מיכל שיר, נציגת תל אביב בליכוד, רחוקה מהסטריאוטיפ התל אביבי

אביה היה עיתונאי והיא פעילה פוליטית מגיל צעיר, אבל את האקטיביזם שלה היא דווקא עשתה בשומרון. היא חושבת שלהט"בים זכאים להתחתן (אבל רק עם יהודים) ולא מתלהבת מכך שתל אביב פתוחה בשבת. היא מגינה על נתניהו בלב שלם אבל מחויבת דווקא ליריבו, גדעון סער. מיכל שיר משוכנעת: היא הדור הבא של הליכוד

מיכל שיר (צילום: איליה מלניקוב)
מיכל שיר (צילום: איליה מלניקוב)
28 בפברואר 2019

עבור מיכל שיר, נציגת מחוז תל אביב ברשימת הליכוד, הניצחון בפריימריז היה כפול – היא גם צלחה פריימריז בחודש התשיעי להיריון ("לשמחתי קהל הבוחרים לא הסתכל על הבטן, החשש מזה שאישה בהיריון מתמודדת לא היה אישיו") וגם ניצחה את המועמד של נתניהו, דוד שרן, החשוד בפרשת הצוללות. שיר עבדה בעבר במערך התקשורת של נתניהו ומכירה את ראש הממשלה מאז הייתה בת 14, אז הייתה שותפה להקמת ההתנחלות מעלה ישראל בשומרון. בכל זאת, הוא לא התקשר לברך אותה. "אני לא יודעת עם מי הוא דיבר, אני לא חושבת שהוא דיבר עם כולם".

אולי עם דוד שרן?

"אולי", היא מחייכת, "איתי הוא לא דיבר".

הסיבה לכך, אולי, היא ששיר הייתה גם היועצת הפוליטית של אחד גדעון סער, ונחשבת כמי ששייכת ל"מחנה סער".

שיר, 39, נולדה בגבעתיים. אביה מיכאל שיר ז"ל היה עורך ומייסד עיתון הילדים המיתולוגי אצבעוני. עוד בנעוריה בחרה מסלול פוליטי והעדיפה להפגין בחברון ולהקים התנחלויות על פני חיי בוהמה. כשהשתחררה מהצבא עבדה במחלקת פניות הציבור של הליכוד וב־2001 כבר עבדה במערך התקשורת של נתניהו בקמפיין מול שרון. בהמשך הייתה היועצת הפוליטית של גדעון סער ועזרה לו לכבוש את פסגת המפלגה בפריימריז.

בין לבין היא גם ליוותה משלחות לאיחוד האירופי והקימה את המרכז להכשרה פוליטית, שמכשיר עוזרים פרלמנטריים ודוברים. עכשיו היא מחממת מנועים לקראת הכנסת ומסמנת מטרות. "אחת הסיבות שחייבים להכניס חבר'ה צעירים כמוני וכמו אחרים לרשימת הליכוד היא כי אנחנו לא רואים בעיניים. מצד אחד אנחנו ותיקים בפוליטיקה ויודעים להתנהל ומצד שני לא נשחקנו אז אנחנו באמת יודעים לתת בראש", היא אומרת. בסדר היום של מי ששובצה במקום ה־30 ברשימת הליכוד, מלבד התנגדות נחרצת למדינה פלסטינית (גם תחת יוזמת השלום המדוברת של טראמפ), היא מבקשת להביא להכרה במעמדם של האחים והאחיות השכולים בישראל, שלא מוכרים כחוק, ולמצוא פתרון לפרדוקס ההלוואות של הישראלי הממוצע תוך מאבק בשוק האפור.

מה חשבת על הסקרים האחרונים?

"אני לא מתרשמת מהם יותר מדי. אני חושבת שאלה סקרים מאוד טובים כי זה אומר שהם (כחול־לבן – ע"ס) הגיעו לתקרת הזכוכית שלהם, מפה הם יכולים רק לרדת".

גם אם יוגשו ההמלצות להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד?

"מפה ועד בית משפט זה אלוהים גדול".

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו (צילום: Getty Images)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו (צילום: Getty Images)

את חוששת מהסקרים שלא תיכנסי לכנסת?

"אני בטוחה שאני נכנסת ואני אגיד לך יותר מזה – אני בטוחה שגם מקומות 34, 35, 36 ייכנסו".

מה הדבר הכי חשוב שלמדת מנתניהו?

