מאזיני 88 ושדרני התחנה נגד הפיכתה ל"גלגלצ 2"; "למה על חשבוננו?"

בימים האחרונים קמו מאזיני התחנה האהובה 88FM למציאות חדשה: מעל המגישים והעורכים הוותיקים הציבו עורכים עם אג'נדה מסחרית והשינוי במוזיקה בהתאם. הם לא יושבים בשקט

88FM
88FM
17 במאי 2017

לתאגיד השידור הציבורי החדש "כאן" יש הרבה כוונות טובות – בטלוויזיה, בדיגיטל וברדיו. אבל אם תשאלו את מאזיני תחנת הרדיו 88FM ("כאן 88" מעכשיו), מדובר בכוונות טובות בדרך לגיהינום. מאזינים רבים מתלוננים בימים האחרונים על "גלגלציזציה" של התחנה הוותיקה, ששידרה בימי רשות השידור מוזיקה שונה מהתחנות המסחריות הפופולריות, כולל רוק קלאסי, ג'ז ומוזיקה קלאסית.

כשוועדת לנדס הגישה את מסקנותיה בעניין הרפורמה ברשות השידור, היא המליצה להשאיר את 88FM ללא שינוי, אולם לוח השידורים שונה. חלקם של המגישים המוערכים גיל מטוס, גל אפלרויט, רוני ידידיה וגדי לבנה צומצם; תכניתו של בועז כהן הועברה מ-8:00 ל-9:00, תכניתו הפופולרית של בן רד הועברה מ-14:00 ל-23:00 וזו של דורי בן זאב בימי שישי מ-12:00 ל-16:00; תכניות רבות, בהן "מציאות" עם אלי לפיד ו"לילה של אלבומים" בוטלו; ובעיקר נשמעות תלונות רבות על הוספת עורכים חדשים בעלי אג'נדה מסחרית מעל המגישים והעורכים הוותיקים. האיש שעליו תולים המאזינים את האחריות לשינוי הוא אביעד רוזנבוים, סגן מנהל גלגלצ לשעבר וכיום האחראי על המוזיקה בתחנות הרדיו של התאגיד.

שדרנים ועורכים ותיקים ב-88 מספרים על הרגשה מאוד קשה בתחנה. "נסה להקשיב ל-88 יום שלם ברצף מהבוקר עד הערב, אין שום הגיון וחיבור בעריכה", אומר אחד מהם. "עריכה של מחשב כבר יותר הגיונית. השיר 'Because the Night' של פאטי סמית' בשבע בבוקר? 'נובמבר ריין', מאסיב אטאק ו'קליפורניה דרימינג' ברצף, זה כמו לאכול קצפת בתוספת קצפת – בחילה".

האשם ברור לדעתו: "עורכי גלגלצ ביצעו השתלטות עוינת על התחנה. אביעד רוזנבוים, שמונה מעל הראשים של מנהל 88 ומנהל רשת ג', עורך כל יום 5 שעות, והתחנה פשוט הפכה לגלגלצ. איפה נשמע דבר כזה? המהלך הזה יהרוג דור שלם של יוצרים, מעמד הביניים של האינדי הישראלי הולך קאפוט. הרי מי שלא נכנס לפלייליסט בשנות ה-90 נידון למוות תרבותי".

עוד הוא מעריך ש"בעוד חצי שנה יתחילו להדיח את כל השדרנים מ-88 ולאט לאט יצמצמו שעות למי שלא יישר קו עם עריצות הלהיטים. בסוף אוהבי התחנה ישכחו שהייתה פעם 88 אחרת. אגב, הם מנסים להעלים את העובדה שרוזנבוים ופקידי הפלייליסט שלו עורכים 90% מהיממה – לוחות השידורים מתפרסמים בלי שמות העורכים המוזיקליים".

הלוגו החדש של התחנה
הלוגו החדש של התחנה

"אנשים באבל"

איש התקשורת אבישי מתיה פרסם בפייסבוק פוסט עצבני שבו כתב כי "האמת עגומה: העורכים והשדרים הוותיקים של 88 נמצאים בדיכאון, על סף ייאוש. חלקם איבדו את התוכניות שלהם כליל, מאחרים נשללה הזכות לערוך את התוכניות שהם מגישים, בעוד אלה שעדיין עורכים וגם מגישים, נמצאים תחת פיקוח הדוק של אביעד רוזנבוים, שדואג להזכיר להם מי הבוס, תוך שהוא מרבה להשתמש במכבסת המלים של גלגל"צ: 'מוכרות' (כלומר, להיטים לעוסים עד לזרא) ו'רצף' (כלומר, שלא יהיו יותר מדי שירים שהוא לא מכיר בזה אחר זה).

"שימו לב: בשום לוח שידורים שפרסמה התחנה לא מופיעים שמות העורכים. 9 מתוך 13 שעות השידור המרכזיות, מ-6 בבוקר עד 7 בערב, נערכות ע"י יוצאי גלגל"צ, וככה, כפי ששמתם ודאי לב, זה גם נשמע".

"אנשים באבל", אומרת שני אשכנזי, מאזינה ותיקה. "יש אנשים שהתחנה הזו היא בית בשבילם. אני פותחת 88 לפני שאני מצחצחת שיניים. מדובר בשדרנים ועורכים שהם אנציקלופדיה של מוזיקה, אין לזה תחליף. אין לי מקום אחר לצרוך ממנו מוזיקה. אתמול בבוקר רציתי ממש לתלוש לעצמי את האוזניים. זה שהזיזו למשל את בועז כהן מהספוט שלו בבוקר זה מזעזע, וזה ששמו את בן רד בלילה זה נורא. כבר יש גלגלצ אחת, למה צריך עוד אחת, ועוד על חשבוננו?"

בעמוד הפייסבוק "משמר 88" קוראים למאזינים להתלונן בפני מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ על מנת שיחזיר את לוח השידורים ואת האג'נדה למה שהיה בימי רשות השידור. כעת נותר לחכות ולראות אם המאבק הזה יצליח.

מ"כאן" נמסר בתגובה: "88 ממשיכה בקו של מוזיקה איכותית ואלטרנטיבית במנעד רחב של תקופות וז'אנרים".

[interaction id="591c69052041829f01d74dd9"]