6 תערוכות מומלצות לראות עם הילדים (או אפילו בלעדיהם)

עבודה של מאיה ארוך
עבודה של מאיה ארוך

ללכת עם ילדים לראות אמנות זו לא משימה פשוטה, אבל מומלצת מאוד. ונחשו מה - אפשר לקחת את הילדים גם לתערוכות שלא מכוונות לילדים, גם ללא חוויות אימרסיביות או VR. זה כיף, זה פותח את הראש וזה במזגן. מה עוד צריך? רק את המדריך שלנו

28 ביולי 2022

אם עץ נופל ביער // מוזיאון פתח תקווה

אם יש מקום אחד בו תוכלו להעביר יום אמנותי-תרבותי ממוזג (בחלקו) עכשיו הוא במוזיאון פתח תקווה לאמנות. מוזיאון פתח תקווה? כן, אנחנו יודעים שרבים מכם בכלל לא יודעים שהוא קיים. אז ראשית – חבל. מדובר באחד המוזיאונים השווים בארץ שמציגים אמנות ישראלית עכשווית במיטבה. התערוכה הנוכחית, "אם עץ נופל ביער", היא שיתוף פעולה ראשון בין המוזיאון וגן החי שסמוך לו. ולאלה מכם שמגלגלים עיניים לצירוף המילים "גן חי", נספר שזה אחד המקומות היחידים בארץ שעוסק בשיקום חיות פצועות. התערוכה מתחילה במוזיאון, ומציגה 10 פרויקטים של אמנים.ות שיצרו במסגרת חממה של המוזיאון ומפעל הפיס, ועוסקים בקשר בין טבע, אדם וסביבה. נשמע לכאורה פשוט, אבל זה לא. מורן קליגר, דנה יואלי, אביב גרינברג, אמיר תומשוב, מיכל סופיה טוביאס ואחרים הצליחו להרים פרויקטים מוצלחים ומעוררי מחשבה, שממשיכים גם בגן החי עצמו, כולל מוזיאון הפוחלצים המאוד מאוד משונה שבתוכו. בדרך יש גם את המזרקות האלה שאתם אוהבים שילדים יכולים לקפוץ לתוכם, אז יש גם אופציה להתרעננות רטובה תוך כדי.

נראה כמו משהו שפלש מהחלל. עבודה של אביב גרינברג
נראה כמו משהו שפלש מהחלל. עבודה של אביב גרינברג

מעבר לאי שם // מוזיאון הרצליה

במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, גם הוא אחד השווים בארץ, נפתח בסוף השבוע האחרון אשכול תערוכות חדש וכיפי במיוחד שיעביר לכם איזה שעתיים קרירות בכבוד. הוא כיפי במיוחד כי הוא מציג אמנים.ות שמציגים במגוון מדיות וטכניקות, עם המון הומור, משחקיות ודימיון. וזה כל כך הרבה יותר כיף מאשר לעבור ולהסתכל על עוד תמונות על הקירות. אורי זמיר, מאיה ארוך, טל גפני, שיר הנדלסמן ועוד – יצרו כולם.ן עבודות שמטרתן להכניס אותנו לאיזה מימד קיומי אחר, ומי צריך מימד קיומי אחר יותר מהורים בחופש הגדול?

מעבר לאי-שם יש חתול זאב מוזר. עבודה של טל גפני
מעבר לאי-שם יש חתול זאב מוזר. עבודה של טל גפני

PLAY; התכנסות ציפורים // מוזיאון תל אביב

איך אפשר בלי החלל הממוזג החביב עלינו בעיר, הלא הוא מוזיאון תל אביב. מעבר לזה שאפשר לטייל בין האגפים ללא חשש הזעה, מוצגות בו עכשיו גם שתי תערוכות שילדים יהנו מהם במיוחד – הראשונה היא זו של האמן השוויצרי אורס פישר, שכוללת כסאות שזזים מעצמם (והנה יש לכם גם מופע קסמים) ופסלים שהם נרות שדולקים ונמסים לאט לאט. השנייה היא התערוכה של האמנית הישראלית שירה זלוור, שיצרה מיצב פיסולי היפר-ריאליסטי של ציפורים מסוגים שונים, שנראות כמעט ממש הדבר האמיתי. אל תשכחו לחפש את עמנואל.

