העירייה מבטיחה לשדרג את התאורה בפלורנטין. אז למה התושבים זועמים?

סקר שבו העירייה ביקשה מהתושבים לבחור שלושה רחובות בפלורנטין בהם יחלו בשדרוג גרם לסערת רשת. "תאורה אינה שדרוג, כי אם צורך בסיסי"

רחוב זבולון בשכונת פלורנטין. צילום: Google StreetView
רחוב זבולון בשכונת פלורנטין. צילום: Google StreetView
12 בנובמבר 2015

לא רק הצפות הזויות, רעשי בנייה, מיעוט בפחי זבל ומסיבות טראנס על גגות השכנים – ההולכים, ובעיקר ההולכות בשכונת פלורנטין בפרט ובדרום העיר בכלל, יודעים שרחובות רבים בה מאופיינים בתאורה לקויה ואפלולית במיוחד, שמעיבה מאד על תחושת הבטחון האישי. כעת מתברר שעיריית תל אביב עושה צעדים לשדרוג התאורה בשכונה, אלא שלא כל התגובות למהלך היו חיוביות. במסגרת סקר שפורסם השבוע בדף הפייסבוק "מדברים על פלורנטין", אותו מנהלת העירייה, התבקשו תושבי השכונה לבחור שלושה רחובות בהם כדאי לדעתם לבצע את השדרוג. אופן ניסוח הסקר יצר רושם שהתאורה תשודרג במהלך צר בשלושה רחובות בלבד, וגרר תגובות זועמות מצד הגולשים.

תגובות הגולשים להודעה היו זועמות: "אני מבין את הכוונה, אבל זה באמת קצת מביך, ומריח מחוסר רצינות וחוסר מקצועיות. שאיש מקצוע מטעם העיריה יבוא ויעשה סקר, לילה אחד, זה כל מה שדרוש. חצי מהרחובות אינם מוארים." עוד כתבו בזעם: "בוא נתחיל מכל הרחובות, אחר כך תטפלו בביוב ובריח של הזבל".

עוד בהקשר: עברתי לפלורנטין ממרכז העיר ואני לא מתנצלת

תאורה לקויה ועוד. רחוב מרכולת. צילום: Google StreetView
תאורה לקויה ועוד. רחוב מרכולת. צילום: Google StreetView

בפוסט שהעלה עיתון הרשת הפמיניסטי פוליטיקלי קוראת, נכתב: "השבוע נתקלתי בסקר של עיריית תל אביב, שבו היא מבקשת מהתושבות והתושבים לבחור אילו רחובות בעיר יעברו "שדרוג תאורה". מאחורי הביטוי הנחמד הזה יש מציאות פחות נעימה: ברחובות רבים בפלורנטין ודרום תל אביב, התאורה נכבית בלילה או לא קיימת, או שיש בה תקלות בחורף שלא מתוקנות כבר שנים… כמובן שלנו הנשים זה מפחיד הרבה יותר – למעשה, ההחלטה אם לצאת למקום בילוי מסוים, איך ובאיזו שעה לחזור מהעבודה, האם לקחת מונית יקרה, בכלל איפה לגור, תלויה בהרגשת הבטחון שלנו ברחוב. השאלה היא למה אחת העיריות העשירות בארץ דורשת מאיתנו לבחור באילו רחובות בעיר שלנו נרגיש בטחון".

תיקון לפוסט המקורי פורסם, ובו הכריזה העירייה כי הגורמים המקצועיים בה סימנו כשלושים רחובות שמצריכים שדרוג תאורה בשכונת פלורנטין, ואשר אליהם יופנה תקציב של כשני מיליון שקלים. על פי ההודעה, שדרוג התאורה יבוצע לאורך שנת 2016. עוד נמסר מעיריית תל אביב: "הפרסום היה לא ברור, ואפשר היה להבין שמשפצים רק שלושה רחובות – אבל משפצים את המאסה הגדולה של הרחובות, בנוסף לרחובות שעוברים שיפוץ כללי, כמו רחוב צ'לנוב לדוגמה -שנמצא כעת במהלך שיפוץ, כולל התאורה."

תגובת פוליטיקלי קוראת לתיקון: "אנחנו שמחות שהעירייה הבינה את הטעות בניסוח. לגבי המונח הבעייתי "שדרוג" – תאורה אינה שדרוג כי אם צורך בסיסי. אנחנו מקוות שהוספת התאורה בכל הרחובות אכן תתרחש עד סוף 2016. גם אנחנו נמשיך לעקוב."

הסקר פתוח לתושבים עד ה-15.11.

להשתתפות בסקר