יאללה תל אביב לרקוד: הפסטיבל שייחבר את הקהל מחדש לדאנס

לגעת במחול. פסטיבל תל אביב דאנס (צילום: יחסי ציבור/סוזן דלל)
לגעת במחול. פסטיבל תל אביב דאנס (צילום: יחסי ציבור/סוזן דלל)

עם חזרות פתוחות לקהל ברחבת סוזן דלל, פוקוס על יצירה מקומית רלוונטית ומנעד שבין אום כולתום, ג'קי אונסיס ודיסקו, פסטיבל תל אביב דאנס ישיק את מהדורת 2024 שלו בחודש הבא ויוכיח כנראה שוב שלא סתם הוא נחשב לפסטיבל המוביל בתחום המחול העכשווי בארץ

עולם התרבות הישראלי מנסה כבר תשעה חודשים להתאושש ולהבין איך חוזרים לפעול במציאות החדשה שנוצרה מאז שבעה באוקטובר, תחת חרם עולמי שעדיין אינו רשמי ובניתוק הולך וגובר מזירות התרבות הבינלאומיות. עכשיו מגיע תורו של פסטיבל תל אביב דאנס, פסטיבל המחול הוותיק והמצוין של מרכז סוזן דלל, להתאים את עצמו למצב במהדורתו 2024 שתיפתח ב-1.8 ותימשך עד ה-10.8 ותכלול 19 מופעים של עשרות יוצרים, כוריאוגרפים ורקדנים ישראלים, שמתוכם 7 בכורות, וכן מופעי חוץ, חזרות פתוחות ואירועים מיוחדים.

>> עשרים שנה מי זוכר: פסטיבל אנימיקס יחגוג שני עשורים ל"מ.ק 22"

לאור המצב, הפסטיבל ישים השנה דגש על יצירה מקומית של עבודות חדשות לצד רטרוספקטיבות ותכנים נוספים, המחברים את הקהל ומאפשרים לו "לגעת" ביוצרים וביצירות. כך, למשל, יתקיימו בפסטיבל לראשונה חזרות פתוחות לקהל הרחב בכל ערב במהלך הפסטיבל – כפעולה חברתית קהילתית המקרבת את הקהל לתהליך היצירה, ולעולם הפנימי של היוצרים. החזרות יתקיימו ברחבה המרכזית של מרכז סוזן דלל והכניסה אליהן תהיה חופשית.

"אמנות אינה נוצרת בחלל ריק", אמרה נעמי פרלוב המנהלת האמנותית של מרכז סוזן דלל, "היא חיה ומגיבה למציאות סביבה וגם כאן בחרנו בקפידה יצירות המגיבות למציאות שבה אנו חיים בתקופה מורכבת זאת. אנו מזמינות את הקהל לבוא ולהנות ממופעי המחול הטובים והמרגשים ביותר".

ליאור תבורי, "קראסט" (צילום: אסיה סקוריק)
ליאור תבורי, "קראסט" (צילום: אסיה סקוריק)

הפסטיבל ייפתח בערב חגיגי, במופע "אל אטלאל" של אורלי פורטל, רקדנית וכוריאוגרפית שמציגה ביצירתה פרשנות עכשווית למסורות עתיקות, ומשלבת אלמנטים מתחומי המחול העכשווי לצלילי הזמרת האגדית אום כולתום. עוד יעמדו במרכזו אירועי מחווה לציון 100 שנה להולתה של נועה אשכול, ממציאת כתב התנועה אשכול-וכמן (מכתבי התנועה היחידים בעולם), שעבודותיה מוצגות במוזיאונים בינלאומיים ברחבי העולם, ותוכנית הממוקדת בצמד האמנים הישראלים יוסי ברג ועודד גרף, הכוללת יצירות בולטות מתוך שני עשורי יצירה.

מתוך "אל אטלאל", אורלי פורטל (צילום: אסיה סקוריק)
מתוך "אל אטלאל", אורלי פורטל (צילום: אסיה סקוריק)

בנוסף יציג הפסטיבל את יצירתה הרלוונטית של סתיו סטרוז בוטרוס, 'פרידות', בה מובאת לקדמת הבמה הפיוטיות שבאבל,  כאשר צורות שונות של פרידה – אישית וקבוצתית – מתערבבות יחדיו, קושרות זו את זו בגורל של יגון וזיכרון משותף. עו בפסטיבל: הלל קוגן יציע פרשנות מודרנית והומוריסטית (עם קריצה) לפלמנקו, להקת המחול ליאור תבורי במופע חדש ומפעים, יצירתו החדשה של אייל דדון ללהקת המחול סול, אורי לנקינסקי במופע מחווה לג'קי אונסיס, ניב שיינפלד ואורן לאור במופע ברוח הדיסקו אשר יתקיים בסוהו האוס ביפו, חשיפת הדור הבא של היוצרים החדשים מתוכנית 1|2|3, מופעים לכל המשפחה, שיח אמנים ומופעי סטודיו. נשמע לנו כמו סיבה טובה לרקוד.
>> פסטיבל תל אביב דאנס, 10.8-1.8, מרכז סוזן דלל. עוד פרטים וכרטיסים כאן

אורי לנקיסקי, מחווה לג'קי אונסיס (צילום: אייל רדושיצקי)
אורי לנקיסקי, מחווה לג'קי אונסיס (צילום: אייל רדושיצקי)