אין להן ביצים: השקשוקות הטבעוניות הטובות בעיר

ההירתעות הגוברת של צרכנים מתעשיית ביצי המשק מובילה מסעדות ובתי קפה להציע מבחר שקשוקות עם פתרונות יצירתיים - החל מטופו כבוש ועד לפולנטה. בחרנו את חמש השקשוקות הטבעוניות הטובות בתל אביב

שקשוקה טבעונית באנסטסיה. צילום: אנטולי מיכאלו
שקשוקה טבעונית באנסטסיה. צילום: אנטולי מיכאלו

אנסטסיה

במקום ביצים: פולנטה תוצרת המקום שלאחר ייצורה עורבבה עם טופו.

השקשוקה היפהפייה והמופלאה בטעמה נכנסה באחרונה רשמית לתפריט של בית הקפה, לאחר הרצה של כמה שבועות שבמהלכם הוגשה לפי דרישה רק ליודעי סוד.

לכופתאות הצהבהבות שנחות להנאתן ברוטב משבעה סוגי עגבניות ותרד יש דמיון מתעתע לחלמוני ביצה אך הן עשויות מפולנטה טעימה ומטופו, שמעניק לה יותר "גוף" ומרקם גבשושי. הכדורים נעשו במידה מדויקת כך שעברו בשלמותם לצלחת אבל התפקעו למגע המזלג. השקשוקה באה עם לחם דגנים וצלוחיות עם קרם חצילים בטעם גחלים, טחינה, לבנה ופטה.

מדד החריפות: עקיצות מרומזות.

אנסטסיה

זכאים

במקום ביצים: "אצבעות" לחם מחמצת עטוף בעלי לשון הפר.

מנה יצירתית ומענגת המתכתבת עם שקשוקת תרד. רוטב העגבניות חריף (ובצד המחבת, לצד טחינה, פוזרה תוספת פלפל ירוק קצוץ, שלא יחסר); עלי לשון הפר הממולאים נימוחים ומנחמים. התובנה שמדובר במנה גאונית נחתה עלינו כשהטבילה המסורתית של לחם בשקשוקה רק גרעה ממנה. היא פשוט מושלמת בדיוק כפי שהיא (64 ש"ח).

מדד החריפות: פתיחה מלאה של דרכי הנשימה ודמעות של אושר.

זכאים

משק ברזילי

במקום ביצים: קרעי טופו שנכבשו בקפיר ליים ולואיזה וחילצו ממנו ביעילות טעמי לוואי.

המנה הטעימה הזאת עשויה מעגבניות אורגניות קלויות ומגיעה במחבת אמייל חיננית המשתלבת באווירת הפסטורליה הכפרית של המקום. העגבניות והגמבה לא קולפו ולכן יש לרוטב מרקם מחוספס מעט בגרון. ביחד עם לחם שאור עם יין אדום וממרח טחינה ועגבניות קלויות מתקבלת ארוחת בוקר מושלמת (50 ש"ח, כולל קפה או תה).

מדד החריפות: אשכנזי משני הצדדים.

משק ברזילי

אורנה ואלה

במקום ביצים: טופו של קדיתא.

מנה מעולה שמציעה את כל הטוב שיש בשקשוקה: רוטב עגבניות עשוי לעילא, חריפות, מעט מתקתקות של עגבניות בשלות, טופו עדין שפורר פנימה ופרוסות מלחם שנאפה במקום (שני סוגים: לחם חצי מלא ולחם עם נוכחות של הל).

מדד החריפות: עוקצני במידה.

אורנה ואלה

פלאפל מבורך

במקום ביצים: טופו.

שקשוקה פועלית במחיר פועלי. הרוטב סמיך ויש בו גם חצילים. שקשוקה טעימה ומשביעה שעושה את העבודה ללא הפתעות. מוגשת עם פיתה (35 ש"ח).

מדד החריפות: פיקנטי.

פלאפל מבורך