לייבל אלקטרוני חדש מנסה להתמודד עם הבלבול של החיים

הלייבל Confused Machines של איתמר ויינר (אוגנדה) והראל שרייבר (מוג'הדין) מחפש את הצד הפחות מדויק של המכונות. תתכוננו למסיבת ההשקה בתחת

ויינר ושרייבר, מקימי הלייבל Confused Machine
ויינר ושרייבר, מקימי הלייבל Confused Machine
1 ביולי 2015

מכונות ולא תוכנות – ההבחנה הזאת מלווה את איתמר ויינר (Spark O), מבעלי האוגנדה, זה שנים, ביצירה שלו ובפרויקטים שהוא משתתף בהם. "כשמישהו מתבסס על מחשב בתור כלי נגינה ויוצא איתו החוצה, באופן מסוים הוא ייראה קצת כמו פקיד. תמיד היה נראה לי מוזר שאנשים עולים על במה ומריצים כל מיני תוכנות. זה מייצר תחושה שלא באמת ברור מה קורה עכשיו", הוא מסביר כשנשאל על הבחירה בשם Confused Machines ללייבל החדש שלו ושל הראל שרייבר, שיושק ביום חמישי 2.7.

הפיזיות שבמכונה מבטאת בעיני ויינר את צורת העבודה שהשניים משתמשים בה במסגרת הדואו שמלווה אותם יותר מעשור – "דה מודלס". "אנחנו מחברים הרבה מכונות, תופים, סינתיסייזרים, בס ודברים שאנחנו אוהבים, וככה, בשונה משימוש בתוכנה, דברים קורים לא באופן שחזית אותם. נוצרת מוזיקה קצת פחות מדויקת". זו הנקודה שמוציאה החוצה, כמו בשמו של הלייבל, את הבלבול מהמכונה. "הרבה מהיצירה שלנו מבוססת על סוג מסוים של אלתור. זה מאוד חי. תמיד יש רעיון, אבל במרווחים בין המחשבה למציאות ובטעויות הקטנות שקורות בדרך, נמצא כל היופי. הבלבול הוא כמובן גם מטפורה לקיום היומיומי שלנו: שואלים שאלות, מחפשים".

שנים של יצירה אלקטרונית עומדות מאחורי ויינר ושרייבר, במסגרתן הובילו בין השאר את הלייבל Ak Duck, שפעל בשנים 2002־2007 והוציא תחת ידיו שמות גדולים בסצנה המקומית, בהם כלבתא, ישי אדר ודיגיטל מי. "מה שהיה נוכח מאוד ב'אק דק' הוא האסתטיקה של ירושלים", נזכר ויינר. "זו הייתה תקופה מסוימת שחיינו ויצרנו במסגרת קהילה והיה חשוב לייצר גוף גדול שיש לו סאונד משותף".

את צעדיו הראשונים של הלייבל השניים מתכננים לעשות בטריטוריה שלהם. "יותר מעניין אותנו לחפור בעצמנו עכשיו. אנחנו רוצים שהלייבל יאפשר לנו לעשות מוזיקה שלנו, או מוזיקה שלנו עם אנשים אחרים, כמו שקורה בשני הריליסים שישוחררו בהשקה, שהם אדיטים ומיקסים שלנו לאמנים ישראלים. ייתכן שגם מוג'הדין (שבה מנגן שרייבר – ג"ש) ישתלבו. הרצון הוא שהמהות תהיה מאוד ביתית".

השקת הלייבל Confused Machines חמישי (2.7)

תחת, אבן גבירול 108, חינם עד חצות ו־20 ש"ח לאחר מכן

לאיוונט בפייסבוק