"איך לפרק מחשבה. צורת הניתוח האסטרטגית של נתניהו, איך שהוא חושב, לוקח תרחיש ואז מותח קווים, חושב על כל התרחישים האפשריים, זה לוקח לו דקות, אגב. הוא רואה את הדרך ומסמן את מה שהוא הולך עליו. ישיבת צוות זה לוח, טק טק טק, אחת־שתיים־צאו לדרך. שאלתי לא מזמן חבר'ה שעבדו איתו אם הוא עדיין עושה את זה ואמרו לי שכן. זה מטורף, איש חכם בצורה בלתי רגילה".

חכם ורדוף, יש שיגידו.

"אחרי שאתה כל כך הרבה שנים ראש ממשלה וכל היום וכל הלילה רק נכנסים בך ומבקרים אותך על דברים שאין להם בסיס במציאות – התקפות חסרות תקדים, לא זכור לי אף ראש ממשלה שהיו עליו כאלה התקפות, על המשפחה שלו והילדים – אז רדוף? אני לא חושבת שהוא רדוף, אני חושבת שהוא מציאותי".

את לפעמים אומרת לעצמך, אולי האדם לא זכאי ואנחנו מגינים עליו בחירוף נפש, ובעוד שנתיים או ארבע יתברר שהוא אכן לא זכאי? את לא חושבת לפעמים שזה עלול להשחית את החברה שלנו?

"אני חושבת שהחברה שלנו היא חברה מעולה, ויותר מזה – המערכת הדמוקרטית מצוינת, כולל מערכות אכיפת החוק שהוכיחו את את עצמן. גם כשמדובר באנשים רמי דרג לא ממצמצים".

את מדברת על אולמרט?

"אני מדברת על אולמרט, אני מדברת על קצב".

אם אני לא טועה, זה היה נתניהו שקרא לאולמרט להתפטר בצל החשדות.

"כי זה תפקידה של האופוזיציה".

יש פייט לנתניהו, מה שלא היה הרבה זמן.

"אני חושבת שזה דבר מבורך. ביבי צפה את כל המהלך מראש, שזה יהיה גוש מול גוש. אני לא חושבת שהוא צפה שהמפלגות הערביות יצטרפו לגוש השמאל".

תרגישי בנוח לשבת באותה ממשלה עם איתמר בן גביר וברוך מרזל?

"הרבה יותר בנוח מאשר לשבת בממשלה עם אחמד טיבי".

מה עם סמוטריץ' כשר החינוך של ילדינו?

"מי אמר לך שהוא הולך להיות שר החינוך? הוא לא הולך להיות, ונתניהו לא הבטיח לו".

מי לדעתך יירש את נתניהו?

"אני מאוד מקווה שזה יהיה גדעון סער, שאני מוצאת אותו ראוי".

את לא חושבת שהקרבה לסער תגרום לנתניהו לפרגן לך פחות?

"נתניהו מכיר אותי בערך מאז שאני בת 14. מעולם לא עשיתי שום צעד נגדו ולעולם לא אעשה שום צעד נגדו כי אני חושבת שהוא ראש הממשלה הכי טוב שהיה פה בשני העשורים האחרונים. כשתיפתח התחרות ויהיו בחירות לראשות המפלגה אז אתמוך בגדעון סער כי הוא הכי ראוי מבין הקיימים. אבל מדברים על היום שאחרי נתניהו ולא דקה קודם".

מה חשבת על כל אמירות הפוטש מצד נתניהו נגד סער?

"אני לא יודעת למה זה קרה, גדעון סער לא עשה דבר נגד נתניהו. תראה, ראש ממשלה הוא האדם הכי מבודד בעולם, אין לו חלון בחדר, את רוב האינפורמציה שהוא מקבל הוא מקבל דרך יועצים. אני מניחה שהיו יועצים שלא ייעצו לו נכון. זה הכל".

בהמשך הדרך, באיזה תיק היית רוצה להחזיק?

"מאוד הייתי רוצה להיות שרת תיירות. זה תיק שמצד אחד יש בו את ההיבט של ההסברה, שעשיתי המון שנים במשלחות, ויש בו את ההיבט המוניציפלי – אם אני לוקחת עיר כמו עכו שהיא מדהימה בעיניי ועושה לה מתיחת פנים, גם יוצרת מקומות עבודה איכותיים לצעירים וגם עושה עיר יותר יפה ונעימה לתושבים, זה מעלה את המורל".

