50 המסעדות הטובות בלונדון: הכוכב הישראלי והשף הפלסטיני בפנים

אי אפשר שלא להתאהב. "הברברי" (צילום: אנדי פרסונס/ טיים אאוט לונדון)
אי אפשר שלא להתאהב. "הברברי" (צילום: אנדי פרסונס/ טיים אאוט לונדון)

החברים שלנו ב"טיים אאוט לונדון" פרסמו את רשימת 50 המסעדות הטובות בעיר, ומה שמעניין אותנו פה בפרובינציה זו הנציגות למטבח המקומי: "הברברי" של אסף גרניט נכנסה לרשימה שנה שביעית ברציפות ו"עכוב" החדשה של שף פאדי קטאן מבית לחם עושה צדק למטבח הפלסטיני. אנחנו על המפה (של 67', כן?)

לונדון ידועה כזירה קולינרית מסעירה ומתקדמת, למרות הפיחות הדרמטי שחל בעשור האחרון במעמדה בין הערים האהובות בעולם על פודיז, ואף אחד לא מכיר את לונדון כמו החברים שלנו ב"טיים אאוט לונדון", העיתון שהתחיל הכל ובגללו אנחנו כאן. אתמול חשפה מערכת העיתון את פרויקט הדגל השנתי שלה לבחירת 50 המסעדות הטובות ביותר בעיר הבירה האנגלית, רשימה שמייצגת היטב את המגוון המסחרר שיש לסצנה הגסטרונומית בעיר להציע, ממסעדות פיין דיינינג עתירות פרסים וכוכבים ועד למסעדות אתניות צנועות למראה עם אוכל בלתי נשכח. וכמובן שיש לנו גם זווית מקומית.

את רשימת 50 המסעדות הטובות בלונדון לשנת 2023 סוגרת השנה "הברברי", הבר-מסעדה של אסף גרניט ואורי נבון בלונדון, עליה הרעיפו ב"טיים אאוט לונדון" את המחמאות הבאות: "האווירה מחשמלת, האוויר מלא בעשן גריל, מוזיקה וצחוק. זה מקום להתאהב בו מעל הראש. מנת המשאו-אוקטו-חומוס, זרוע תמנון חרוכה ונימוחה שמוגשת בתוך סחרור של חומוס, לימון כבוש ופטרוזיליה, היא קסם טהור".

מעניין לציין כי המסעדה המעוטרת והנחשבת יותר של גרניט בלונדון, הפאלומר, שנכנסה כמומלצת ביב-גורמנד למדריך מישלן בשנה שעברה, לא נכללה ברשימה. ב-2017 וב-2018, זכתה הברברית של גרניט שנתיים ברציפות במקום הראשון ברשימת 100 המסעדות הטובות ביותר של "טיים אאוט לונדון", אולם אז הייתה זו רשימה שהורכב מבחירת המערכת ובחירת הקהל, בעוד הרשימה הנוכחית הורכבה רק על פי בחירות המערכת והמומחים הקולינריים.

מבית לחם ללונדון במגיפה אחת. "עכוב" (צילום: אדמונד דאבניי/טיים אאוט לונדון)
מבית לחם ללונדון במגיפה אחת. "עכוב" (צילום: אדמונד דאבניי/טיים אאוט לונדון)

נקודת עניין אזורית נוספת היא כניסתו של שף פאדי קטאן ומסעדת "עכוב" החדשה שלו בנוטינג היל היישר אל המקום ה-28 ברשימה. קטאן נחשב לאחד השפים הפלסטינים המבריקים בעולם, והחזיק במסעדת השף המעולה "פאודה" בבית לחם, עד שהקורונה סגרה לו אותה ודחפה אותו להרפתקה לונדונית.

"עכוב", על שם הקוץ האהוב שהופך למעדן במטבח הפלסטיני-גלילי, היא מסעדת שף פלסטינית שלוקחת את האוכל שכולנו מכירים ואוהבים, מבססת אותו על חומרי גלם מקומיים מחוות בריטיות ועל יבוא של חומרי גלם מהרשות הפלסטינית (יש גם צלחות יפהפיות מיפו), ונותנת לו טוויסט מודרני חזק. ב"טיים אאוט לונדון" התלהבו מיופיה של המסעדה על עצי הזית שבתוכה ("כאילו מישהו נתן לך מפתח לגינה סודית") ובעיקר מהמסחאן ("תכשיט העוף-סומאק-ובצל של המטבח הפלסטיני").