5 תחרויות בישול הרבה יותר טובות ממאסטר שף

עם כל הכבוד ל"ניוקי חריימה", בעולם מכינים פורמטים טעימים פי אלף שרצוי ואפשר לגייר

לנצח את בובי פליי (צילום מסך)
לנצח את בובי פליי (צילום מסך)
25 באוגוסט 2019

נמאס ממאסטר שף? אם הרייטינג הוא אינדיקציה, אז לצופים המכורים קצת נמאס. אם להסתמך על הפרצופים של השופטים, אז לפחות להם ממש הרבה נמאס. ואילו אנחנו, הפשוטים שבאדם והצנועים שבצופים, מבקשים רק דבר פשוט אחד: תעיפו לנו מהעיניים את הכלום ברוטב שום דבר ותיבול דמעות של סבתא הזה.

העולם מלא בפורמטים של ריאליטי אוכל. כמה מלא? כמו הבטן שלנו אחרי סיבוב לאנץ' בשוק הכרמל. אין מקום לדחוף פירור אבל בכל זאת דוחפים ודוחפים. מה שטוב בזה, לידיעת קברניטי ערוץ 12 וערוץ 13, הוא שאפשר גם לא להיתקע עשור עם אותו חריימה בפריים טיים. אפשר לקנות פורמט חדש. אפשר אפילו – אנחנו יודעים שזה נשמע דמיוני – להמציא פורמט אוכל מקורי. אז נכון, די ברור שריאליטי אוכל רציני ונטול מלודרמה טראגית דוגמת "טופ שף" הנהדרת לא יהיו להיט ענק על המסך הישראלי, אבל אם נודה באמת שום דבר הוא לא להיט ענק על המסך הישראלי. וכדי להביא את ה-12 עד 18 אחוז רייטינג הקבועים שלכם אתם יכולים גם לעבוד קצת יותר קשה. תתחילו מצפייה בחמשת הפורמטים הבאים, אולי יבוא לכם איזה רעיון.

 "בבית עם איימי סדריס"

הקומיקאית האדג'ית איימי סדריס (הנסיכה קרוליין ב"בוג'ק הורסמן", "'Strangers With Candy") בתוכנית בישול ואירוח מטורללת ומתוסרטת חלקית, בה היא מציגה לעולם – כנראה ברצינות מוחלטת אבל אין לדעת – את חיבתה לבישול, אירוח ומלאכת יד. קצת כמו בתיה עוזיאל על קריסטל מת', מביאה סדריס מדי תוכנית שלל טיפים וטריקים לבית ולמטבח, מבשלת ואף מארחת באולפן חברים וקולגות, והכל נראה כמו הזיית סבנטיז קיצונית שיצאה מדעתה ולעולם לא תשוב.

רימייק מקומי: קשה לעשות לזה רימייק מקומי כי אין לנו ולא תהיה לנו איימי סדריס, אבל דמיינו שתום יער של עוד 15 שנה אוהבת לבשל ולעשות מגזרות נייר.

"לנצח את בובי פליי"

האיירון-שף הג'ינג'י מהניינטיז הפך לאחד השפים הכי אהובים ולוהטים בארה"ב ואחרי שלל פורמטים בהשתתפותו שלף את האס המנצח: תוכנית קטנה ופשוטה עם שני שופטים, במסגרתה מתמודדים שני שפים מקצועיים על הזכות להתחרות מולו בסיום התוכנית. השף הזוכה מבין השניים מתמודד מול פליי בסיבוב האחרון, ובוחר את המנה שעליו ועל פליי להכין, בדרך כלל מנת הדגל שלו. השופטים מוטים במתכוון נגד פליי, מייחלים להפסדו ומריצים עליו דאחקות. פה ושם הוא אפילו מפסיד.

רימייק מקומי: "לנצח את ישראל אהרוני", אולי השף היחיד בארץ שמסוגל להומור עצמי בריא.

“מטבח בלי רחמים"

פורמט מבריק באמת מבית Food Network (חפשו: "Cutthroat Kitchen") ובו מתחרים זה בזה שפים בכירים וחובבים מול שלל מכשולים שההפקה מערימה עליהם, כשתוך כדי התוכנית מציג בפניהם המנחה מכשולים נוספים – נגיד, לבשל באמצעות כלים של מטבח צעצוע בלבד – כשאחד מהם זכאי להחליט על איזה ממתחריו ישית את המכשול. המנחה, אלטון בראון מ"איירון שף", מפגין בקיאות קולינרית גבוהה ומשאיר את כל הפאן והטראש-טוק לשפים, הכל מצחיק ומדהים והשמחה רבה.

רימיק מקומי: "נינג'ה במטבח" בהנחיית אסי עזר ורותם סלע. התסריט כבר כותב את עצמו.

"קצוץ"

טד אלן, מהקאסט המקורי של "קוויר איי", מנחה כבר עשור ביד רמה את ריאליטי האוכל המצוין הזה ("Chopped") ובו מתחרים מדי פרק ארבעה שפים מקצועיים שנאלצים להתמודד עם פריטי מזון מפתיעים ומלחיצים מדי סיבוב, ביניהם מאכלים אקזוטיים ושלל התקלות כמו שפתי חזיר כבושות, סקאלופס מיובשים מומלחים או סתם אשכי שור. נסו להכין מנה ראשונה מאבטיח, קישוא, סרדינים וגבינה מפולפלת כדי להבין את גודל האתגר והפלא.

רימייק מקומי: יואב רבינוביץ' ינחה כי אנחנו מקדמים פה את החברים שלנו ובין המרכיבים הסודיים יהיו לוף צה"לי, במבה אדומה וחומוס מקופסת שימורים.

"חמולה במטבח"

ועכשיו ברצינות: הפורמט המצליח הזה של הבי.בי.סי (חפשו בנטפליקס את "The Big Family Cooking Showdown") תפור על הטלוויזיה שלנו ובעיקר על הישראליות עצמה. הרעיון הפשוט והחמים הוא שמשפחות מתחרות זו בזו בבישול המנות האהובות עליהן כל הדרך אל הגמר. הבריטים המאופקים שומרים על וייב פיל-גוד מפרגן ונינוח, המנחים והשופטים עוטפים אותם בחיבה ובחמלה, והקומפורט פוד שמתבשל עושה חשק להתחבק עם כל מאמא, פאפא ודודה שאי פעם היו לכם. להיט.

רימייק מקומי: קשת תהפוך גם את התוכנית הנעימה הזאת למסחטת דמעות ירודה, אז עדיף לתת אותה לפלגמטים מערוץ 13 ולא לקוות ליותר מדי.