נחמדים לתנים בצפון העיר? זה עלול לעלות לכם ביוקר

רובנו מילניאלים רופסים, אבל לפחות מול התנים עלינו להציג מראה קשוח. הווטרינר העירוני מזהיר מנחמדות יתר לתנים בצפון העיר

תנים בפארק הירקון (צילום: דורון מרגוליס)
תנים בפארק הירקון (צילום: דורון מרגוליס)
14 במרץ 2019

החיים בתל אביב מספקים לנו רגעים מעטים מדי שבהם אנו יכולים לדמיין שאנו נמצאים על הסט של נשיונל ג'יאוגרפיק, ממחיזים עצמנו לקולו העבה של הקריין. אולם החשיפה המועטה לחיות הבר יכולה לגרום גם לבלבול שיכול להשפיע לרעה על האקולוגיה העירונית.

>> סקר Time Out הבינלאומי קובע: תל אביב היא העיר הכי פרועה בעולם

בשבועות האחרונים מפרסם ד"ר צבי גלין, הווטרינר העירוני, הבהרות ביחס לתנים בצפון העיר, לאורך הירקון ולאורך החוף: "חשוב להבהיר שיש תנים בתל אביב ושזו תופעה נורמלית שמתרחשת בערים בכל העולם", הוא אומר. "התופעה החדשה היא שהתחלנו לבנות יותר בתים ולהשתלט על שטחים פתוחים ולכן פוגשים אותם יותר. כך או כך, אנחנו יודעים על 100 תנים ברחבי העיר והמספר נשאר יחסית קבוע".

תנים (צילום: שאטרסטוק)
תנים (צילום: שאטרסטוק)

התנים שוקלים בין שני לחמישה ק"ג, והן חיות שמפחדות מבני אדם ומחיות בית ועל כן בין היתר פועלות בשעות החשכה. לעומת זאת לאחרונה תושבים בעיר החלו מאכילים את התנים, ויש בכך כדי להפריע את הסטטוס קוו.

"ההאכלה פוגעת בתכונות הטבעיות שלהם, הם רגילים למצוא לעצמם את האוכל, וככה הם גם מאבדים את הפחד מבני אדם ומחיות בית, ואם יבוא אדם אחר שלא ירצה להאכיל אותם, הם יכעסו". תופעה נוספת המטרידה את הווטרינר היא האכלה עודפת של חתולים. "אנשים טובים מפזרים כמויות אוכל ענקיות, אבל התנים, שחוש הריח שלהם מחודד משלנו פי מאות, מרגישים איפה מאכילים ונכנסים לתוך השכונות. נקודות האכלה לחתולים הופכות לנקודות האכלה לתנים". אם חשוב לכם לא לעודד השתלטות עוינת של העיר בידי תנים מפונקים, מומלץ אם כך לא להשאיר פחים פתוחים, לא להשאיר נקודות האכלה פתוחות לחתולים ואם רואים תן בשעות היום בסביבת מגורים – לדווח למוקד 106.