ג'וליה לואיס דרייפוס בסרט על נירוטיות של פריבילגיים. צריך עוד?

ג'וליה לואיס דרייפוס ב"שקרים קטנים". איזה מזל שהוציאו את השחקנית הנהדרת הזאת מהטלוויזיה. צילום: יח"צ
ג'וליה לואיס דרייפוס ב"שקרים קטנים". איזה מזל שהוציאו את השחקנית הנהדרת הזאת מהטלוויזיה. צילום: יח"צ

הסרט החדש בכיכובה של ג'וליה לואיס דרייפוס, עוסק בטרדות קטנות של אנשים פריבילגים. לא נזכיר את שמו של הבמאי הניו יורקי היהודי שעשה פעם סרטים על נוירוזות דומות - אבל רק נציין שבשלב הזה בקריירות שלהם, הבימאית ניקול הולופסנר, עושה את זה יותר טוב מוודי אלן. אה שיט אמרנו את השם

24 במאי 2023

"העולם מתפרק לגורמים וזה מה שמעסיק אותך?" שואל דון את אשתו הסופרת בת'. היא זועמת עליו משום ששמעה אותו מתוודה בפני בן זוגה של אחותה, שבניגוד למה שאמר לה – הוא לא אוהב את כתב היד החדש שלה. מבחינתה זה מטיל ספק בכל מה שאי פעם אמר לה, ובזוגיות שלהם, ובתפיסתה העצמית, ומה לא.

הווידוי, שמתרחש מול קיר עם מבחר עצום של גרביים, הוא האירוע המחולל של הסרט, שעוסק במשבר ביחסיהם. אבל המשפט הנ"ל, שמתייחס לאותו משבר, הוא גם סוג של חיווי עצמי של הבמאית ניקול הולופסנר על הסרט שלה, שמתעסק בטרדות קטנות של אנשים פריבילגים. שמו המקורי של הסרט, "You Hurt My Feelings", מייצג טוב יותר מהשם העברי הגנרי ("שקרים קטנים") את התחושה שהסרט עוסק בשריטה נרקיסיסטית, שמוטב לא לעשות ממנה עניין גדול אלא להתגבר ולהמשיך הלאה.

אלא מה, שרובינו – לפחות אלה שיש להם זמן לצפות בסרטים ולקרוא ביקורות קולנוע – מוטרדים לרוב מהדברים הקטנים האלה, שלפעמים אפילו משאירים אותנו ערים בלילה. הניואנסים של העלבונות וההיעלבויות הם חומר הגלם של הולופסנר, שטווה מהם מארג שנון, קולע ומענג של התנהגויות אנושיות.

בת' (ג'וליה לואיס דרייפוס) מעבירה שיעורי כתיבה בניו סקול במנהטן, ומתאכזבת לגלות שאף אחד מתלמידיה לא קרא את ספרה האוטוביוגרפי, הראשון והיחיד שלה עד כה (אבל כולם קראו ספר זיכרונות של מישהי אחרת). בעלה דון (טוביאס מנזיס מ"משחקי הכס" ו"הכתר") הוא פסיכולוג. השניים מתגוררים בדירה נאה במנהטן וחוגגים זוגיות הדוקה עד כדי כך שהבן שלהם נגעל ממנה (הם מעבירים גלידה מפה לפה).

בת' כותבת עכשיו ספר שני, הפעם עלילתי, והסוכנת שלה לא מתלהבת ממנו. בת' תוהה אם הבעיה היא בספר או בסוכנת, וחושבת לעבור לסוכן חדש. בעלה ואחותה (מיכאלה ווטקינס), מעצבת פנים עם חיבוטי קריירה משל עצמה, תומכים בה. גם אמא שלה (ג'יני ברלין) חושבת שזה מה שהיא צריכה לעשות, כי לדעתה הספר הראשון שלה לא קודם כמו שצריך. אבל אז בת' שומעת מה שהיא שומעת, וכל עולמה מתערער. בינתיים גם דון חוטף זפטות לאגו, כשהמטופלים שלו לא מתקדמים לשום מקום ומביעים חוסר סיפוק מהמפגשים עמו. בני זוג מעצבנים במיוחד שבאים אליו לטיפול זוגי אפילו דורשים את הכסף בחזרה, כי זה הדבר היחידי שהם מצליחים להסכים עליו.

זה קרוב לשלושים שנה שהולופסנר ("חברות וחתולים", "ממש מושלמות") יוצרת סרטים על אנשים, בעיקר נשים, שליקויים בהערכה העצמית שלהן משליכים על יחסיהן עם העולם ועם עצמן. "שקרים קטנים" הוא שיתוף הפעולה השני שלה עם ג'וליה לואיס דרייפוס אחרי הקומדיה הרומנטית המושלמת "דיברנו מספיק" מ-2013, וכולי תודה לה על כך שהוציאה את השחקנית הנהדרת הזאת מהטלוויזיה והעניקה לה צמד תפקידים נפלאים על המסך הגדול.

הולופסנר ושלושת השחקניות שלה הן יהודיות (טוב, דרייפוס רק רבע) והסרט מרגיש יהודי – ברוח האמירה של לני ברוס ש"גם אם אתה קתולי, אם אתה גר בניו יורק – אתה יהודי" – על אף שהדמויות אינן מסומנות ככאלה. בהקשר זה אני לא רוצה להזכיר את שמו של הבמאי הניו יורקי היהודי שעשה פעם סרטים על הנוירוזות של האנשים האלה, אבל אציין שבשלב הזה בקריירות שלהם הולופסנר עושה את זה הרבה יותר טוב. הדיאלוגים שהיא כותבת מדויקים להפליא, והשחקנים המצוינים נענים למקצבים שלהם. "שקרים קטנים" הוא מעדן קולנועי מהסוג שנדיר לפגוש בו בימינו.

4 כוכבים. You Hurt My Feelings, בימוי: ניקול הולופסנר. עם ג'וליה לואיס דרייפוס, טוביאס מנזיס. ארה"ב 2023, 93 דקות