האם תשעה באב רלוונטי לתל אביבי החילוני?

קבוצת "פרק 9" קוראת לנצל את תשעה באב לערב של הרהורים קיומיים ואינטלקטואליים

הר הבית, ירושלים (צילום: Shutterstock)
הר הבית, ירושלים (צילום: Shutterstock)

עבור התל אביבי החילוני הממוצע, תשעה באב הוא היום הזה שבו כל המקומות הכיפיים בעיר נסגרים בלי שיש אפילו צפירה שתצדיק את הבאסה. מי שייזכר בסיבת האֶבל – חורבן בית המקדש, בגדול – כנראה רק יגביר את נחרות הבוז. סדרת אירועים חינמיים בשם "פרק 9" מבקשת לטעון שלמרות ניחוחות הנפטלין וההדתה, לתשעה באב יש רלוונטיות גדולה להווה הישראלי ולנושאים בוערים כגון כלכלה חברתית, קיצוניות דתית ומנהיגות במשבר.

>> המסעדות שפתוחות בתשעה באב

"היה מאוד חשוב לנו לחבר בין המאורעות ההיסטוריים שהובילו לחורבן בית שני לבין המציאות שקורית היום בישראל", מספר נעם בר־לוי, מנהל פרויקטים בעיריית תל אביב־יפו ויוזם קבוצת "פרק 9". "לדוגמה, קנאות מול ערכים ליברליים. אני לא היסטוריון וגם לא מתיימר להכיר את ההיסטוריה לעומקה, אבל ממה שקראנו – היינו בסרט הזה לפני 2,000 שנה. קבוצות קנאיות ומשיחיות השתלטו על השיח, והיה להן מאוד חשוב לשמור על הכבוד הלאומי גם במחיר של הליכה נגד האינטרסים המדיניים של העם. אי אפשר לעשות הקבלה של אחד לאחד, אבל אני חושב שהקנאות היא שהובילה לחורבן. אני חושב שמה שקרה בסוף השבוע האחרון בהר הבית זו דוגמה מובהקת".

מנהיגות בזמן משבר

דיון במנהיגותו של דוד בן גוריון, עדיין ראש הממשלה ששלט פה הכי הרבה זמן (אבל אסור להשוות, כמובן), שלמרות מעמדו הבלתי מעורער כ"אבי האומה" היה גם דמות כוחנית ושנויה במחלוקת. שיחה עם ד"ר אבי שילון.
בית בן גוריון, בן גוריון 17 תל אביב

זאת הכלכלה, טמבל!

איך פערים כלכליים מפרקים חברה? צלילה למספרים שמאחורי השסעים התרבותיים בישראל ובעולם. שיחה בין מיכאל ביטון ופרופ' דני גוטוויין בהנחיית מתן חודורוב, האיש ולסת הפלדה.
מזא"ה 9, מזא"ה 9 תל אביב

כותבים חורבן

סדנת כתיבה בבית אריאלה (לשם שינוי, הספריה, לא הבר) עם שהרה בלאו. שום גמדים במשבר כתיבה לא יבואו.
בית אריאלה, שד' שאול המלך 25 תל אביב

בית המקדש – מציאות או חלום?

דיון בעקבות ספרו של ישי שריד "השלישי", ציוצים של שמעון ריקלין והאווירה הכללית במדינה. בהשתתפות ישי שריד, יוספה אבן־שושן, רחל בורובסקי וירונה כספי.
תיאטרון קרוב, התחנה המרכזית החדשה, לוינסקי 116 תל אביב

"מי רוצה להיות נביא חורבן?"

כולם, זה מי. לימוד משותף מספר ירמיהו, הספר הכי אפוקליפטי, כאוטי ומסעיר בתנ"ך, בהנחיית חוקרת התנ"ך נויה שגיב.
אברהם הוסטל, לבונטין 21 תל אביב

קנאת חינם

על קנאות דתית מול ערכים ליברליים. האם ליברליות אמורה לתת מקום גם לקנאות דתית כנקודת מבט לגיטימית? דיון רלוונטי מתמיד עם פרופ' יולי תמיר, בתיה כהנא־דרור וחן שגיב.
שין שבע, שוקן 7 תל אביב

כל אירועי "פרק 9" יתקיימו בשני (31.7) 20:00