הכוכב הבא

"בתוך לואין דייוויס" מציג צד מאופק ונוגה של האחים כהן

אוסקר אייזק בסרט "בתוך לואין דיוויס"
אוסקר אייזק בסרט "בתוך לואין דיוויס"
20 בפברואר 2014

פחות מחודש אחרי מותו של זמר הפולק האהוב פיט סיגר מגיע אלינו סרטם של האחים כהן על סצנת מוזיקת הפולק שצמחה בניו יורק בראשית שנות ה־60, ועל זמר אחד שלא הצליח בגדול. האחים המהוללים, המזוהים כיוצרים של מותחנים שנונים וקומדיות שחורות, מעולם לא העניקו לנו סרט כל כך נוגה, ששורט את הנשמה. כמו תמיד יש כאן תחושה עזה של מקום (המסדרונות הקלאוסטרופוביים של בנייני הדירות בגריניץ' וילג') והומור חד. אבל הפעם ההומור דק ומאופק, ומשתלב בגוון העגום של הסרט, המתרחש בחורף קר, מואר בתאורה רכה ומצולם בגוני אפור וחלודה מעומעמים. ברונו דלבונל, שהחליף את הצלם הקבוע רוג'ר דיקינס (שהיה עסוק בצילומי "סקייפול"), מועמד לאוסקר.

כמו "אחי, איפה אתה?", זה סרט מסע מוזיקלי, אך בעוד האסירים הנמלטים בעיבוד המבודח ל"אודיסיאה" של הומרוס מתחזים לזמרים ומקליטים שיר שהופך מיד ללהיט, לואין דייוויס הוא מוזיקאי מסור שאינו מוכן להתפשר על אמנותו, ועל אף כישרונו הניכר הוא אינו מצליח לפרוץ. בעידן של כוכבות אינסטנט נוסח "אמריקן איידול" ו"אקס פקטור", "בתוך לואין דייוויס" הוא בלדה לאמן האמיתי.

לואין ישן על ספות של חברים (קרי מליגן וג'סטין טימברלייק), ושל חברים של חברים (אדם דרייבר). לפעמים החברים עושים לו טובה ומזמינים אותו להצטרף להקלטה שמכניסה לכיסו כמה שטרות, אבל טקט זה לא הצד החזק שלו והוא מצליח להעליב את כולם. התקליט שלו לא נמכר והסוכן שלו לא עושה כלום בשבילו, ולכן הוא תופס טרמפ לשיקגו עם מוזיקאי ג'ז ציני (ג'ון גודמן) בתקווה לשכנע את בעל המועדון בד גרוסמן שיזמין אותו לשיר אצלו. אבל הכוכבות בורחת ממנו, בדיוק כמו החתול הג'ינג'י של ידידיו מהאפר ווסט סייד שלואין נתקע איתו כשדלת הדירה נטרקת מאחוריו. החתול, ששמו הסמלי יתגלה לקראת הסוף, הופך בלית ברירה לבן לווייתו של לואין, וזוכה לנקודת מבט משלו (בעיקר בסצנה יפהפייה ברכבת התחתית, שבה התחנות החולפות נראות דרך עיניו). החתול האבוד עוזר לנו להתחבר רגשית לסרט ולגיבורו הלא נחמד במיוחד, ומתפענח כסמל להצלחה שחומקת ממנו שוב ושוב.

אוסקר אייזק, שחקן יפה ומוכשר שהותיר חותמו על סרטים כ"רובין הוד" ו"דרייב" אך עדיין לא הפך לכוכב, הוא בחירה מושלמת לתפקיד לואין בדיוק בשל העובדה הזאת. הוא מתגלה גם כזמר מצוין ותורם כמה שירים לפסקול הנפלא בהפקתו של טי בון ברנט. גרוסמן (פ. מוריי אברהם – ליהוק אירוני שכן הוא גילם את המלחין הבינוני והמצליח סליירי שהתעמר במוצרט הגאון ב"אמדאוס") אומר ללואין שאין לו את הדבר הזה שהופך זמר מוכשר לכוכב, ואולי הדבר האופטימי היחידי שהסרט מעניק לנו הוא לונג שוט של הופעה של בוב (דילן), צעיר בעל קול מנסר שנדמה גם הוא כחסר סיכוי להפוך למישהו.

השורה התחתונה: בלדה נוגה ושורטת לאמן הנאבק על מקומו בעידן מוזיקלי אבוד