עמנואללללל! מתוך "התכנסות ציפורים", עבודה של שירה זלוור
עמנואללללל! מתוך "התכנסות ציפורים", עבודה של שירה זלוור

שתי נקודות דמיוניות, והנוף // רובע המדרגות חיפה

אוקיי, אוקיי. נכון שהבטחנו, אבל במקרה הזה אין מזגן (ולכן כדאי לבוא בשעות הפחות חמות, נגיד אחה"צ המאוחרים). מה שכן יש זה טיול בטבע שכולל בתוכו המון אמנות שאפשר באמת להמליץ עליו גם לאנשים ששונאים טבע. ברובע המדרגות, אי שם באחד הרכסים של הכרמל, מוצגת תערוכת קבע של אמנים.ות חיפאים.ות בלבד, כל אחד מהם קיבל פינה בירידה היפהפיה הזו (או העלייה, אם אתם במצב רוח אתגרי במיוחד). אמנות שיוצאת מגבולות חללי התצוגה הקונבנציונלית היא תמיד כיף, במיוחד שחלק מהחוויה הוא לחפש איפה מסתתרות העבודות ובאיזו צורה נהדרת הן משתלבות בנוף הכה חיפאי של טבע וים ועיר. כמה טיפים קטנים: 1. תתחילו מלמעלה (רחוב יפה נוף) כי בכל זאת, חם. 2. קחו כובע ומים כי אין איפה לעצור בדרך לרכוש. 3. תביאו חומר נגד יתושות, כי הן נותנות שם עבודה יסודית כמעט כמו האמנים.

אל תעשו את המסלול הזה בעלייה, השתגעתם? עבודה של בועז נוי ברובע המדרגות
אל תעשו את המסלול הזה בעלייה, השתגעתם? עבודה של בועז נוי ברובע המדרגות

Piknik Works // ב-אהבה, כיכר קדומים

בכיכר קדומים ביפו העתיקה מתרחש עד יום חמישי הקרוב (4.8) בלבד קסם שלא כדאי לפספס: קולקטיב האמנים.ות מטורקיה פיקניק מציג בו מיצב שנעשה כולו בשבוע העיצוב האחרון בירושלים, שולחן אוכל ארוך שכולו אויר על ידיהם במהלך אותו השבוע. לא מדובר במשהו גרנדיוזי, עבודה אחת שיש בה המון המון פרטים שאפשר לטייל ביניהם ולראות מה צויר על כל כוס וכל צלחת. לא תעבירו שם שעות, אבל גם עשרים דקות של פעילות תרבותית לילדים היא לא עניין של מה בכך בימינו.

זריז, לפני שמפנים את השולחן. עבודה של Piknik
זריז, לפני שמפנים את השולחן. עבודה של Piknik

אישונים מתרחבים בחושך; וסיפורים אחרים // ארטפורט

שתי תערוכות יחיד שמוצגות עכשיו בארטפורט בקרית המלאכה הן הזדמנות להראות לילדים (וגם לראות בעצמכם) כמה כיף יכול להיות שימוש בחומרים בלתי קונבנציונליים כדי לעשות בהם אמנות. הראשונה, תערוכת היחיד של מעיין שחר, מתחילה אמנם באוריג'ין סטורי שלא בטוח מתאים לילדים בכל גיל (ניסוי בו השתתפה שחקר את השפעת משני תודעה על דיכאון), אבל לא הכל אתם חייבים לגלות להם. מספיק לראות איזה יופי היא עובדת עם אספלט או אזיקונים כדי ליצור עבודות משגעות ממש. השנייה, של ניתאי חלופ, גם היא דוגמא לשימוש מקורי בחומרים. הפעם מדובר בחומרים תעשייתיים וחומרי בניין – בטון, מתכות חלודות ועוד, אותם הוא מנקה מהתכונות המזוהות איתם והופך אותם לקלילים ושבריריים מאוד. ולא יקרה לילדים שלכם כלום אם הם גם יחשבו קצת על איך עושים את זה.

הם לא חייבים לדעת הכל. עבודה של מעיין שחר בארטפורט
הם לא חייבים לדעת הכל. עבודה של מעיין שחר בארטפורט