנת את הצריבה בגרון, לא שמנונית ולא מתוקה ובלי כל בלבולי המוח של אולטרה/סופר פרימיום.

Smirnoff. צילום: Shutterstock
Smirnoff. צילום: Shutterstock

Stolichnaya

או פשוט "סטולי". אמנם היא מיוצרת בלטביה, אבל עדיין נחשבת (לפחות בתודעה) כוודקה רוסית. היא מיוצרת מחיטה ושיפון, ופירוש שמה הוא "עיר בירה". ב־2013, עקב גל של חוקים נגד הקהילה הלהט"בית ברוסיה, נפתח מסע שקרא לחרם על סטולי (לצד מוצרים רוסיים נוספים) בברים ובמועדונים בחרבי העולם, ודווקא אז החברה התנערה מהקשר הרוסי ודאגה להבליט את העובדה שהוודקה בכלל מיוצרת בלטביה… על כל פנים, בסטולי תמיד תמכו בקהילה הגאה, גם בארץ, בצורת חסויות למצעד הגאווה.

הוודקה עצמה פשוטה, קצת מתוקה לטעמי האישי, אבל אני מניח שזו הסיבה שהיא כה אהובה בארץ. אגב, סטולי גם אחראית על הוודקה היקרה בעולם ככל הנראה – סטולי עלית הימלאיה – העשויה מים טהורים מהרי ההימלאיה. מחיר בקבוק עומד על כמעט 20 אלף ש״ח, אבל דעו כי חלקם נתרם להגנה על האוקיינוסים.

"סטולי"
"סטולי"

Russian standard

ידועה פשוט כ"רוסקי". היא אמנם הושקה רק ב־1998, אבל מדובר באחד המותגים שהכי מזוהים עם רוסיה. הוודקה מיוצרת מחיטה, היא חדה ועוקצנית בדיוק במידה, לא חנפנית אבל נקייה למדי, לא אצטונית או אלכוהולית מדי. בעיניי מדובר בדוגמה נהדרת לוודקה רוסית מוצלחת.

Russian standard
Russian standard

Legend of Kremlin

בבקבוק מהודר ובאריזה מפונפנת מגיעה הטוענת לכתר הוודקה הרשמית של משכן הנשיאות הרוסית; יש שמועות שאפילו לפוטין יש אחוזים במפעל. מדובר בוודקת דגנים שעוברת זיקוקים וסינונים רבים כך שהיא חלקה ונעימה, טיפונת שמנונית ועם מתיקות קלה בסיומת, כמיטב המסורת הרוסית.

Kauffman Hard

מדובר בוודקה שהושקה ב־2000, עם פנייה לקהל יעד ברור למדי: זו ממש לא וודקה לפועלים, בלשון המעטה, ולא רק בגלל המחיר הגבוה יחסית. עיצוב הבקבוק כולו משדר יוקרה, אבל חייבים להודות כי אכן מדובר בוודקה מוצלחת ביותר. היא מיוצרת מחיטה מובחרת, כל פעם משנת בציר אחת (וכשהאיכות לא מספקת, מדלגים על שנה, כך לפחות טוענים במזקקה). וודקה מלוטשת, עדינה ונעימה, כמעט מתבקש לומר פרחונית. אם אתם אוהבים וודקה בטמפרטורת החדר, כזו שלא חייבים להוריד בצ'ייסר מהמקפיא – זו בחירה מצוינת.

קאופמן
קאופמן