את באמת מאמינה שהמפלגה שאת חברה בה מסתכלת על האנשים הקטנים?

"כן".

אז איך קרה שלאורך הכנסת האחרונה נושאים כמו אלימות נגד נשים, העוני וקריסת שירותי הרווחה לא טופלו?

"לצערי אני אומרת את זה, וזה היה יכול לקרות בכל ממשלה, תמיד יש את הנקודות שצריך עוד לשפר ועוד לעשות".

עוד כתבות מעניינות:
גדי וילצ'רסקי רוצה להדליק ג'וינט במליאה
האמנית שרוצה לשמוע חלומות של הזוג נתניהו
אמילי מואטי מבטיחה לשנות את פני מפלגת העבודה

את לוקחת בחשבון שאנשים מאוכזבים מהליכוד ונתניהו, שכבר עשר שנים מנהלים את המדינה? מכך שקשה כלכלית, שהחברה משוסעת, שאין אופק לצעירים. אולי אנשים יעדיפו מישהו טרי יותר?

"כשהמישהו הטרי יצבור ניסיון יהיה על מה לדבר, כרגע הוא בא ומנופף בדגל שינוי שיש לו אפס יכולת לבצע. רשימת הליכוד מציגה אנשים חדשים. גם אנחנו באנו לשנות. תמיד יהיה מה לתקן, אתה מדבר איתי על חברה שסועה? אני אומרת כבר שנים שהחברה תהיה יותר שסועה, אתה יודע למה?".

בגלל הפוליטיקה של נתניהו?

"לא בגלל הפוליטיקה של נתניהו. כי אנחנו מדינה חדשה בת 70. עד היום היינו עסוקים במלחמות הישרדות והקמנו את המדינה, לא היה לנו זמן להתעסק עם סטטוס קוו, לא היה לנו זמן להתעסק עם מזרחים ואשכנזים, עם עלייה חדשה. עד היום למדנו ללכת, היום אנחנו בגיל ההתבגרות וזה שלב מכוער, הקול משתנה ויש לך חצ'קונים, אבל זה שלב שבונה אותך להיות מבוגר בריא בנפשו שיודע להתנהג יפה. לא משנה מי היה עד עכשיו בשלטון, זה שלב הכרחי. מטרתנו, הדור שלי, בני ה־40 בכל המפלגות, להגיד שעד היום הקימו ועכשיו אנחנו המעצבים".

לגיטימי לדעתך להיות איש שמאל?

"לגיטימי להיות איש שמאל וימין ודתי וחילוני וגיי וסטרייט ומתנחל ותל אביבי וקריית שמונתי ובאר שבעי".

אגב גייז, מה לגבי נישואים ופונדקאות?

"אגיד חד משמעית, אני תומכת בקהילה הלהט"בית במדינת ישראל ללא עוררין. יש לי כמה הסגות – קודם כל ישנו התיקון לחוק הפונדקאות שהעלה אותו אמיר אוחנה, שהוא גיי".

אבל הוא לא עבר.

"היו צריכים לעשות כמה תיקונים בחוק, גם דיברתי עם אוחנה שיתוקנו כמה סעיפים, ואז החוק יעבור".

את חושבת שלהומואים ולסביות מגיע להתחתן בישראל?

"כן, אבל רק עם יהודים. יכול להיות שחבריי מהמפלגות הדתיות פחות יאהבו את זה, אבל גייז זה מצב שהוא קיים, אני מאוד בעד. אבל ברגע שהרגולטור לא נכנס לסיפור כי הוא פוחד לגעת בו מכל מיני שיקולים נוצרת בעיה, כי אז עלולים לצאת לשלב התבוללות. חשוב לי שאם יש גבר הומוסקסואל אז שיתחתן בנישואים אזרחיים ושיגדלו את הילדים שלהם במדינת ישראל כיהודים".

מה דעתך לגבי פתיחת מרכולים בשבת?

"יש לי בעיה עם מרכולים בשבת. זה לא קשור לתל אביב, דווקא מהבחינה הזאת אני סוציאליסטית – אני חושבת שאדם זכאי ליום חופש, אבל בן אדם שאין לו כסף יעבוד. צריך להחיל את החוק על כולם באופן גורף. באירופה בימי ראשון הכל סגור, תל אביב בימי שבת פורחת, משגשגת ועובדת. השאלה על חשבון מי".