נטפליקס מסרבת להסיר סרט ש"מאדיר את תרבות האונס"

הסרט הפולני "365 ימים" עורר סערה מרגע שעלה לשרתים לפני חודש, ועצומה חדשה דורשת להסירו. בחברה מסרו: מאמינים בחופש הבחירה של הצופים

"365 ימים"
"365 ימים"

"365 ימים", הסרט הארוטי של נטפליקס, נשמע ונראה כמו ריאקציה קיצונית לעידן מי טו. מאז שעלה לסטרימינג לפני כחודש הוא עורר הדים רבים והפך לסלע מחלוקת בקרב צופיו. לאחרונה המחאה הפכה לעצומה הדורשת מנטפליקס להוריד את הסרט מהשרתים, אבל נטפליקס הודיעה שהיא מסרבת לעשות זאת.

אחת המוחות הבולטות נגד הסרט הפולני היא הזמרת דאפי, שהגדירה את הסרט כחסר אחריות ומסוכן. כזכור, בתחילת השנה חשפה הזמרת כי סוממה, הוחזקה בשבי ונאנסה במשך כמה ימים. "כואב לי שנטפליקס מספקת במה ל'קולנוע' מהסוג הזה, שמציג חטיפה באופן אירוטי ומציג באופן מעווות אלימות וסחר בנשים כסרט 'סקסי'", כתבה במכתב פתוח לחברה.

דאפי בהופעה באוסטרליה, 2009 (צילום: ג'ונתן ווד/גטי אימג'ס)
דאפי בהופעה באוסטרליה, 2009 (צילום: ג'ונתן ווד/גטי אימג'ס)

העצומה שקוראת להסיר את "365 ימים" צברה כ-7,000 חתימות. בנטפליקס לא התייחסו באופן ישיר לעצומה, אבל הפנו לאזהרה המקדימה מפני אלימות, סקס ועירום בסרט. בנוסף, החברה ניסתה ליצור הפרדה בינה לבין החברה הפולנית שהפיקה את הסרט והפיצה אותו בתיאטראות בפברואר האחרון. "אנחנו מאמינים בלתת לצופים שלנו ברחבי העולם יותר אפשרויות בחירה ושליטה על חוויית הצפייה שלהם בנטפליקס", אמר הדובר לגרדיאן. "מנויים יכולים לבחור במה לצפות ובמה לא לצפות באמצעות הגדרות המשתמש ולהסיר כותרים ספציפיים כדי להגן על עצמם מתכנים שבעיניהם בוגרים מדי".

"365 ימים" עוסק במאסימו, מאפיונר איטלקי, שמפתח אובססיה ללאורה הפולניה, חוטף אותה לטירתו המבודדת ואומר לה שייתן לה 365 ימים להתאהב בו. שוב ושוב הוא מתייחס אליה כאוביקט מיני ומפעיל נגדה אלימות. כך כתבה אצלנו יעל שוב: "'365 ימים' מעמיד פנים שמעבר לסקס זה כאילו סיפור על אהבה והריון וחברות, כמו בסרט אמיתי. לא צריך להיות פמיניסטית כדי להצטמרר".