ויו לה ארט

מנת השף: לאכול את מאטיס, רנואר ומונה

שישה שפים בכירים יגישו במשך שבוע שש פרשנויות קולינריות ליצירות אמנות צרפתית קלאסיות בשיתוף בירה 1664 בלאנק הצרפתית והקלאסית לא פחות במסגרת פרויקט "תארוחה צרפתית"

רנואר + דקא = ספגטי בוטרגו. אוכלים אמנות (צילום: אנטולי מיכאלו)
רנואר + דקא = ספגטי בוטרגו. אוכלים אמנות (צילום: אנטולי מיכאלו)
6 בנובמבר 2019

מבחינה קולינרית אפשר לטעון שבין בירה Blanc 1664 מצרפת ובין המטבח הישראלי עובר חוט מקשר של ארומת הדרים קלילה. אלא שמעבר לטעמים ולבקבוק המעוצב בהשראת מגדל אייפל, נשענת בירת החיטה האלגנטית על מורשת צרפת ותרבותה. 

על יסודות אלה נוצק פרויקט "תארוחה צרפתית" – שילוב המילים "תערוכה" ו"ארוחה" – מפגש בין אמנות צרפתית קלאסית ומטבח ישראלי עכשווי. חמישה שפים ושפית אחת נתבקשו לבחור יצירה של אמן צרפתי ולתת לה פרשנות בצלחת. ההשראה באה לידי ביטוי בנראות, בקומפוזיציה ובצבעוניות, אך גם בתחושות ובמחשבות.

באירוע פתיחת התארוחה שהתקיים בבית שגריר צרפת בישראל, מר אריק דנון, הוצגו עבודות האמנות והמנות שנוצרו בהשראתן. שף אביב משה (מסה, קוואטרו) יצר בהשראת "עירום יורד במדרגות מס' 2" של מרסל דושאן גרסה חדשה למנת הדגל הוותיקה שלו, כבד אווז ברוטב שוקולד לבן. 

שף מוטי טיטמן (מלגו ומלבר) יצר לפי חבצלות המים של מונה "לוקוס בהשתקפותו" – קומפוזיציה עזת מבע מפילה לוקוס, אספרגוס ירוק, כרישה, לוביה וקרם וישיסואז, אבן יסוד במטבח הצרפתי הקלאסי. כאשר מסובבים את הצלחת מתגלים עוד מרקמים וזוויות, בדומה לתחושה שחווים מבקרים במוזיאון אורנז'רי בפריז, שבו מוצגת העבודה. 

המנה של שף מוטי טיטמן. חבצלות המים של מונה מעולם לא היו טעימות כל כך (צילום: אנטולי מיכאלו)
המנה של שף מוטי טיטמן. חבצלות המים של מונה מעולם לא היו טעימות כל כך (צילום: אנטולי מיכאלו)

שפית אביבית פריאל (אוזריה) יצרה בהשראת "אגרטל אדמוניות על מגש" של מאנה מנת קוקי סאן ז'אק בחמאת עגבניות, גבינת עיזים ובזיל פריך. באירוע סיפרה פריאל שהתאהבה ביצירה ממבט ראשון, ושמשחקי האור והצל של מאנה מזכירים לה את הצדפות שמזוהות עם המטבח הצרפתי. חמאת עגבניות ורדרדה ועלי בזיל פריך הם תוספת שמעניקה כבוד כבוד לפרח האדמונית שמאנה אהב וגידל.

שף קובי בכר (פאסטל) הוקסם מהיצירה "מוזיקה" של האמן אנרי מאטיס, שהושפע מאמנות יפנית מסורתית. הצבעים העזים המאפיינים את היצירה וההשראה היפנית חברו למנה יפנית אדומה-ירוקה בטכניקה צרפתית: סשימי טונה אדומה, אבוקדו, שמן כפיר ליים ושבבי אצת נורי. 

שף אילן מזרחי (דקא) השתמש בציור "נערה בצווארון מסולסל אדום" של האמן פייר־אוגוסט רנואר כהשראה למנת ספגטי בוטרגו בציר וחמאת עגבניות לצד קציפת בצלצלי שאלוט. 

המנה של שף גיל דהן. כמיהה לחוף מבטחים ולקצף סרטנים (צילום: אנטולי מיכאלו)
המנה של שף גיל דהן. כמיהה לחוף מבטחים ולקצף סרטנים (צילום: אנטולי מיכאלו)

שף גיל דהן (קיטשן מרקט) יצר בהשראת "רפסודת המדוזה" של האמן תאודור ז'ריקו מנה שנושאת את הכותרת "מהים ליבשה" מכרישה, סרטנים כחולים, קצף סרטנים ושמנת חמוצה. העבודה מתארת את מסעה של הספינה "מדוזה" בשנת 1816 לסנגל, ואת עלייתה על שרטון.  הקברניט וצוותו נמלטו בסירות הצלה, והפקירו את הנוסעים לגורלם על רפסודה מאולתרת. בפרשנות הקולינרית המקורית מתכתבת המנה עם מסע בים סוער ועם כמיהה לחוף מבטחים. העבודה "רקדנית מול החלון" מאת דגה שימשה עבור דהן השראה ל"מחול התפוחים" – קינוח מעודן והרמוני המורכב מתפוח בוואקום, גלידת הל, עוגת תפוחים וגאנש תפוחים עם שוקולד לבן.

המנות המיוחדות יוגשו במסעדות למשך שבוע (3-7.11) לצד בירה Blanc 1664.